چهارشنبه سی و یکم فروردین 1390

این هم نظر آیت الله ری شهری

به گزارش آینده روشن، آیت الله ری شهری ادعای این فیلم مستند از قول وی را تکذیب کرد. در این مستند از قول حجت الاسلام میر احمد رضا حاجتی، امام جمعه موقت اهواز نقل شده بود که آیت الله ری شهری از قول رهبر معظم انقلاب نقل کرد که فردی به ایشان گفته است که امام زمان (عج) در زمان ایشان ظهور خواهند کرد.

آیت الله ری‎شهری، در گفتگو با جمعی از پژوهشگران عرصه مهدویت، بیان کرد که برای نخستین بار است چنین مطلبی را می‎شنود و هرگز چنین سخنانی بر زبان نرانده است. وی افزود که در حسینیه اصفهانی‎های آبادان (استان خوزستان) درباره حضرت صاحب الزمان (عج) سخنرانی کرده، اما چنین کلماتی را نگفته و نقل چنین سخنانی کذب است.

گفتنی است پیش از این نیز بسیاری از نقل قول‎های این مستند مورد تکذیب قرار گرفته است. مراجع و علما و اندیشمندان حوزه مهدویت نیز ادعاهای این مستند را رد کرده‎اند.

آیت الله محمدی ری شهری تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی و رییس مؤسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث را بر عهده دارد.

نوشته شده توسط مسعود دریس در 21:37 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سی و یکم فروردین 1390

آیا دولت پشت پرده مستند ظهور نزدیک است قرار دارد ؟

منافقين در نزديكيهاي دولت

آيا دولت، پشت پرده «ظهورنزديك‌است» قرار دارد؟

مطلب مذکور با تشبیه منتقدان جریان انحرافی دولت به برادران حضرت یوسف(علیه السلام) و نشاندن شیطنت آمیز دکتر احمدی نژاد به جای مشایی ،فیلم مذکور را پاتکی از سوی چند جوان مخلص برای شکستن محاصره احمدی نژاد دانست....
صراط - درج مطلبی در یک سایت نزدیک به دولت، شایبه حمایت و رضایت دولت از تولید فیلم انحرافی "ظهور بسیار نزدیک است" را تقویت کرد.
به گزارش صراط نیوز، مطلب مذکور با تشبیه منتقدان جریان انحرافی دولت به برادران حضرت یوسف(علیه السلام) و نشاندن شیطنت آمیز دکتر احمدی نژاد به جای مشایی ،فیلم مذکور را پاتکی از سوی چند جوان مخلص برای شکستن محاصره احمدی نژاد دانست.
این مطلب خاطر نشان کرد:احمدی نژاد در محاصره است که ناگهان پاتک چند جوان مخلص با تولید مستند "ظهور بسیار نزدیک است" حصر را می شکند و جبهه برادران غیور! را از هم می پاشد.
نوشته مذکور با واهی جلوه دادن انتقادات گسترده، مستدل و منطقی نسبت به جریان انحرافی دولت و توصیف آن به عنوان تهمت اضافه کرد: یعقوب در سکوت ، چشم انتظار است و برادران ، با تهمت های پی درپی ، راه بازگشت را می بندند!
این نوشته با کم اهمیت نشان دادن اعتراضات به دعوت شاه اردن و انتقادات علما از رویکرد غلط دولت به معضل بی حجابی تصریح کرد: مجلس انقلابی ! از دعوت شاه اردن به خروش آمده و امامان جمعه فریاد وا حجابا بلند کرده اند!
مطلب یاد شده در پایان با اعلام خطر نسبت به امکان شهادت دکتر احمدی نژاد،ضمن توصیف انتقادات موجود نسبت به جریان انحرافی به عنوان ناجوانمردی برادران،این مسئله را سبب خشم خدا و تاخیر بیست ساله ظهور خواند.

اكنون رسالت سنگيني بر دوش دادستان محترم قرار گرفته است. رسالتي كه بي ترديد عبارت است از برخورد شديد با جريانات منحرفي كه با حمايت بخش منحرفي از دولت چنين توهينهايي را توليد و منتشر مي كنند.

شایان ذکر است پیش از این بعضی از رسانه ها از حمایت جریان انحرافی دولت از تولید فیلم یاد شده خبر داده بودند
همچنین از نظر قاطبه علمای اعلام و مراجع عظام، مانند حضرات آیات سیستانی ، مکارم شیرازی ، استادی ، ناصری و مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم ،فیلم مذکور سندیت نداشته و غیر قابل استناد است و بسیاری از علما آن را سبب سست شدن و بازی با اعتقادات مردم دانسته اند
نوشته شده توسط مسعود دریس در 13:8 |  لینک ثابت   • 

دوشنبه بیست و نهم فروردین 1390

سیجانی کارگردان مستند انحرافی ظهور نزدیک است دستگیر شد

به گزارش آینده روشن، چندی پیش فیلمی با عنوان مستند ظهور بسیار نزدیک است در کنار تشکیل تارنمایی (سایتی) به همین نام، به شکلی گسترده و وسیع میان مردم راه یافت و عده‌ای مباحث التقاطی موجود در آن پیرامون ظهور منجی صاحب زمان حضرت مهدی (عج) را باور کرده و فریب این گروه منحرف را خوردند.

 تارنمای این مجموعه (گروه مبشران ظهور) سابقه بیشتری دارد که مدت هاست که در زمینه ترویج عقاید خرافی فعالیت می کند.

پس از تولید و پخش گسترده مستند ظهور نزدیک است، دلسوزان و متخصصان مباحث مهدویت به نقد و بررسی این مستند پرداختند که با انتقاد شدید سازندگان این مجموعه قرار گرفت. آنها به جای پاسخ گویی به اشکالات این مستند به هتاکی پرداختند که خود نشان از ضعف مستندات این مجموعه دارد.

با فراگیر شدن و پخش این فیلم در محافل عمومی مراجع و فضلاء حوزه علمیه نیز برای جلوگیری از انتشار بیشتر این مجموعه مخالف خود را با این مستندات اعلام کردند و با واکنش شدید اکثر مراجع تقلید مواجه شده. به عنوان نمونه آیت الله مکارم شیرازی و علوی گرگانی, در قم؛ آیت الله سیستانی در نجف و آیت الله زنجانی در مشهد علیه آن موضع گرفتند و محتویاتش را موجب تضعیف اعتقادات دینی مردم دانستند.

در این فیلم ، برخی چهره های سیاسی حاضر ، با شخصیت های دوران ظهور تطبیق داده شده اند و در جنجالی ترین مورد ، ادعا شده که شعیب بن صالح که از فرماندهان لشکر امام زمان (عج) در عصر ظهور است ، همان محمود احمدی نژاد است. همچنین گفته شده سفیانی هم که از دشمنان حضرت به شمار می رود ، عبدالله ، پادشاه اردن است.

جالب اینجاست که تولیدکنندگان این فیلم که در مقابل انتقادات کم آورده اند ، دست به توجیهاتی زده اند از جمله این که وقتی با این نقد که شعیب بن صالح در روایات اهل “ری” معرفی شده در حالی که احمدی نژاد اهل “گرمسار” است ، می گویند خب! او در “تهران” زندگی می کند یا وقتی به کریه بودن چهره سفیانی در روایات می رسند – در حالی که پادشاه اردن چنین نیست – می گویند شاید در آینده قیافه اش زشت شود و … !

پس از این عکس العمل مراجع و فضلاء حوزه علمیه نسبت به اصطلاح مستند توجه مراکز قانونی و قضایی را به این مسئله معطوف کرد که این امر به دستگیری علی اصغر سیجانی سازنده این مستند انجامید.
نوشته شده توسط مسعود دریس در 22:40 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه بیست و هشتم فروردین 1390

نظر آیت الله زنجانی در مورد مستند ظهور بسیار نزدیک است

به گزارش خبرنگار آینده روشن از مشهد، آیت الله سید عزالدین زنجانی در پاسخ به سوالات و استفتاءات مکرر از دفاتر ایشان،  درباره فیلمی که اخیرا درباره نزدیک بودن ظهور و تطبیق برخی شخصیت ها با شخصیت های مورد اشاره در روایات ظهور در سطح جامعه پخش شده است به صورت مکتوب پاسخ دادن. 

آیت الله زنجانی تاکید کردند: علائم ظهور به گونه اي تحقق خواهد يافت که عموم مردم بفهمند و متوجه شوند نه اينکه عده اي خاص آن علائم را با برخي اشخاص و موارد تطبيق دهند.

وی در پاسخ به مطالب مطرح در مستند ظهور نزدیک است و مطالب مشابهي كه در برخي سايت ها و آثار مكتوب بيان مي گردد، گفت: روايات ظهور همانند روايات احکام بايد بررسي شود و تنقيح سند گردد و صحيح و غير صحيح آنها مشخص شود، تمامي روايات مربوط به علايم ظهور و آخرالزمان صحيح نيست و بايد يک به يک بررسي شود. 

وی ادامه داد: علائم ظهور به گونه اي تحقق خواهد يافت که عموم مردم بفهمند و متوجه شوند نه اينکه عده اي خاص آن علائم را با برخي اشخاص و موارد تطبيق دهند. وقوع علائم به گونه اي خواهد بود که عموم مردم آن را درک خواهند کرد. 

این مرجع تقلید اظهار داشت: تعيين وقت براي ظهور حضرت حجت (عجل الله تعالي فرجه الشريف) در روايات مورد نهي قرار گرفته است. البته توصيه شده است که براي تعجيل آن حضرت بسيار دعا کنيد که فرج شما در فرج ايشان است. 

وی خاطر نشان کرد: با توجه به مطالب و تطبيق هاي مطرح شده در برخي آثار (اعم از مكتوب و تصويري) صحيح نيست، زیرا طرح چنين مطالبي سبب سستي عقايد مردم خواهد شد. در مورد اشخاص نبايد اغراق کرد و هر کس را در حدي که در راه صحيح قدم بر مي دارد و خدمت مي کند بايد تحسين کرد نه بيش از آن.
نوشته شده توسط مسعود دریس در 10:36 |  لینک ثابت   • 

شنبه بیست و هفتم فروردین 1390

نقد مستند ظهور بسیار نزدیک است این بار از زبان پور سید آقایی

اشاره: لزوم پاسخ‌گویی به شبهات و مسائل مطرح شده درباره تطبیق و توقیت، آن گونه که در مستند "ظهور بسیار نزدیک است" مطرح شده است، بر کسی پوشیده نیست. در این راستا، حجت الاسلام و المسلمین پورسید آقایی، رییس موسسه آینده روشن(پژوهشکده مهدویت)، در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه، به تبیین علل نادرستی "تعیین وقت برای ظهور" و "تطبیق شخصیت‌های عصر ظهور" پرداخته‌اند.

نویسنده کتاب "تاریخ سیاسی عصر غیبت" در این سخنان با اشاره به این که مستند "ظهور بسیار نزدیک است" با اعتقادات مردم بازی کرده، مواردی را درباره انحراف این مستند و راه های جلوگیری از تکرار این فعالیت ها بیان کرده است. متن کامل این سخنرانی را در زیر تقدیم خوانندگان می کنیم.

متن سخنان رییس پژوهشکده مهدویت (موسسه آینده روشن) پیش از خطبه‌های نماز جمعه قم ـ ۱۹/۱/۹۰

بسم الله الرحمن الرحیم
هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرَ مُتَشَابِهاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَ ابْتِغَاءَ تَأْوِيلِهِ وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلَّا اللّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِنْ عِندِ رَبِّنَا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلَّا أُولُوا الْأَلْبَابِ.
قال موسی بن جعفر(ع): الشیعة تُربّی بالامانی.

قال الصادق(ع): کذب الوقاتون و هلک المستعجلون و نجی المسلمون.
السلام علی ربیع الانام و نضرة الایام.

در میان آموزه‌های دینی، آموزه مهدویت به دلیل جایگاه ویژه آموزه امامت در شیعه از جایگاه بالا و منحصر به فردی برخوردار است. و براساس حدیث متواتر بین شیعه و سنی «من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتة جاهلیة» مهدویت رمز هویت شیعه است.

هر اعتقاد و اندیشه‌ای به میزان اهمیت آن در معرض آسیب‌های جدی و خطرات بزرگ‌تری است. مناسب است به برخی از آسیب‌های آموزه مهدویت اشاره کنیم:
۱. تکیه بر احساسات و تحریک عواطف بدون بنیان‌های فکری و مبانی معرفتی. داغ کردن به جای روشن کردن. مثال: به‌جای طرح «اضطرار به حجت» و اثبات ضرورت امامت به عنوان مهم‌ترین مبنای فکری شیعه؛ «قال الصادق(ع): یا فضیل اعرف امامک فانک اذا عرفت امامک لم یضرّک تقدّم هذاالامر او تاخّر» تکیه بر داستان‌ها و تشرفات که چه بسا بسیاری از آنها اساس صحیحی هم نداشته باشد. عدم توجه به این آسیب سر از تفکر ملاقات‌گرایی بیرون می‌آورد و اگر اقدام به‌جا و قاطع وزارت اطلاعات در چندین سال پیش نبود چه بسا امروز با فرقه جدیدی به نام فرقه ابطحیه یا ملاقاتیون مواجه می‌شدیم و آن‌وقت بود که نظام برای مقابله با آن به عنوان یک فرقه باید هزینه زیادی می‌پرداخت.

۲. عدم نگاه جامع به این آموزه و انحصار آن در یک بُعد. مثل انجمن حجتیه که این آموزه کلیدی و رمز حیات شیعه و بقای آن را در بُعد مبارزه با بهائیت خلاصه کرده بودند. هم‌چنان‌که امروزه برخی این آموزه را در بُعد مباحث کلامی و تاریخی خلاصه می‌کنند در حالی که باید به این آموزه نگاه جامع و به ویژه راهبردی داشت.

۳. طرح مسائل غیرضروری و غیرمهم به جای مسائل ضروری و مهم مثل تأکید بر علائم ظهور به جای شرائط و قواعد و زمینه‌سازی ظهور. مهم‌ترین مسئله امروزه زمینه‌سازی ظهور است. زمینه‌سازی یعنی انجام وظایف و تکالیفی که امت در برابر امام غائب خود و نیز نسبت به یکدیگر دارند.
در بحث از علائم ظهور و فهم روایات آن دو نکته بسیار مهم است یکی به دست آوردن اصول حاکم بر حرکت‏ها و انقلاب‏های شیعی (سه اصل انتظار، تقیه و قیام) و دیگری نگاهی جامع به مجموع این روایات و تحلیلی از چرائی علائم ظهور؛ بدون این دو مبنا نمی‌توان درک صحیحی از روایات علائم داشت؛ علائم بدون ارجاع به آن اصول که در حکم محکمات هستند، قابل فهم نیستند و چه بسا ما را به انحراف بکشانند. از این دو مبنا در فرصتی دیگر باید گفتگو کرد.

۴. استفاده از منابع ضعیف و سست مثل استفاده از «خطبة البیان» به نقل از کتاب رجب بُرسی متوفای قرن ۹ که متهم به غلو است و یا استفاده از کتاب‌هایی هم‌چون: «الزام الناصب» از شیخ علی یزدی حائری (متوفای ۱۳۲۳)، «فتن ابن حماد» از اهل‌سنت که حتی اهل‌سنت هم او را قبول ندارند، «بشارة الاسلام» از سیدمصطفی آل سیدحیدر، م ۱۳۳۶، کتاب عصر ظهور که بیشتر به نقل و جمع‌آوری اخبار بدون بررسی سندی و دلالی و بعضاً نیز تحلیل‏های ذوقی و زمان‏زده پرداخته است و مؤلف آن از برخی تطبیق‏های خود دست برداشته و آن را اعلام کرده است.

۵. ورود افراد غیرمتخصص و احساس عدم نیاز به کارشناس و کار کارشناسی. در حالی که به دلیل وجود چندین هزار روایت و انگیزه‌های سیاسی در جعل و تحریف در این آموزه کلیدی شیعه، خاستگاه این آموزه حوزوی و اجتهادی است.

مثال: خبری را که در منابع اهل‌سنت (فتن ابن‌حماد) آمده و از حسن بصری نقل شده، به نقل از امام حسن مجتبی (علیه السلام) می‌خوانیم یا خال را خلل می‌گوئیم. نام شعیب را که اسم خاص است به یک معنای من‏درآوردی؛ یعنی مردمی و محبوب معنا می‌کنم، بنی‌تمیم را که یک قبیله است جامعه اسلامی و محروم را که تیره‌ای از قبیله بنی تمیم است به معنای طبقه مستضعف و فقیر و شابّ را که به معنای جوان است دارای نیروی جوانی معنا می‏کنیم. نه توان شناخت منبع و نه توان بررسی سندی و دلالی را دارند و نه توان جمع روایات و حل تعارض بین آنها را.

می‏گویند: بر اساس مجموع روایات محل خروج شعیب بن صالح، ری است!! در حالی‌که حتی یک روایت هم نداریم فقط یک خبر آن‌هم از اهل‌سنت و آن‌هم از حسن بصری.

ممکن است گفته شود و البته همین را هم در سایت‌های خود گفته‌اند که روحانیت می‌خواهد انحصارطلبی کند و مهدویت را به انحصار خود درآورد در حالی‌که مهدویت انحصاری نیست اما این به معنای این نیست که هر کس بتواند در این مورد اظهارنظر کند و نظرهای غیرکارشناسانه ارائه بدهد و بافته‏های خود را به دین منتسب کند.

۶. تطبیق و در نتیجه سوء استفاده‌های سیاسی و ابزاری از آن. مثال: شعیب بن صالح را در یک‌دوره آقای هاشمی رفسنجانی، سپس رحیم صفوی، سپس شمخانی و امروزه دکتر احمدی‌نژاد می‌دانند. در مورد شعیب بن صالح می‏گویند که ۷۲ ماه قبل از ظهور حرکت خود را آغاز می‏کند و محل خروج او از ری (تهران) است. در حالی که روایت آمده که او جوانی تازه سن است (غلام حدث السن) آیا آقای احمدی‎نژاد جوان است؟ و در روایت شیعه محل خروج او سمرقند است و نه ری.

سید خراسانی را مقام معظم رهبری می‌دانند آن‌هم بر اساس یک روایت ضعیف از اهل‌سنت (حدثنا سعید بن ابوعثمان، عن جابر عن ابی‌جعفر(ع) قال: یخرج شابٌ من بنی‌هاشم بکفه الیمنی خال من خراسان برایات سود و بین یدیه شعیب بن صالح یقاتل اصحاب السفیانی فیهزمهم) و بدون توجه به اینکه شاب به معنای جوان است و خال است نه خلل. خال هم به معنای خال است یعنی همین معنایی که ما در فارسی می‏گوییم و نه به معنای خلل و یا علامت و نشانه.

ادعا می‏شود عبدالله در روایات حاکم فعلی عربستان است. در حالی که این تطبیق دلیل کافی ندارد. زیرا در روایات نامی از عربستان نیست و هم‏چنین در آن کلمه «مات» آمده که به معنای مرگ است و نه کشته‏شدن که در مستند ساخته شده ادعا شده.

گاهی در تطبیق‌ها به نقل‌قول‌هایی تکیه می‌شود که وقتی بررسی می‌شود صحّت آن تکذیب می‏شود. مثال: بشارتی به مرحوم آیت‌الله بهجت نسبت داده می‏شود که دفتر ایشان تکذیب می‏کند و طور دیگری نقل می‏کند و یا از حضرت آیت الله حائری و آقای ری‌شهری سخنانی نقل می‏شود که پس از بررسی مورد تکذیب این بزرگواران واقع می‌شود.

همچنین ادعا شده که «روح الله» در روایت «قوم تحابوا بروح الله» امام راحل است در حالی که به معنای رحمت خداست. اینها گمان کرده‏اند که این تطبیق‏ها برای امام راحل و یا مقام معظم رهبری مدظله العالی فضیلت است در حالی که این بزرگواران همچون خورشید می‏درخشند و هیچ نیازی به این تطبیق‏ها نیست. تطبیق‏هایی که در صورت اشتباه در تطبیق چه بسا خدای نکرده باعث وهن به آنها شود.

استغاثه سید حسنی را - که غیر از سید خراسانی است و به حسب روایت در مکه قیام می‏کند و قبل از قیام حضرت به شهادت می‏رسد - از مردم دیلم، بر سخنان پایانی مقام معظم رهبری در نماز جمعه تهران تطبیق می‏کنند!
سید حسن نصرالله را بر یمانی تطبیق می‏کنند در حالی که در روایت آمده یمانی «ابیض کالطقن» یعنی مثل پنبه سفید است. آیا سید حسن نصرالله اینگونه است؟ و آیا قیام او از یمن است؟

یا می‏گویند شیصبانی همان صدام است در حالی که در روایت اشاره‏ای نشده به این که شیصبانی نزدیک به ظهور کشته خواهد شد و از روایت دیگری استفاده می‏شود که بنی‏شیصبان، کنایه از بنی‏عباس است. و در خطبه‏ای از امیرالمؤمنین(ع) تصریح می‏شود که ملوک بنی‏شیصبان، همان بنی‏عباس‏اند.

دیگر تطبیق‏ها نیز دلیل و وجه معتبری ندارد مثل تطبیق سفیانی بر شاه اردن، دجال به فراماسونری آخرالزمان و نفس زکیه به شهید محمدباقر حکیم ولو گفته شود که ما به صورت احتمال گفته‏ایم هر چند در این مستند هیچ کجا چنین ادعایی نشده بلکه همه جا ادعاها به صورت جزمی آورده شده است.
لازم به ذکر است که برخی از این تطبیق‏ها سر از توقیت درمی‏آورد و توقیت حرام است. در مورد مفهوم «توقیت» و انواع و حرمت آن و نیز از «تطبیق» و معیارها و ضوابط آن و اینکه آیا به راستی تطبیق، ضابطه‏مند است و یا بدون قاعده و گتره‏ای و اگر ضابطه‏مند است که هست، ضوابط و قواعد آن کدام است؟ و اگر چنانچه تطبیقی سر از توقیت در آورد حکم آن چیست؟ در فرصت دیگری باید گفتگو کرد.

پیشنهادات
۱. اهتمام بیشتر حوزه به این آموزه و تربیت افراد متخصص در مهدویت. ما ضمن تشکر از شورای عالی و مدیریت محترم حوزه به‌خاطر این‌که حدود ده سال است که مرکز تخصصی مهدویت را در سطح ۳ (کارشناسی‌ارشد) پایه گذاشته‌اند درخواست می‌کنیم که مجوز سطح ۴ آن را که تمامی مراحل خود را طی کرده، هرچه زودتر صادر فرمایند.

۲. ضرورت ایجاد مرکزی جهت نظارت بر تولیدات مهدوی و از آن‌جا که خاستگاه مباحث مهدویت حوزه‌ها هستند از این‌رو ضرورت دارد برای جلوگیری از انتشار مطالب سست و موهون، مرکزی زیر نظر حوزه علمیه و وابسته به آن، مسئول نظارت بر تولیدات مهدوی (تولید مجله، کتاب، نرم‌افزار و لوح‌های فشرده، فیلم‌ها و مستندها) و ساماندهی مسائل مرتبط با مهدویت باشند. بحمدلله سه مرکز در حوزه این مهم را برعهده دارند. مرکز تخصصی مهدویت، مؤسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت) و پژوهشکده آینده‌پژوهی وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی، که به عقیده من مناسب‌ترین مرکز جهت عهده‌داری این مسئولیت، مرکز تخصصی مهدویت که از مراکز تخصصی حوزه علمیه قم است می‌باشد. ما هم به سهم خود آماده هرگوه همکاری با آنها هستیم.

۳. برخورد قاطع وزارت ارشاد، قوه قضائیه و وزارت اطلاعات با کسانی با هر انگیزه‌ای ولو انگیزه‌های مقدس، خواسته و ناخواسته به اعتقادات مردم ضربه می‌زنند و با سوء استفاده از این آموزه مقاصد سیاسی خود را تعقیب می‌کنند.

من مطمئنم در تهیه مستند مورد بحث دست‌های پنهانی از برخی جوانانی که از محبان و عاشقان به ساحت مقدس امام زمان هستند، قصد سوء استفاده دارند و به نظر می‌رسد تهیه‌کنندگان این مستند به‌طور ناخواسته در بازی برخی بازیگران سیاسی قرار گرفته‌اند به هرحال احتمال آن‌هم برای ورود وزارت اطلاعات و قوه قضائیه کافی است. در این موضوع به این مهمی که نیازمند تخصص بالای علمی و اجتهادی می‌باشد صرف علاقه و محبت به حضرت کفایت نمی‌کند بلکه باید زیر نظر افراد خبره به این کارها اقدام کرد.
وزارت ارشاد باید جلوی این سایت‌هایی که مثل قارچ سبز می‌شوند و گمان می‌کنند در فضای مجازی هرچه دل تنگشان بخواهد می‌توانند بگویند و به خود اجازه می‏دهند تحت عنوان نظر کاربر به مراجع و فضلا و اساتید حوزه و دانشگاه اهانت کنند، را بگیرد.

چرا باید یک سایتی صفحه اول روزنامه‌ای را طراحی و منتشر کند که تهدیدی باشد برای امنیت ملی؛ بعد بگوید این را یکی از کاربران برای ما فرستاده. در طراحی صفحه اول این روزنامه که به نام روزنامه ایران در سایت منتشر شده چنین آمده است که سید خراسانی (مقام معظم رهبری) شعیب بن صالح (احمد‌ی‌نژاد) را به سمت فرماندهی کل قوا منصوب کرد و عکس رژه نظامی از مقابل احمدی‌نژاد را هم به نمایش گذاشته و بعد هم پیام تبریک سیدحسن نصرالله را به احمدی‌نژاد بیاورند.

آیا قوۀ قضائیه ما می‌تواند بگوید ما قانونی برای مقابله با این افراد و این‌گونه سایت‌ها نداریم؟ آیا این‏گونه لوح‏های فشرده -ولو با انگیزه‏های خیرخواهانه- از مصادیق تشویش اذهان عمومی نیست؟ آیا نشر اکاذیب و بازی با اعتقادات مردم نیست؟ این‏گونه موارد نیاز به شاکی خصوصی ندارد بلکه مدعی‏العموم خود می‏تواند اقامه دعوی کند.

آیا وزارت اطلاعات نباید با اینها برخورد کند متأسفانه علی‌رغم اطلاع‌رسانی برخی مراکز مهدوی به مقامات مسئول متأسفانه این سایت‌ها هم‌چنان به جوسازی‌های خود ادامه می‌دهند و پا را فراتر گذاشته به مراجع و اساتید و فضلا علناً اهانت می‌کنند؛ چه به صورت مستقیم و چه برای فرار از به‏گردن‏گرفتن مسئولیت با نام «کاربر».

من صریح و شفاف می‌گویم خطر فرقه‌سازی جدیدی هست که اگر به موقع برخورد نشود می‏تواند از فتنه بعد از انتخابات به مراتب خطرناک‌تر باشد. این فتنه اعتقاد مردم را نشانه گرفته و با استفاده ابزاری از آموزه مهدویت و نام امام زمان(عج) و تطبیق‌های پوچ و بی‌اساس درصدد سوء استفاده‌هایی بزرگ به‌خصوص در انتخابات آینده است و باید قوه قضائیه و وزارت اطلاعات این توطئه را در نطفه خفه کنند پیش از آن‌که شاهد تولد فرقه‌ای جدید و پرداخت هزینه‌های سنگینی از جانب نظام باشیم.

در پایان جا دارد تشکر ویژه‌ای داشته باشم از مرکز تخصصی مهدویت و معاونت تهذیب حوزه که در جهت روشنگری و نقد مستند «ظهور نزدیک است» نشستی در فیضیه گذاشتند به‌خصوص از مرکز تخصصی مهدویت و همه فضلایی که پاسخ‌گویی به این مستند و خنثی‌سازی این توطئه را که چه بسا همان‌طور که اشاره شد سازندگان آن‌هم از سوء استفاده‌هایی که برخی می‌خواهند از آن ببرند بی‌اطلاع باشند، به عهده گرفتند و همان‌طور که انتظار هم می‌رفت، بسیار فعال به میدان آمدند به‌ویژه حجج‌اسلام والمسلمین نجم‏الدین طبسی، دکتر جواد جعفری، دکتر محمدصابر جعفری و مهدی یوسفیان دامت توفیقاتهم از اساتید و اعضای هئیت علمی مرکز تخصصی مهدویت و مؤسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت).

منابع:
۱- آل‌عمران: ۷.
۲- کافی، ج۱، ص ۱۲۹.
۳- بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۱۰۳.
۴- بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۱۴۲.
۵- بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۲۱۳.
۶- فتن ابن حماد، ج ۱، ص ۳۱۲، ح ۹۰۱.
۷- بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۳۰۱.
۸- بحارالانوار، ج ۵۱، ص ۱۶۳.
۹- کمال‏الدین، ج ۲، ص ۴۶۹.
۱۰- بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۲۶۷.

نوشته شده توسط مسعود دریس در 19:53 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه بیست و چهارم فروردین 1390

با آسیب های مباحث مهدوی آشنا شویم

تفسیرها و برداشت‌های نادرست از موضوع مهدویت راه را برا یجاد انحرافات جدید در این مسیر می‌گشاید. این نوشتار را که تحلیلی بر مهم‌ترین آسیب‌های احتمالی مهدویت است باهم می‌خوانیم.

تفسیرها و برداشت‏هاى نادرست
تحلیل نادرست و ناقص از روایات به دریافت غیر صحیح مى‏انجامد.بعنوان مثال برداشت غلط از مفهوم «انتظار» سبب شده است که بعضى گمان کنند چون اصلاح جهان از فسادها به دست امام عصر(عج) خواهد بود ما در برابر تباهى‏ها و ناهنجارى‏ها هیچ وظیفه‏اى نداریم و بلکه ممکن است گفته شود که براى نزدیک شدن ظهور امام مهدى‏(عج) باید براى ترویج بدى‏ها و زشتى‏ها در جامعه اقدام کنیم!!

این اندیشه نادرست در مقابل دیدگاه قرآن و اهل بیت(ع) است که امر به معروف و نهى از منکر را از وظایف حتمى هر مسلمان مى‏داند. یکی دیگر از برداشت‏هاى غلط در فرهنگ مهدویت، نشان دادن چهره خشونت‏آمیز از امام مهدى(عج) است.

بر خلاف تصوّر بعضى افراد که مى‏اندیشند امام مهدى‏(عج) با شمشیر عدالت، دریایى از خون به راه مى‏اندازد و بسیارى را از دم تیغ عبور مى‏دهد؛ امام عصر(عج) مظهر رأفت و رحمت پروردگار است و مانند پیامبر بزرگوار اسلام‏(ص) ابتدا همگان را با بیان روشن و دلائل آشکار به اسلام و قرآن مى‏خواند و اکثر مردم دعوت آن حضرت را پاسخ مى‏دهند و به او مى‏پیوندند. بنابراین امام‏(عج) تنها با مخالفان سرسخت که آگاهانه از پذیرفتن حق سرباز مى‏زنند و جز زبان شمشیر نمى‏فهمند با سلاح برخورد مى‏کند.

استعجال ظهور
استعجال به معنى عجله کردن و خواستن چیزى قبل از رسیدن وقت آن و تحقّق زمینه‏هاى لازم براى آنست. انسان‏هاى عجول به خاطر ضعف نفس و کم ظرفیّت بودن، متانت و سکون و آرامش خود را از دست مى‏دهند و بدون در نظر گرفتن شرایط، خواهان تحقّق پدیده‏ها هستند.

در فرهنگ ناب مهدویّت و در برخورد با مسئله انتظار امام غایب، انسانِ منتظر، پیوسته در طلب ظهور بوده و با تمام وجود و اشتیاق خواستار ظهور است و براى تعجیل امر فرج دعا مى‏کند ولى هرگز عجله نمى‏کند و هر چه غیبت به درازا کشد و انتظار طولانى شود. باز هم صبر و شکیبایى را از کف نمى‏دهد بلکه علیرغم شوق فراوان به ظهور، در برابر اراده پروردگار و خواست او کمال تسلیم را از خود نشان مى‏دهد و براى تحقّق همه زمینه‏هاى لازم براى ظهور مى‏کوشد و بردبارى مى‏کند.

وقت گذاران دروغگو
یکی دیگراز آسیب‏هاى فرهنگ مهدویّت آن است که بعضى به دنبال تعیین زمان براى ظهور هستند. در حالى که زمان ظهور بر مردم مخفى است و در روایات پیشوایان دینى از تعیین وقت براى ظهور به شدت نهى شده است و وقت گذاران دروغگو شمرده شده‏اند.از امام باقر(ع) سؤال شد، آیا براى ظهور وقت (معینى) است؟ فرمود:آنها که براى ظهور تعیین وقت مى‏کنند دروغ مى‏گویند. (و سه بار این جمله را تکرار کردند).

تلاش برای تطبیق علائم ظهور
در روایات فراوان نشانه‏هایى براى ظهور امام مهدى(عج) بیان شده است امّا کیفیت دقیق و خصوصیات آن‏ها روشن نیست و این بسترى براى تحلیل‏ها و تفسیرهاى شخصى و احتمالى گردیده است. هرازگاهى بعضى در پى تطبیق علائم ظهور بر پدیده‏هاى موجود بر مى‏آیند و بدینوسیله خبر از نزدیکى ظهور و احتمال قریب‏الوقوع بودن آن مى‏دهند.این جریان نیز از آسیب زنندگان به فرهنگ مهدویت هستند.

انتشار مطالب غیر ضروری
در فرهنگ ناب مهدوى معارف فراوانى است که پرداختن به آنها یک ضرورت شمرده مى‏شود و نقش اساسى در جهت آگاهى بخشى به شیعیان دارد و براى ترسیم نحوه عملکرد آنها در زمان غیبت بسیار مهم است.

گاهى افراد و مجموعه‏ها در قالب گفتار و مقاله‏ها و نشریّات و حتى کنفرانس‏ها به بحث‏هایى روى مى‏آورند که هیچ ضرورتى براى طرح آنها احساس نمى‏شود و بلکه گاهى سبب ایجاد شبهه‏ها و سؤالات انحرافى در ذهن و اندیشه منتظران مى‏گردد.

براى نمونه پرداختن به بحث «ملاقات با امام زمان» و ترغیب و تشویق فراوان و به شکل افراطى نسبت به این موضوع، پیامدهاى ناگوارى دارد و سبب ناامیدى و گاهى انکار امام‏(عج) مى‏گردد. در حالى که آنچه در روایات بر آن تأکید شده است، حرکت در جهت رضایت امام مهدى‏(عج) و پیروى از آن حضرت در گفتار و کردار است و بنابراین آنچه مهم است تبیین وظایف منتظران، در عصر غیبت امام است تا اگر توفیق ملاقات با امام دست داد، در حالت رضایتمندى آن بزرگوار باشد.

پرداختن به مباحثى از قبیل ازدواج حضرت و یا وجود فرزند براى آن بزرگوار و یا محل زندگى حضرت و مانند آن نیز از نمونه‏هاى بحث‏هاى غیر ضرورى است که بجاست جاى خود را به مباحث کاربردى و تأثیرگذار در مسیر زندگى منتظران بدهد. به همین دلیل گفتگو درباره شرایط و زمینه‏هاى ظهور نیز بر بحث علائم ظهور مقدم است، زیرا آشنایى با شرایط ظهور مشتاقان امام را به حرکت در راستاى تحقق آن شرایط ترغیب مى‏کند.

این نکته نیز مهم است که در طرح مباحث مهدویّت، جامع‏نگرى لازم است. مقصود از جامع نگرى آن است که در هنگام گفتگو درباره یک موضوع مجموعه معارف مهدویّت مورد مطالعه
قرار گیرد.

ظهور مدّعیان دروغین
در طول سالیان غیبت امام مهدى(عج) افرادى به دروغ ادعا کرده‏اند که با آن حضرت، ارتباط خاص دارند و یا از سوى آن بزرگوار، به مقام نیابت خاص رسیده‏اند.امام زمان(عج) در آخرین نامه خود به نایب چهارم، تصریح کردند:تو تا شش روز دیگر از دنیا خواهى رفت، کارهایت را سامان ده و درباره جانشینى از خود، به هیچ کس وصیت‏نکن که غیبت کامل فرا رسیده است... و در آینده بعضى از شیعیان من ادعاى مشاهده (و ارتباط با من) مى‏کنند.

آگاه باشید که هر کس قبل از خروج سفیانى و صیحه (آسمانى) ادّعاى مشاهده داشته باشد دروغگو است.بعضى از این دروغگویان پا را فراتر نهاده و پس از ادّعاى نیابت، مدّعى مهدویت شده‏اند . 
نوشته شده توسط مسعود دریس در 13:21 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه بیست و چهارم فروردین 1390

جوابیه حضرت آیت الله العظمی سید كاظم حائری درباره ادعاهای سازندگان مستند ظهور نزدیك است

جوابیه حضرت آیت الله العظمی سید كاظم حائری درباره ادعاهای سازندگان مستند ظهور نزدیك است
نوشته شده توسط مسعود دریس در 12:31 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه بیست و سوم فروردین 1390

استدلال بسیار منطقی برادر ارزشی شریعتمداری را ملاحظه فرمایید

حسین شریعتمداری در واکنش به پخش مستندی با نام «ظهور نزدیک است»، یادداشتی را در روزنامه کیهان منتشر کرد.

به گزارش «تابناک»، متن این یادداشت به شرح زیر است:

اين روزها، تهيه يك فيلم به اصطلاح مستند با نام «ظهور نزديك است» و توزيع رايگان و گسترده آن در سطح كشور ـ سي دي ـ به يكي از مسائل بحث انگيز تبديل شده است.

اين فيلم كه دست اندركاران تهيه و توليد آن كوشيده اند، نام و نشان و رد پاي مشخصي از خود باقي نگذارند ـ و البته كيهان از هويت و انگيزه آنان با خبر است ـ از يك سو با مخالفت شديد و هشدار مراجع عظام تقليد و عالمان و كارشناسان برجسته ديني روبه رو شده و از سوي ديگر، زمينه اي براي سوءاستفاده دشمنان فراهم آورده است.

در پي پخش گسترده سي دي هاي اين فيلم، مركز تخصصي مهدويت حوزه علميه قم در يك نشست علمي تخصصي و با حضور اساتيد برجسته، از جمله حضرت آيت الله طبسي به نقد مستند و عالمانه آن پرداخته و نشان داده است، تهيه كنندگان اين فيلم به اصطلاح مستند تا چه اندازه از آموزه هاي اسلامي دور و بي خبر ـ و يا با خبر و خداي نخواسته فتنه گر ـ بوده اند.

اين مركز تخصصي در حوزه علميه قم، هرچند مانند تهيه كنندگان «ظهور نزديك است» بودجه هاي كلان و بي حساب و كتاب در اختيار ندارد، اميد است سي دي نشست تخصصي مورد اشاره را در همان اندازه بضاعت خود كه مي دانيم اندك است، تكثير كرده و توزيع كند، تا خيل عظيم حزب الله كه به رغم تهي دستي، هيچ گاه آبروي فقر و قناعت را نبرده اند، بازتوليد و توزيع بعدي آن را با بضاعت نفر به نفر خود بر عهده بگيرند.

اين يادداشت، اما نگاه ديگري به ماجرا دارد و هر چند ترجيح مي دهد انگيزه تهيه كنندگان فيلم «ظهور نزديك است» را دغدغه امام زماني (عج) آنها و «شوق ظهور» تلقي كند ولي برخي از شواهد موجود، نه تنها جايي براي خوش بيني باقي نمي گذارد، بلكه متأسفانه، اين احتمال را قوت مي بخشد كه فيلم ياد شده يك ترفند تبليغاتي است و با هدف زمينه سازي انتخاباتي براي يك جريان منحرف سياسي توليد و توزيع شده است.

جريان مرموز و مشكوكي كه چندان ناشناخته نيست و در سال هاي اخير، بارها از نام مبارك مراد غايبمان، حضرت بقيه الله الاعظم ـ ارواحنا لتراب مقدمه الفداء ـ سوء استفاده كرده و مي كند و در اين باره گفتني هايي هست:

1 ـ از حضرت امير ـ عليه السلام ـ است كه «باطل از هر چيز ديگري به حق شبيه تر است» و اساساً اگر حق و باطل همان گونه كه هستند، ارایه مي شدند، هيچ كس به اشتباه دچار نمي شد، ولي به قول حضرت(ع)، فتنه انگيزان، اندكي از حق و بخشي از باطل را درهم مي آميزند و چنين است كه بدعت ها را شكل مي دهند، فتنه ها بر پا مي كنند و نهايتاً گمراهي مي آفرينند. (خطبه 50 نهج البلاغه)

در سي دي «ظهور نزديك است»، نمونه هاي فراواني از اين گونه آميختگي حق و باطل به چشم مي خورد كه با توجه به نوع اين آميختگي ها، به سختي مي توان احتمال تصادفي بودن آنها را باور كرد!

2 ـ با توجه به نكته مورد اشاره، در پي آن نيستيم كه همه آنچه در سي دي ياد شده آمده است، نفي كنيم، بلكه سخن از آميختگي حق و باطل در ميان است و فتنه و بدعتي كه اين آميختگي مي تواند در پي داشته باشد؛ برای نمونه، در اين باره كه آيا «ظهور نزديك است»؟ بايد گفت؛ بنا بر آموزه هاي اصيل اسلامي، منتظران امام عصر ـ ارواحنا له الفداء ـ نه تنها در فلان سال و فلان دوره، بلكه هر صبح و شام ـ صباحاً و مسائاً ـ در انتظار ظهورند و منتظر واقعي و راستين بايد كه از همه آلودگي ها، گناهان و دلبستگي هاي اين جهاني دور بوده و هر صبح و شام، ظهور حضرتش را چشم به راه باشد.

بنابراين، سخن درباره نزديكي ظهور نيست كه آرزوي همگان است، بلكه بنا به دلايل بسيار روشن ديني و عقلي تعيين وقت ظهور ـ توقيت ـ و نيز انطباق شخصيت هاي ياد شده در احاديث و روايات با شخصيت هاي حاضر در هر عصر و زمان، منع شده است، نه آن كه چنين آرزو و احتمالي در ميان نباشد، مگر نه اين كه همه مردم ايران و شيعيان جهان از ژرفاي دل آرزو مي كردند و بر اين باور بودند و بوديم كه حضرت امام راحل(ره) پرچم انقلاب را به دست صاحب اصلي آن مي سپارند و پس از رحلت ايشان در اين آرزو به سر مي بريم و با تمام وجود از خداي مهربان مي خواهيم كه اين مهم به دست مبارك رهبر معظم انقلاب به انجام برسد.

3 ـ گفتني است، در تاريخ نه يك بار و دو بار، بلكه بارها اتفاق افتاده است كه برخي از شخصيت ها را با شخصيت هايي كه از آنها در احاديث و روايات به عنوان شخصيت هاي زمان ظهور ياد شده است، انطباق داده اند و اين انطباق دادن ها براي جهان اسلام و عالم تشيع بي هزينه و خالي از آسيب نيز نبوده است. به عنوان يك نمونه نزديك، در سال هاي اوليه جنگ تحميلي از برادر عزيزمان سردار رحيم صفوي با عنوان شعيب بن صالح و يكي از سرداران سپاه امام زمان ـ ارواحنا له الفداء ـ ياد مي كردند و مدتي بعد، آيت الله هاشمي رفسنجاني را شعيب بن صالح ناميدند و... درباره «سفياني»، «سيد يمني»، «دجال» و برخي ديگر از شخصيت هاي زمان ظهور نيز نمونه هايي از اين دست را مي توان در تاريخ مكتوب ـ و نه حتي شفاهي ـ ملاحظه كرد.

نمونه هايي كه در زمان خود، باورهاي كاذبي را در برخي از اذهان شكل دادند و بعضاً نيز بي آسيب نبوده اند.

4 ـ تهيه كنندگان سي دي موسوم به «ظهور نزديك است»، بيشترين تلاش خود را به انطباق شخصيت «شعيب بن صالح» با آقاي دكتر احمدي نژاد اختصاص داده اند كه صرفنظر از شخصيت مردمي و قابل احترام آقاي احمدي نژاد بايد گفت:

الف) بررسي ها و تحقيقات مستند اسلام شناسان و عالمان برجسته ديني نشان مي دهد در مجموعه احاديث و روايات، فقط هفده حديث درباره «شعيب بن صالح» نقل شده است كه غير از سه روايت، بقيه از طريق علماي عامه و اهل سنت روايت شده. و از سه حديثي كه راويان شيعه نقل كرده اند، دو حديث، فاقد رجال معتبر و اهل ثقه است و تنها يك حديث كه از حضرت امام رضا ـ عليه السلام ـ نقل شده مورد پذيرش قرار گرفته كه در آن روايت نيز فقط به نام شعيب بن صالح و اين كه از ياران حضرت امام زمان ـ ارواحنا له الفداء ـ و از طايفه «بني تميم» است، اشاره شده و ديگر هيچ! (از تحقيقات مستند مركز تخصصي مهدويت حوزه علميه قم با ذكر اسناد مربوطه). اكنون بايد پرسيد ويژگي هایي را كه تهيه كنندگان سي دي «ظهور نزديك است» به شعيب بن صالح نسبت داده و آن را در انطباق با آقاي احمدي نژاد مي دانند، از كجا آورده اند؟!

ب) بر فرض كه آنچه در روايات غيرمعتبر درباره خصوصيات شعيب بن صالح آمده است، صحت داشته باشد! در اين حالت، پرسش بعدي آن است كه چه رابطه و مشابهتي ميان ويژگي هاي «شعيب بن صالح» و «آقاي احمدي نژاد» وجود دارد؟

تهيه كنندگان فيلم به اصطلاح مستند «ظهور نزديك است» براي انطباق اين خصوصيات به استدلال هاي دم دستي و متأسفانه، بي پايه ای متمسك شده اند؛ برای نمونه، مي گويند در روايات ـ همان روايات كه شرح آن گذشت ـ آمده است كه شعيب بن صالح، يك فرمانده نظامي است و براي انطباق اين ويژگي با آقاي دكتر احمدي نژاد، استدلال مي كنند كه ايشان هم در جنگ تحميلي حضور فعال داشته است! و يا وقتي در روايات مورد اشاره، شعيب بن صالح را با دكتر احمدي نژاد همنام نمي بينند، به اين تفسير من درآوردي متوسل مي شوند كه «شعيب» در لغت، مصغر ـ كوچك شده ـ كلمه «شعب» است و شعب به معني مردم و خلق است و از آنجا كه آقاي احمدي نژاد يك رئيس جمهور مردمي است؛ بنابراين، بايد همان شعيب بن صالح باشد! اين تفسير به رأي در حالي است كه حتي در تفسير آيات شريف قرآن نيز، ظاهر آيه، «سنديت» و «حجيت» دارد و كسي نمي تواند مفهوم و تفسيري را به آن نسبت بدهد كه باظاهر آيه، مغايرت داشته باشد.

بنابراين اگر مقصود از شعيب بن صالح، همان آقاي احمدي نژاد بود بايد نام ايشان در روايت مي آمد و حال آنكه نام آقاي احمدي نژاد «محمود» است و نام پدر مرحوم ايشان نيز «صالح» نبوده است.

مطابق فرمول من درآوردي تهيه كنندگان سي دي ياد شده مي توان گفت، «سيد» در لغت به معني «آقا» است. آيا با اين حساب مي توان نتيجه گرفت كه مثلاً «سيد يمني» ذكر شده در روايات ظهور، مي تواند «سيد» به معناي «از نسل رسول خدا(ص)» نباشد؟!... و قس عليهذا... اين چه نوع استدلالي است؟!

گفتني است، در روايات ظهور نام خاص «سيد خراساني» و «سيد يمني» نيامده است و تنها به اين كه آن دو بزرگوار از نسل رسول خدا(ص) ـ سيد ـ و از اهالي «خراسان» و «يمن» هستند اشاره شده و اين دو فقره با «شعيب بن صالح» كه نام ايشان آمده است- البته براساس همان روايات كه به آن اشاره شد- متفاوت است.

5 ـ در سي دي «ظهور نزديك است» با همان استدلال كذايي از «ملك عبدالله» پادشاه اردن به عنوان «سفياني» ياد شده است كه دشمن قهار حضرت صاحب الزمان ـ ارواحنا له الفداء ـ است و مطابق روايات معتبر اساساً براي جنگ با آن حضرت خروج مي كند.

خب! حالا بايد از تهيه كنندگان سي دي «ظهور نزديك است» پرسيد؛ در كجاي روايات آمده است كه «شعيب بن صالح» از «سفياني» براي حضور در جشن هاي نوروزي دعوت مي كند؟! مگر قرار نيست شعيب بن صالح، فرمانده يا يكي از فرماندهان سپاه حضرت ولي عصر(عج) باشد بنابراين بايد با «سفياني» سر جنگ و ستيز داشته و او را يكي از اصلي ترين دشمنان حضرت بداند، پس چرا با اين دشمن خوني حضرت صاحب الزمان ـ ارواحنا له الفداء ـ نرد دوستي مي بازد و از وي به عنوان ميهمان و براي حضور محترمانه در ايران اسلامي دعوت به عمل مي آورد؟!

با پوزش از برادر عزيزمان جناب آقاي احمدي نژاد و صرفا از باب مزاح، بايد گفت، ظاهرا «سفياني» سي دي ياد شده بيشتر از شعيب بن صالح مورد اشاره در همان سي دي، به رواياتي كه در سي دي آمده است، اعتقاد دارد كه ـ به قول آقاي احمدي نژاد ـ اولا؛ دعوت شعيب بن صالح را نمي پذيرد! و ثانيا؛ به وزير خارجه و رئيس مجلس حكومت خود دستور مي دهد كه عليه جمهوري اسلامي ايران و رئيس دولت آن موضع گرفته و بد و بيراه بگويند!

6 ـ تهيه كنندگان سي دي «ظهور نزديك است» دست به اقداماتي زده اند كه نشان مي دهد اين فيلم را با اغراض خاص و آلوده اي تهيه كرده اند. از جمله ـ و تنها يكي از آن نمونه ها  ـ حذف بخشي از كلام رهبر معظم انقلاب است. آنها در سي دي مورد اشاره براي اثبات نظر خود از كلام حضرت آقا مايه گذاشته و به نقل از ايشان آورده اند؛ «من با اطمينان كامل مي گويم، تحقق وعده الهي در راه است» و حال آن كه رهبر معظم انقلاب بعد از اشاره به بيداري جهان اسلام مي فرمايند؛

«من با اطمينان كامل مي گويم اين هنوز آغاز راه است و تحقق كامل وعده الهي يعني پيروزي حق بر باطل و بازسازي امت اسلامي در راه است. نشانه اين وعده تخلف ناپذير در نخستين و مهم ترين مرحله، پيروزي انقلاب اسلامي در ايران و بناي بلند آوازه نظام اسلامي بود. احساس هويت و تشخص در اقليت هاي مسلمان در بيشتر كشورهاي غربي همه و همه نشانه هاي آشكار پيروزي اسلام در هماورد با دشمنان يعني در قرن 51 هجري است، ملت هاي مسلمان هنوز گردنه هاي دشواري پيش روي دارند».

همان گونه كه مي بینيد، تهيه كنندگان سي دي ياد شده، بخش هايي از كلام رهبر معظم انقلاب را حذف كرده اند تا بتوانند از بخش تحريف شده، براي اثبات منظور خود استفاده كنند. توجه كنيد آقا تأكيد مي كنند كه «اين هنوز آغاز راه است» و مي فرمايند «ملت هاي مسلمان هنوز گردنه هاي دشواري پيش روي دارند»و اين همه در همان پاراگراف از بيانات ايشان آمده است.

اكنون بايد گفت كه آيا مي توان تحريف سخنان رهبر معظم انقلاب را ـ كه در همان سي دي از ايشان با عنوان «سيد خراساني» ياد شده است ـ اقدامي برخاسته از شوق ظهور و عشق به حضرت بقيه الله الاعظم(عج) دانست؟! و آيا نبايد اين اقدام و اقدامات مشابه ديگري از اين دست را نشانه سوءنيت تهيه كنندگان و ترويج كنندگان سي دي «ظهور نزديك است» تلقي كرد؟!

7 ـ اشاره كرديم كه در 23 سال گذشته، از برخي شخصيت ها به عنوان «شعيب بن صالح» ياد شده بود، از جمله آيت الله هاشمي رفسنجاني، سردار رحيم صفوي و... البته هيچ يك از كساني كه بر اين باورها بودند مانند تهيه كنندگان سي دي «ظهور نزديك است» براي اثبات نظر خود به توليد فيلم و توزيع گسترده آن در سطح كشور دست نزدند، بلكه تنها حدس و گمان خود را در محافل خصوصي مطرح مي كردند و بديهي است كه نمي توان انطباق دهي آنان را ناشي از سوءنيت دانست و اگر چنين بود و قصد و غرض خاصي را دنبال مي كردند، به تهيه فيلم و آسمان ريسمان كردن هاي آنچناني روي مي آوردند.

و اما، به عنوان يك نمونه، فرض كنيد آنهايي كه آيت الله هاشمي را با توجه به مواضع آن دوران ايشان، شعيب بن صالح مي دانستند براي اثبات نظر خود فيلم و سي دي تهيه كرده و در سطح گسترده اي پخش مي كردند و باز هم فرض كنيد ـ بر فرض محال ـ هيچ كس هم به آن اعتراض نمي كرد. و نتيجه آن كه آيت الله هاشمي رفسنجاني در اذهان عمومي با عنوان شعيب بن صالح يعني يكي از فرماندهان سپاه حضرت حجت ـ روحي له الفداء ـ تلقي مي شد. خب! با اين حساب مي توانيد حدس بزنيد كه در جريان فتنه 88 چه اتفاقي مي افتاد؟! آيا كساني كه باور كرده بودند آقاي رفسنجاني شعيب بن صالح است، نظر و ديدگاه ـ متأسفانه غيرقابل قبول ايشان ـ را نظر و ديدگاه حضرت صاحب الزمان(عج) تلقي نمي كردند؟!... بگذريم كه... .

8 ـ با توجه به هويت تهيه كنندگان و توزيع كنندگان سي دي «ظهور نزديك است» كه شواهد و قرائن فراواني از وابستگي آنها به «حلقه حاشيه ساز دولت» حكايت مي كند و نيز، با توجه به نكته اي كه در بند 7 آمده است و سابقه شناخته شده اي كه حلقه ياد شده دارد، به نظر مي رسد فيلم «ظهور نزديك است» يك ترفند سياسي است كه با هدف تبليغات انتخاباتي براي يك جريان انحرافي تهيه و در سطح گسترده اي توزيع شده است و تهيه كنندگان سي دي كه از بي اعتمادي مردم نسبت به خود باخبرند، قصد داشته اند با توزيع گسترده آن ابتدا آقاي دكتر احمدي نژاد را در اذهان عمومي همان «شعيب بن صالح» معرفي كنند و بعد در دوران انتخابات مجلس، رياست جمهوري و يا... با استناد به اين كه از افراد نزديك به آقاي احمدي نژاد و مورد وثوق و اطمينان ايشان هستند، ليست نامزدهاي مورد قبول خود براي مجلس و يا نامزد رياست جمهوري مورد نظر خود را، نامزد و نامزدهاي مورد تأييد حضرت بقيه الله الاعظم ـ ارواحنا له الفداء ـ جا بزنند!

خوشبختانه ديروز حجت الاسلام والمسلمين آقاتهراني، نماينده مجلس شوراي اسلامي از مخالفت آقاي دكتر احمدي نژاد با معرفي ايشان به عنوان شعيب بن صالح خبر دادند كه از رئيس جمهور محترم جز اين نيز انتظاري نمي رفت.

و سرانجام اين كه بر پایه آموزه هاي غيرقابل ترديد و مستحكم اسلامي و به ویژه دستور صريح و مكتوب ـ توقيع شريف ـ حضرت صاحب الامر ارواحنا له الفداء، وروديه آن حضرت در دوران غيبت كبري، ولي فقيه است و مردم ايران با لطف و عنايت خداي مهربان نشان داده اند كه در همه حال چشم دل و گوش جان به رهنمودهاي آن بزرگوار دارند و همه جا از او به يك اشاره بوده است و از مردم به سر دويدن، از اين روي مدعيان دروغين ارتباط با امام زمان(عج)، را به هيچ نمي انگارند. مردم مسلمان ايران و امروزه، همه ملت هاي مسلمان نه فقط به فراست و ديانت بلكه به تجربه نيز دريافته اند كه تنها در ركاب ولي فقيه از بد حادثه و ترفندهاي شيطاني در امانند...
نوشته شده توسط مسعود دریس در 13:17 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه بیست و سوم فروردین 1390

نظر حاج آقای طائب در مورد مستند ظهور بسیار نزدیک است

به گزارش خبرنگار آینده روشن از مشهد، حجت الاسلام والمسلمین مهدی طائب، استاد حوزه علمیه قم، در نشست بررسی ابعاد شخصیتی مقام معظم رهبری، تحولات منطقه و آخرالزمان، شب گذشته در مسجد صنعتگران مشهد با بیان این مطلب که غیبت امام عصر (عج) با فلسفه امامت تعارض ندارد گفت: امام (ع) برای انسان حکم عقل را دارد و امروز در جهان، به اسلامی که امام(ع) در آن وجود ندارد کاری ندارند و با اسلامی که امام ولایت وجود دارد دشمن به دنبال نابودی این اسلام است.

وی با بیان اینکه غیبت امام عصر (عج) اختیاری نیست بلکه خدا خواسته است، افزود: در گذشته یازده معصوم (علیهم اسلام) را خدا برای هدایت و راهنمایی در مسیر ولایت قرار داد و مردم محافظت نکردند و مردم متاسفانه نتوانستند یا نخواستند از امام خود محافظت کنند و غیبت امام عصر (عج) به دلیل عدم آمادگی و عدم احساس نیاز به امام (عج) اتفاق افتاد و خداوند خود محافظت از حجتش را بر روی زمین بر عهده دارد.

این سخنران مذهبی با بیان اینکه غیبت امام زمان (عج) و ظهور هرکدام منطقی دارد افزود: ظهور امام زمان (عج) شعار نیست، خواسته من و شما نیست که اتفاق بیفتد؛ لذا اگر اعتقاد داریم به اینکه ظهور منطق دارد باید آن منطق را پیاده کنیم.

وی با بیان اینکه امروز برترین عدالت جهانی تنها به دست امام زمان (عج) اجرایی و عملی خواهد بود، افزود: متاسفانه عده ای ظهور را احساسی و حتی شعر تعریف می کنند در صورتی که امام زمان (عج) تنها امام وحجتی هستند که عدالت را به صورت جهانی نه فقط برای جهان اسلام بلکه برای تمام جهانیان پیاده می کنند و این در حالی است که امروز به خاطر بی عدالتی بین انسان ها ، عدالت حتی بین حیوانات نیز از بین رفته است.

استاد حوزه علمیه قم، با بیان اینکه در این عالم، سلطه و زور نداریم و معنی ندارد، افزود: زمانی زورگویی و سلطه جویی افزایش می یابد که ما بخواهیم و این ظلم را بپذیریم همان طور که در گذشته مردم مصر، بحرین، یمن و عراق سلطه طلبی حاکمان مستکبر خود را پذیرفته بودند.

وی با اشاره به دوران امامت علی بن ابیطالب (ع) گفت: منظور از اینکه علی (ع) به ایتام می رسید، یعنی به سی و شش هزار از فرزندان شهدای صفین که اغلب آنها در کوفه بودند و پدران خود را در جنگ از دست داده بودند رسیدگی می شد تا عدالت را پیاده کنند.

وی درباره اینکه چرا حکومت سایر ائمه (ع) وبه خصوص علی (ع) جهانی نشد افزود: مردم آن دوره، به دلیل عدم شناخت امام (ع) و حتی این نیاز را احساس نمی کردند که باید پشت سر امام (ع) در نماز جماعت شرکت کنند و صرفا امام(ع) را دوست داشتنند قیامی برای جهانی شدن صورت نگرفت.

این استاد حوزه با بیان اینکه با ظلم نمی توان عدالت را برقرار کرد، افزود: زمانی یک حکومت جهانی و حکومت عادل تشکیل خواهد شد که تمام ارکان و اجزای آن، رنگ عدل و عدالت را داشته باشد.

وی در تعریف رهبر عادل گفت: در زمان حکومت امام زمان (عج) یاران و فرماندهان باید دارای دو ویژگی عدالت عینی و وصفی داشته باشند؛ عدالت وصفی یعنی گناه کبیره نداشته باشد و میل به انجام گناه صغیره نیز در او نباشد با اینکه عصمت ندارد، ولی اسرار به گناه نیز در آن وجود ندارد.

حجت الاسلام طائب، عدالت عینی را این گونه تعریف کرد: چرایی و چگونگی حکومت را بداند باید بداند چگونه یک حکومت تشکیل داد و آن را اداره کرد.

وی علت طولانی بودن غیبت امام زمان (عج) را نیاز به تربیت یار و یاور برای امام زمان (عج) عنوان کرد وافزود: امام زمان (عج) زمانی ظهور خواهند کرد که عده ای تربیت شده و تربیت یافته مکتب اهل بیت، حاضر باشند که در کنار یاری امام زمان (عج) به برپایی حکومت عدل جهانی نیز یاری دهند؛ به بیان دیگر، حضرت حجت (عج) زمانی ظهور خواهند کرد که عده ای برای عدالت وصفی و عینی آمادگی داشته باشند.

وی درباره کسانی که امروز شعار ظهور بسیار نزدیک است را عنوان می کنند، گفت : در گذشته و امروز علما و مراجع ما همیشه دعا برای ظهور و نزدیکی ظهور را به مردم نوید می دادند و در قرآن نیز این وعده آمده است ولی در هیچ جایی از کتاب قرآن کریم، احادیث روایات با تعبیری تحت عنوان ظهور بسیار نزدیک است وجود ندارد و نیامده است.
استاد حوزه علمیه قم در این باره توضیح داد: کسانی که امروز به هر نحوی این اعتقاد را از طریق ساخت مستند و سخنرانی شعار و سایر ابزار تلیغی ترویج می کنند به عالم غیب دسترسی دارد چرا که ظهور امام زمان (عج) یکی از اسرار الهی است و حتی امام زمان (عج) نیز خود اطلاعی از زمان ظهور ندارند.

وی با بیان اینکه، امروز ما موظف به زمینه سازی و آمادگی برای ظهور و انتظار فرج هستیم و نه تعیین وقت برای ظهور، افزود: یکی از عواملی که زمینه ساز برای ظهور امام زمان (عج) است نیاز جهانی به امام زمان (عج)، نه فقط نیاز صرف مردم ایران وچند کشور مسلمان، بلکه نیاز به امام حجت (عج) و نیاز به عدالت جهانی باید جهانی شود تا زمینه ظهور فراهم شود.

این سخنران مذهبی با اشاره به سخنان امام خمینی که فرمودند: "انقلاب اسلامی زمینه ساز و مقدمه ساز ظهور امام زمان (عج) است" افزود: امام خمینی (ره) این انقلاب را مقدمه عدالت خواهی دنیای اسلام بلکه جهان بیان کردند و امروز شاهد جرقه های انقلاب اسلامی وعدالت خواهی در کشورهای منطقه هستیم.

این تنها آغاز راه است باید تمام مردم جهان نیاز به عدالت خواهی و نیاز به رهبری امام زمان (عج) را احساس کنند.

وی انقلاب فرهنگی ایران را مقدمه و زمینه ساز، صدور عدالت خواهی در تمام جهان با توجه به کلام امام خمینی (ره) عنوان کرد و افزود: امروز عدالت خواهی و ثمره صدور انقلاب اسلامی، در کشور های اسلامی منطقه و حتی در بعضی از کشورهای اروپایی هستیم که توانستند در مقابل رهبران ستمگر خود ایستادگی کنند و لذا اعتقاد به عدالت خواهی باید مطلوب جهانی شود.

حجت الاسلام طائب نتیجه استعجال، تعجیل را، کم توجه شدن به اهل بیت(ع) در بین مردم وجامعه دینی عنوان کرد و افزود : عده ای با ترویج این وعده که امسال سال ظهور است باعث می شود که با عدم تحقق این وعده، هر سال عده ای نسبت به اعتقاد امام زمان (عج) کاسته شود و یاس و ناامیدی در جامعه افزایش یابد این عمل نه تنها جسارت به مقام امام زمان (عج) است بلکه باعث خیانت و پایمال شدن خون شهدای تاریخ اسلام است.

وی درباره مصداق سازی شخصیت های دوران ظهور در عصر حاضر گفت: عده ای به دنبال مصداق سازی شخصیت هایی مانند سید خراسانی، سید یمانی و سید حسنی در جامعه هستند و در پاسخ به این افراد باید گفت؛ در هیچ یک از وظایف منتظران امام عصر (ع) نیامده است که به دنبال شناخت وشناسایی این افراد در عصر غیبت باشیم.

استاد حوزه علمیه قم توضیح داد: اگر قرار بود این اشخاص را در دوران عصر غیبت شناسایی شوند همان طور که در گذشته پیامبر اکرم(ص) در کتاب انجلیل و تورات طوری معرفی کردند که زمانی که ایشان به دنیا آمدند، مسیحیان و یهودیان به یقین پیامبر آخرالزمان را شناختند پس اگر لازم بود ما این شخصیت ها را بشناسیم در روایات واحادیث ویژگی این افراد راشفاف عنوان می کردند تا قابل شناسایی باشند.

وی اطاعت از ولی فقیه را در عصر غیبت مهم ارزیابی کرد وافزود: کسی می تواند حکومت امام زمان (عج) را به خوبی درک کند که در عصر غیبت مطیع ولی فقیه زمان خود باشد.

وی پیامد های تطبیق های ناصواب را عدم درک منطق ظهور عنوان کرد وافزود: امروز وظیفه ما برای درک ظهور، زمینه سازی، امید وانتظار سازنده است تا بتوانیم منطق ظهور را درک کنیم

نوشته شده توسط مسعود دریس در 11:46 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه بیست و سوم فروردین 1390

مستند ظهور بسیار نزدیک است دارای اشکالات اساسی است

حجت‌الاسلام واعظ موسوي در گفت‌وگو با فارس:
مستند «ظهور بسيار نزديك است» داراي اشكالات اساسي است

خبرگزاري فارس: عضو خبرگان رهبري با تأكيد بر اينكه مستند «ظهور بسيار نزديك است» از دو اشكال مهم برخوردار است، گفت: تطبيق و تعيين مصداق شخصيت‌ها و ادعاي بسيار نزديك‌ بودن ظهور، دو اشكال مهم اين مستند است.


به گزارش خبرنگار آيين و انديشه فارس، انتشار گسترده لوح فشرده مستند «ظهور بسيار نزديك است» كه در 75 دقيقه از منظر خود به بررسي نشانه‌هاي نزديكي ظهور، وقايع و شخصيت‌هاي تأثيرگذار مي‌پردازد؛ واكنش‌هاي مختلفي در پي داشته است، تا آنجا كه حضرات آيات سيستاني و مكارم شيرازي به شدت از آن انتقاد كردند. همچنين «مركز تخصصي مهدويت» حوزه علميه قم با صدور اطلاعيه‌اي مستند «ظهور بسيار نزديك است» را رد و مستندات آن را برگرفته از كتب غيرمعتبر اعلام كرد.
اين مستند در 4 بخش تهيه شده است كه جنجالي‌ترين بخش آن در 45 دقيقه به بررسي مصاديق شخصيت‌هاي عصر ظهور شامل سيد خراساني، سفياني، سيد يماني، دجال، عبدالله عربستان و شعيب‌بن صالح مي‌پردازد.
از همين رو و به منظور بررسي موارد طرح شده در اين مستند جنجالي، گفت‌وگويي با حجت ‌الاسلام و المسلمين سيد محمد واعظ موسوي، عضو مجلس خبرگان رهبري انجام داده‌ايم كه در پي مي‌آيد.

* فعاليت‌هاي فرهنگي و تبليغي نيازمند دقت و ظرافت بسيار است

حجت‌ الاسلام و المسلمين واعظ موسوي در ابتداي اين گفت‌وگو بيان داشت: اخيرا مستندي به نام «ظهور بسيار نزديك است» توسط افراد دخيل در امور فرهنگي در سطح وسيعي منتشر شده و در اختيار عموم مردم قرار گرفته، اما آنچه روشن است، اين است كه فعاليت‌هاي فرهنگي و تبليغي از كارهاي تخصصي است كه نيازمند دقت‌ها و ظرافت‌هاي خاص و بالايي است به خصوص در جامعه اسلامي ما كه مبتني بر آموزه‌هاي قرآن كريم و بر اساس مكتب انسان‌ساز اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السّلام پايه‎گذاري شده و توسط فقيه فرزانه‌اي جزئيات امور مورد بررسي و كنكاش قرار مي‌گيرد.
وي ادامه داد: انتظار اين است كه دست‌اندركاران مسائل فرهنگي صرفاً به وجود تخصص در يك جهت يا جنبه خاص اكتفا نكنند، بلكه سريال‌ها، فيلم‌ها و مستنداتي را كه در اختيار مردم قرار مي‌دهند، از جهات مختلف ـ از جمله تأثيرات مثبت و منفي كه ممكن است داشته باشد ـ مورد ملاحظه و دقت قرار دهند، چرا كه برخي اوقات، كمترين بي‌توجهي در امور فرهنگي، لطمه‌هاي سنگيني به اعتقادات و باورهاي ديني آميخته با تقدسي كه در مردم وجود دارد، وارد مي‌كند.

* مستند «ظهور بسيار نزديك است» اشكالات مختلفي دارد

اين استاد حوزه علميه قم با بيان اينكه در مستند «ظهور نزديك است» علي‌الظاهر دقت‌هاي لازم و كافي به عمل نيامده و اشكالات مختلف بر اين مستند وارد است، ادامه داد: دو اشكال مهم و اساسي در اين مستند وجود دارد. مشكل نخست اينكه برخي مسائل انحرافي مبني بر تطبيق اشخاص با شخصيت‌هاي ظهور در اين مستند به چشم مي‌خورد اما مسلماً بر اثر گذشت زمان، اين افراد مي‌آيند و مي‌روند اما باورها و اعتقادات سالم مردم همواره بايد باقي باشد.
وي افزود: اينكه افراد خاصي را بر برخي از شخصيت‌هايي كه در روايات وارده از زبان ائمه معصومين عليهم السّلام منطبق كنيم و به خاطر وجود آنها زمان ظهور را تخمين بزنيم، كاري اشتباه است.
واعظ موسوي در مورد اشكال دوم نيز گفت: مشكل ديگر تعيين وقت براي ظهور حضرت حجت عجّل الله تعالي فرجه الشريف است و حتي ادعاي اينكه ظهور بسيار نزديك است و به‌زودي شاهد ظهور امام زمان عجّل الله تعالي فرجه خواهيم بود، از نكته‌هاي انحرافي است.

* برخي درصدد تضعيف اعتقادات سالم مردم هستند

عضو خبرگان رهبري ادامه داد: بعضي از جريانات خارجي و داخلي چه‎بسا در صدد تقويت اين مسائل با انگيزه ترويج اوهام، خيالات و باورهاي سست بين مردم هستند تا بدين وسيله اعتقادات خالص برگرفته از قرآن و روايات را كه توسط علما به جامعه تزريق مي‌شود، تضعيف كنند.
وي افزود: مسلما هر انسان آگاه اگر از منويات و انگيزه‌هاي استكبار و استعمار مطلع باشد مي‌داند كه سينما، رسانه ملي و در مجموع رسانه‌هاي جمعي ابزارهايي هستند كه اگر نتوانيم به نحو صحيح از آنها استفاده كنيم، دشمن به عنوان ابزارهاي تخريبي از آنها كمال سوء استفاده را خواهد كرد و باورهاي راستين جامعه اسلامي را زير سؤال برده و نهايتاً به فروپاشي اعتقادي جامعه اسلامي دست خواهد يافت.
اين استاد حوزه با تأكيد بر اينكه امروز انقلاب شكوهمند اسلامي ايران به عنوان الگوي مناسبي در اختيار همه حق‌جويان و رهپويان صراط مستقيم قرار گرفته است، ادامه داد: اين جامعه اسلامي ايران است كه با استفاده صحيح از فرهنگ ديني و نهادينه ساختن باورهاي راستين اسلامي توانسته همچون سد محكمي در مقابل زورگويان و ستمكاران جهان بايستد و با الگوپذيري از شخصيت‌هاي بزرگ ديني كه در رأس آنها پيامبر اكرم صلّي الله عليه و آله و سلّم و ائمه اطهار عليهم السّلام قرار دارند، در ظلم‌ستيزي و دفاع از حقوق ملت‏ها و مخالفت با ديكتاتورها و مستكبران زبانزد خاص و عام شود. لذا به همين دليل است كه برخي با هر وسيله‌اي كه شده، مي‌خواهند باورهاي راستين مردم را تضعيف كنند.

* مردم اعتقادات ايماني خود را از روحانيت واقعي بگيرند

واعظ موسوي گفت: كساني كه دستي بر كار فرهنگي دارند، جوانب مختلف امور فرهنگي و تاثيرات گوناگوني كه ممكن است بر جامعه داشته باشد از نظر جامعه‌شناسي، روان‌شناسي و اعتقادي مورد توجه قرار دهند تا اولاً كارهايي كه انجام مي‌دهند، كارهاي خداپسند، مثبت و مؤثر باشد و ثانياً در عين مأجور بودن در پيشگاه الهي، قلب امام زمان عجّل الله تعالي فرجه، مقام معظم رهبري، مراجع تقليد، علما و دانشمندان مذهبي را آزرده نكنند.
عضو خبرگان رهبري ادامه داد: توصيه‌اي كه به همه مردم مي‌توان داشت، اين است كه همه توجه داشته باشند كه ايادي استكبار، ايجاد انحراف در باورهاي ديني را از راه‌هاي مختلف در دستور كار خود قرار داده‌اند و شايد شروع ايجاد اين انحرافات از ترويج و پخش كتاب‌هايي است كه در قالب بيان كرامات در تيراژهاي بسيار بالا و نيز ترويج عرفان‌هاي نوظهور در جامعه منتشر مي‌شود.
وي افزود: مردم مثل هميشه بايد بدانند كه آب را بايد از سرچشمه گرفت و اعتقادات راستين را بايد از باورهاي نوراني و زلال روحانيت واقعي كه در مسير اهل ‌بيت عليهم السّلام است، به دست آورد تا اينكه بتوانيم خود و جامعه‌مان را از انحرافات و كج‌روي‌هاي فكري و عملي مصون و محفوظ نگه داريم.

* فروشندگان چنين محصولاتي سرنوشت اعتقادي خود و جامعه را فداي منافع زودگذر نكنند

حجت‌الاسلام والمسلمين واعظ موسوي در توصيه‌اي به فروشندگان اين محصولات گفت: كساني كه دستي در پخش و فروشندگي اين‎گونه محصولات دارند، توجه داشته باشند كه منافع زودگذر دنيوي خود را بر سرنوشت اعتقادي خود، جامعه و جوانان مقدم نكنند.
عضو مجلس خبرگان رهبري در پايان با اشاره به عبارت «كذب الوقّاتون» (تعيين‌كنندگان زمان ظهور دروغ مي‌گويند) در منابع روايي گفت: در بحث آخرالزمان آنچه صحيح است بيان علامات و نشانه‌هاي عمومي ظهور و ايجاد حالت انتظار همراه با اميد در ملت‌هاست اما قطعاً كساني كه براي ظهور وقت تعيين مي‌كنند، دليل و مدرك موجه و قابل پذيرشي نمي‌توانند ارائه دهند.

نوشته شده توسط مسعود دریس در 11:39 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه بیست و سوم فروردین 1390

تعیین مصادیق برای علائم اشتباه است

حجت‌الاسلام حيدري كاشاني در گفت‌وگو با فارس:
تأكيد سي دي «ظهور بسيار نزديك است» بر نشانه‌هاي ظهور اشتباه است

خبرگزاري فارس: مدير كانون مهدوي طليعه ظهور با اشتباه‌خواندن پرداختن بر نشانه‌هاي ظهور به‌ جاي شرايط ظهور گفت: تعيين مصاديقي كه در مستند «ظهور بسيار نزديك است» صورت گرفته، قطعاً اشتباه است و آسيب‌هاي متعددي به همراه دارد.


حجت‌الاسلام والمسلمين محمد باقر حيدري كاشاني، مدير كانون مهدوي طليعه ظهور در گفت‌وگو با خبرنگار آيين و انديشه خبرگزاري فارس در مورد تطبيق‌هايي كه در مستند «ظهور بسيار نزديك است» صورت گرفت، بيان داشت: اصل تطبيق به فرهنگ مهدويت آسيب مي‌رساند. آسيب نخست اين است كه راه را براي تعيين مصداق باز خواهد كرد و هر شخصي بر حسب سليقه و گمان خويش مصداق‌يابي و شخصيت‌گذاري مي‌كند.
وي افزود: تعيين مصاديقي كه در مستند «ظهور بسيار نزديك است» صورت گرفته، قطعاً اشتباه است و آسيب‌هاي متعددي به همراه دارد. تلاش براي تعيين مصداق از سوي سليقه‌هاي متعدد، فرهنگ انتظار و مهدويت را لوث خواهند كرد و با تعيين مصداق قطعي اگر آن شخصيت بعد از مدتي از دور خارج شود روح يأس و نااميدي را ميان منتظران حضرت حجت (عج) و مهدي‌ياوران ايجاد خواهد كرد البته تعيين مصداق احتمالي اشكالي ندارد.
اين استاد حوزه و دانشگاه در پاسخ به اين پرسش كه آيا منابع مورد استفاده در مستند «ظهور بسيار نزديك است» معتبر است، تصريح كرد: نوع رواياتي كه بدان استناد شده، برحسب كار رجالي و علمي سنديابي نشده است؛ ما «شعيب‌بن صالح»، «سيد خراساني» و «سيد حسني» داريم اما رواياتي كه در مستند استفاده شده است منابع ضعيفي از نظر شيعه است و روايت به روايت جاي بررسي و تأمل دارد.
وي در پاسخ به اين پرسش كه راه‌هاي اصولي تبليغ مهدويت چيست تا فاقد آسيب‌هاي احتمالي باشد، گفت: انگيزه سازندگان اين مستند را در خوشبينانه‌ترين حالت ايجاد نشاط و شور و اشتياق در ميان مهدي ياران و منتظران است كه اين راهش نيست.
حيدري كاشاني در پايان خاطرنشان كرد: ما مي‌توانيم با دسته‌بندي روايات، فضاي آخر‌الزمان را ترسيم كنيم. مهم‌تر از همه به جاي تاكيد بر نشانه‌هاي ظهور بر شرايط ظهور تأكيد كنيم، چرا كه تا اين شرايط محقق نشود ظهور اتفاق نخواهد افتاد.
به گزارش فارس، فيلم مستند «ظهور بسيار نزديك است» در 75 دقيقه از منظر خود به بررسي نشانه‌هاي نزديكي ظهور، وقايع و شخصيت‌هاي تأثيرگذار مي‌پردازد.
اين مستند در 4 بخش تهيه شده است كه جنجالي‌ترين بخش آن در 45 دقيقه به بررسي مصاديق شخصيت‌هاي عصر ظهور شامل سيد خراساني، سفياني، سيد يماني، دجال، عبدالله عربستان و شعيب‌بن صالح مي‌پردازد.
اين مستند كه با رويكردي خاص به مقوله ظهور مي‌پردازد، واكنش و انتقاد حضرات آيات سيستاني و مكارم شيرازي را به همراه داشته است.
همچنين «مركز تخصصي مهدويت» حوزه علميه قم با صدور اطلاعيه‌اي مستند «ظهور بسيار نزديك است» را رد و مستندات آن را برگرفته از كتب غيرمعتبر اعلام كرد. در بخشي از اطلاعيه اين مركز آمده است: با تحقيق كاملي كه در اين زمينه شد، روشن شد اين فيلم و مشابه آن بر اساس روايت ضعيف و مردود تهيه شده است و از كتبي استفاده شده كه اعتبار لازم را ندارند و در موارد متعدد نيز مطالب بدون سند و مدرك مطرح شده است، علاوه بر اين كه تطبيق علائم با برخي افراد به علت محدوديت علم و امكان خطا و اشتباه در شناخت مصاديق نه تنها كار ناپسند و مردودي است، بلكه پيامدهاي خطرناكي همچون ايجاد شك و ترديد در اصل مهدويت را در مخاطبين به دنبال خواهد داشت. لذا اين‌گونه فيلم‌هاي مستند و فعاليت‌هايي مانند آن، از نظر مركز تخصصي مهدويت حوزه علميه قم مردود بوده و مطالب آن اعتبار ندارد.

نوشته شده توسط مسعود دریس در 11:38 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه بیست و سوم فروردین 1390

قوه قضاییه و پیگیری مستند ظهور بسیار نزدیک است

غلامحسين محسني اژه‌اي خبر داد؛
بررسي سي‌دي «ظهور بسيار نزديك است» در قوه قضائيه

خبرگزاري فارس: سخنگوي قوه قضاييه از بررسي سي‌دي «ظهور بسيار نزديك است» در دستگاه قضايي خبر داد و گفت: اين مستند باعث شد ذهن جامعه مشغول شود و مدعي ‌العموم در حال بررسي و پيگيري اين موضوع است.


به گزارش خبرنگار فارس، «غلامحسين محسني اژه‌اي» سخنگوي قوه قضاييه عصر امروز (دوشنبه) در نخستين نشست خبري خود در سال جديد با نمايندگان رسانه‌هاي كشور در پاسخ به پرسشي مبني بر برخورد احتمالي دستگاه قضايي با عوامل توليد سي‌دي «ظهور بسيار نزديك است» گفت: درباره اين سي‌دي و اين مستند بايد به دو نكته اشاره كرد. نخست اينكه عصر ظهور امري قطعي و نزديك است، مسلم است و وظيفه همه ما اين است كه انتظار فرج داشته باشيم و زمينه را براي ظهور مهيا كنيم.
وي ادامه داد: بخش دوم بخش علائم دوران ظهور است كه در برخي از سندها به آن اشاره شده كه عمده اين اسناد ضعيف است و بايد درباره آنها در مراكز مخصوص خودش مسائل مطرح شود و تصميم‌گيري شود.
محسني اژه‌اي افزود: نكته‌اي كه در اين سي‌دي به چشم مي‌خورد، تطبيق علائم ظهور با برخي شخصيت‌هاي حاضر و تعيين زمان ظهور است و بايد گفت هركسي كه بخواهد زمان ظهور را مشخص و واضح تعيين كند؛ جزو كذّابين است.
وي خاطرنشان كرد: تطبيق علائم ظهور با افراد و اتفاقات رخ‏داده در سطح كشور كار صحيحي نيست و جالب است كه بخشي از همين تطبيق‌هايي كه در اين سي‌دي به آن اشاره شده، در همين زمان‌هاي اخير خلاف از آب درآمده و مشخص شده غيرواقعي است.
سخنگوي قوه قضاييه با اشاره به اينكه عده‌اي از افرادي كه در اين سي‌دي از آنان نام برده شده است، ادعاهاي موجود در اين مستند را تكذيب كرده‌اند، گفت: اين مستند باعث شد ذهن جامعه مشغول شود و مدعي‌العموم در حال بررسي و پيگيري اين موضوع است.

نوشته شده توسط مسعود دریس در 11:37 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه بیست و سوم فروردین 1390

ظهور حضرت حجت به زمینه سازی نیاز دارد نه حاشیه سازی

حجت‌الاسلام صالح‌نيا در گفت‌وگوي تفصيلي با فارس:
ظهور حضرت حجت (عج) به زمينه‌سازي نياز دارد نه حاشيه‌سازي

خبرگزاري فارس: مؤسس مركز مطالعات راهبردي امام مهدي (عج) با تأكيد بر اينكه ظهور حضرت حجت (عج) به زمينه‌سازي نياز دارد و نه حاشيه‌سازي گفت: بينش راهبردي، بهترين رويكرد در مواجهه با علايم ظهور است.


حجت‌الاسلام والمسلمين يحيي صالح‌نيا از اساتيد حوزه علميه قم، داراي دكتراي كلام، و مؤسس مركز مطالعات راهبردي امام مهدي (عج) است. وي علوم كلام، فقه و اصول را در حوزه علميه قم تدريس كرده و نويسنده بيش از 40 كتاب و مقاله در حوزه مهدويت و مطالعات آرماني است.
با توجه به انتشار سي‌دي جنجالي «ظهور بسيار نزديك است» و ادعاهايي كه در آن بيان شده است، گفت‌وگويي در زمينه رويكردهاي مختلف درباره علايم ظهور، با وي انجام داده‌ايم كه در پي مي‌آيد.

* بر اساس روايات، شناخت علايم ظهور لازم است

حجت‌الاسلام صالح‌نيا در ابتداي اين گفت‌وگو بيان داشت: در رابطه با علايم ظهور امام عصر (عج) و تطبيق آنها بر افراد مختلف، چهار رويكرد كلي وجود دارد. رويكرد اول آن است كه به اين علايم و روايات و كدها پرداخت نشود و بعضي معتقدند كه اين علايم تنها براي بيان بعضي نكات در آينده است و نوعي پيش‌بيني استد و ارتباطش با ما صرفاً ارتباطي علمي است لذا ثمره كاربردي ندارد و تطبيق با افراد و موقعيت‌ها، سبب كج‌روي و انحرافات بين مردم مي شود.
وي افزود: به عنوان مثال شخصيت مثبتي را به روايتي تطبيق مي‌كنند بعد اين شخصيت اشتباهي مرتكب مي‌شود و مردم به دليل اينكه او قبلا مصداق فلان روايت بيان شده بود اين اشتباه را به حساب صحت و درستي مي‌گذارند.
استاد حوزه در بررسي اين ديدگاه گفت: اين رويكرد مردود است زيرا همان گونه كه در روايت مشهور داريم كه امامت را بشناس (نك: كافي ج1ص371) عين همين روايت را در كتاب شريف «كافي» راجع به علامات ظهور داريم كه حضرت مي‌فرمايد: «اعرف العلامة فاذا عرفتها لم يضرك تقدم هذا الامر او تاخر ...»؛ علامت را بشناس چون كه او را شناختي به تو زيان ندارد كه اين امر پيش افتد يا به تاخير افتد. (كافي ج1ص 372)
وي در مورد اين حديث گفت: اين روايت، ترغيب مي‌كند به شناخت علايم ظهور، پس اينكه عده بگويند نه لازم نيست، با احاديث ناسازگار است ضمن اينكه اگر ما مكلف به اين بوديم كه با اين علامات كاري نداشته باشيم پس چرا اينها گفته شده است؟ همين كه گفته‌اند، معلوم مي‌شود در بيان اين علائم، اشاراتي است كه براي آگاهان و شيعيان مفيد است و اينكه عده‌اي بگويند علايم لازم نيست با احاديث و روايات نمي‌خواند.

* تعيين مصداق به دليل نسبي‌بودن اطلاعات ما اشتباه است

موسّس مركز مطالعات راهبردي امام مهدي (عج) گفت: دومين رويكرد اين است كه اين روايات را بر اشخاص يا جريانات خاصي تطبيق مي‌دهد مانند كاري كه در مستند «ظهور بسيار نزديك است» اتفاق افتاده است.
وي در بررسي اين رويكرد گفت: اين رويكرد نيز مردود است چرا كه علم و اطلاع ما نسبت به اشخاص، نسبي است و گر چه ممكن است برخي از ويژگي‌هاي افراد را بدانيم ولي ده‌ها ويژگي ديگرش را نمي‌دانيم بعلاوه ده‌ها فرد ديگر با همان مشخصات وجود دارند و ممكن است جزو اولياء الله يا اعداء‌الله باشند ولي ما آنها را نمي‌شناسيم. از كجا معلوم كه يكي از آنها، مصداق برخي از روايات نباشد؟!
پژوهشگر مباحث مهدويت ادامه داد: بنابراين با توجه به كامل نبودن آگاهي ما نسبت به مصاديق و روايات، نمي‌توانيم شخص يا جرياني را مصداق حتمي يك شخص يا علامت، در عصر ظهور بدانيم و اگر هم تطبيق بدهيم اصلا قابل اثبات نيست و تبعات و مشكلات فراواني به همراه دارد.

* بهترين رويكرد به روايات آخرالزماني، بيان علايم ظهور و ارائه راهبرد است

استاد صالح نيا ادامه داد: سومين رويكرد، كه نزد برخي معمول شده اين است كه مي‌گويند: اين علايم، احتمالي است، يا اينكه مي‌گويند فلان مصداق تطبيق داده شده شايد درست باشد و شايد درست نباشد، يعني مطلب را به صورت احتمال مطرح مي‌كنند. اين ديدگاه نه مثل ديدگاه اول همه چيز را نفي مي‌كند و نه مثل ديدگاه دوم تطبيق صد در صد را مي پذيرد بلكه فقط احتمال مي‌دهد كه باشد يا نباشد.
وي ضمن تحليل روش سوم گفت: اولا اينگونه صحبت كردن با مذاق روايات نمي‌سازد و ثانيا وقتي هميشه با احتمال صحبت كنيم مساله روشن نمي‌شود در حالي كه بيان اين علايم در روايات، هدفمند است و وقتي سخن از كسي يا علامتي به ميان مي‌آيد يعني بايد متوقع و مترقب افرادي با اين مشخصات بود در حالي كه احتمال، ما را به سوي هدف خاصي سوق نمي‌دهد.
استاد حوزه گفت: رويكرد چهارم، ديدگاهي است كه به نظر بنده مي‌توان آن را ارائه كرد و اين روش، از سيره ائمه و علماي بزرگ شيعه استنتاج و استنباط مي‌شود و آن، بيان راهبردي اين مسائل است. يعني ما علايم ظهور را بيان كرده و دنبال راهبرد باشيم.

* امام خميني (ره) پرچمدار زمينه‌سازي ظهور حضرت حجت (عج) در عصر حاضر است

حجت‌الاسلام صالح‌نيا با اشاره به روايتي از كتاب «مجالس المؤمنين» نوشته مرحوم «قاضي نورالله شوشتري» جلد دوم صفحه 353 گفت: اين روايت را ذكر مي‌‌كنم تا ببينيد فقهاي شيعه چطور براي نصرت دين و ساقط كردن سلاطين ظالم از علايم ظهور استفاده كرده‌اند. مرحوم شوشتري مي‌نويسد: «قدوة المجتهدين، شيخ جمال الدين (يعني علامه حلي) در كتاب «كشف الحق» آورده كه چون اميرالمؤمنين (ع) خبر داده بود از استيلاي مغول و تاتار و انقراض ملك بني العباس (كه اين انقراض ملك بني العباس و استيلاي مغول از ملاحم، فتن و علايم قبل از ظهور ذكر شده) و كشته شدن ايشان بر دست هلاكو خان، وقتي هلاكو خان به حوالي بغداد رسيد پدر من (يعني پدر علامه حلي) شيخ سديد الدين و سيد بن طاووس (كه هر دو از بزرگان شيعه هستند) و چند كس ديگر از اكابر و افاضل نجف و كوفه و حله، كتابتي به هلاكو نوشتند و طلب امان از او نمودند پس هلاكو ايشان را نزد خود طلبيد و چون ايشان ترسيدند كه بي‌امان نزد او بروند پدر من تنها نزد هلاكو رفت آنگاه هلاكو از او پرسيد: سبب چه بود كه پيش از آثار ظفر من بر بغداد كتابت نوشتيد و طلب امان از من نموديد، شيخ سديدالدين گفت سبب اين است كه حضرت اميرالمؤمنين ما را از ظهور تو خبر داده و فرمود كه ترك بر آخر خلفاي بني العباس وارد خواهد شد و پادشاه ايشان، مردي صاحب اقبال خواهد بود كه بر هيچ قلعه و شهري نگذرد كه آنرا فتح نكند و هيچ رايتي در مقابل او بر پا نشود كه نگون سار نگردد، چون از نقل اين خبرِ كرامت اثر (يعني يك نوع پيشگويي و كرامت بود) فارغ شد هلاكو با او طريقه لطف و تعظيم مسلوك داشته خط امان اهل مشهد (يعني مشهدِ نجف) و كوفه و حله به او عنايت فرمود و آن بقعه مباركه از تُرك تازيِ مغول سالم ماند.»
حجت‌الاسلام يحيي صالح‌نيا متذكر شد: ملاحظه مي كنيد كه اگر علماي آن زمان، اين كار را نمي‌كردند همانطوري كه ايادي مغول، بغداد را با خاك يكسان كرده و افراد بسياري را به قتل رساندند، نجف، كوفه، حله و كربلا را هم نابود كرده و افراد بيشتري را غرق در خون مي‌كردند ولي اين چند فقيه بزرگ شيعه از اين علامت قبل از ظهور استفاده كرده و يك راهبرد از آن استخراج كردند و آن نجات شهرها و مردمان اين شهرها بود.
وي افزود: اگر بزرگان آن زمان، يكي از سه رويكرد قبلي را دنبال مي‌كردند موفقيتي در پي نداشتند. لذا خواص مي توانند با استفاده از علايم ظهور، راهبردهايي را بيرون كشيده و آنها را در جهت تقويت دين به كار گيرند.
مؤسّس مركز مطالعات راهبردي امام مهدي (عج) گفت: در تكميل اين مطلب لازم است اتفاقاتي كه در چند هفته گذشته رخ داده، تحليل و و نقد شود: اولا بايد بدانيم كه پرچمدار زمينه‌سازي ظهور حضرت حجت (عج) در عصر حاضر، حضرت امام خميني (ره) است. ايشان در نامه مورخ 1368/1/8 يعني حدود دو ماه قبل از رحلتشان مي‌فرمايند: مسئولان كشور بايد بدانند كه انقلاب ما محدود به ايران نيست، انقلاب ما شروع انقلاب بزرگ جهاني اسلام به پرچمداري حضرت حجت (عج) است.
اين استاد حوزه ادامه داد: امام خميني با كار عظيمي كه انجام داد، زمينه‌ساز ظهور است پس نبايد كارهاي غير اصيلي كه تنها داراي شعاع تبليغاتي بوده و معلوم نيست با حمايت چه كساني صورت مي گيرد، و معلوم نيست كه دست اندركارانش چقدر علم و تخصص دارند، اصل قضيه «انقلاب جمهوري اسلامي زمينه‌ساز ظهور و در مسير ظهور است» را تحت‌الشعاع قرار دهد بلكه فارغ از اينكه سيد خراساني كيست و سفياني چه كسي است، همه بايد وظيفه خود را به خوبي شناخته و به نحو احسن انجام دهند.

* حضرت امام (ره) معتقدند؛ هر عاملي كه به وحدت مسلمين ضربه بزند مخالف با زمينه‌سازي ظهور است

حجت‌الاسلام صالح نيا افزود: در همين راستا است كه امام خميني (ره) راهبردهايي مثل صدور انقلاب را مطرح كردند يا فرمودند دشمن اصلي ما آمريكاست و دجال‌ها وسفياني‌ها در دامن چنين دشمني پرورش پيدا مي كنند. امام همچنين بحث وحدت را مطرح كردند و فرمودند هر عاملي كه به وحدت مسلمين و وحدت بين شيعه و سني و نيز وحدت بين خود شيعيان ضربه بزند مخالف با زمينه‌سازي ظهور است چرا كه امام عصر (عج) بر يك امت واحد اسلامي ظهور مي‌كند و با ياري آنها جهان را از ظلم و جور نجات مي‌دهد.
پژوهشگر مسائل مهدويت تاكيد كرد: حتي اگر مخدوش كردن وحدت اسلامي با يك سي‌دي به نام «ظهور بسيار نزديك است» انجام گيرد باز هم قطعاً مردود است. پس بايد روند اصلي را بشناسيم و بدانيم بقيه چيزها در حاشيه قرار دارند و بعضي از اين مسائلِ حاشيه‌اي كه گاهي سياسي و گاهي فرهنگي است نبايد جاي اصل مطلب را بگيرد.

* در مباحث كلامي مهدويت به بلوغ لازم علمي نرسيده‌ايم

استاد حوزه علميه قم گفت: نكته ديگر اينكه مسئوليت زمينه‌سازي ظهور در درجه اول به عهده علما و دانشمندان اسلامي است و متاسفانه اين حاشيه‌پردازي‌ها نشانگر اين است كه جامعه اسلامي ما، در مباحث كلامي به خصوص مهدويت، به بلوغ لازم علمي نرسيده است و علتش هم كم كاري فرهيختگان حوزه و دانشگاه بويژه علماي علم كلام و حديث در اين زمينه است.
وي در ادامه افزود: مقام معظم رهبري به خوبي جريان جامعه را به سمت زمينه‌هاي ظهور رهبري مي‌كنند. زيرا اگر قبول كنيم كه ظهور امام عصر (عج) به صورت معجزه‌اي صرف نخواهد بود (چرا كه اگر قرار بود به صورت معجزه صرف باشد لازم نبود اين همه صبر كرده و ظهور به تاخير بيفتد بلكه خداي تعالي در هر دوره‌اي كه مي‌خواست به صورت معجزه، امام عصر (عج) را مي‌توانست ظاهر كند) به عبارت ديگر اگر قبول كنيم كه ظهور، نياز به وجود ياران كارآمد و زمينه‌هايي دارد، مقام معظم رهبري جامعه را به سمت اقتداري كه زمينه‌ساز ظهور است پيش مي‌برند و در مسير اين اقتدار است كه بحث‌هايي مثل نهضت نرم‌افزاري مطرح مي‌شود.
محقق و پژوهشگر حوزه علميه ادامه داد: بحث «همت مضاعف و كار مضاعف» و ‌«جهاد اقتصادي» همگي براي ايجاد اين اقتدار است لذا بهترين كار در مسير زمينه‌سازي ظهور، توجه ويژه به كدهايي است كه مقام معظم رهبري با استفاده از آيات و روايات مطرح مي‌كنند و كاملا متوجه جبهه‌بندي دشمن حتي در نامگذاري سال‌ها هستند. لذا امسال نيز به وضوح اشاره كردند كه دشمن و جبهه باطل همتش را بر شكست اقتصادي ما گذاشته بنابراين امسال بايد به دنبال جهاد اقتصادي باشيم.
حجت‌الاسلام والمسلمين يحيي صالح‌نيا در پايان متذكر شد كه؛ رسيدن به هدف، برنامه صحيح و دقيق، و كار صحيح و متناسب با آن برنامه را مي‌طلبد چرا كه بر اساس سنت الهي، وجود هيچ امري بدون زمينه و پيش درآمد، نخواهد بود لذا ظهور حضرت حجت (عج) نياز به زمينه‌سازي دارد نه حاشيه‌سازي و ما بايد آرمان‌ها و برنامه‌هاي ايشان را شناخته و براي رسيدن به آنها كار انجام دهيم.
انتهاي پيام/ك

نوشته شده توسط مسعود دریس در 11:32 |  لینک ثابت   • 

دوشنبه بیست و دوم فروردین 1390

آیت الله کورانی از سازندگاه مستند ظهور نزدیک است انتقاد کرد

به گزارش آینده روشن، سایت خبری خبرآنلاین گفت و گویی با آیت الله شیخ علی کورانی درباره اظهارات منتسب به ایشان درباره سید خراسانی، شعیب ابن صالح و... در فیلم " ظهور بسیار نزدیک است" انجام داده اند که متن آن بدین شرح است:

محمدرضا اسدزاده - کارگردان و دست اندرکاران فیلم "ظهور بسیار نزدیک است" یک ماه است که با تمام توان سعی کرده اند اظهارات این فیلم را مستقیما به تحقیقات علمی آیت الله شیخ علی کورانی نسبت بدهند. پس از اعتراض تند مراجع قم به تولید و توزیع فیلم "ظهور بسیار نزدیک است" و تکذیب چهره های مختلفی که تولید کنندگان از نام های آنها سوء استفاده کرده اند، این "علی اصغر سیجانی" کارگردان فیلم بود که در گفت و گو با خبرآنلاین تا توانست از نام شیخ علی کورانی بهره گرفت تا این فیلم سیاسی را مستند علمی جلوه دهد.

سیجانی در قسمتی از گفت و گوی خود با خبرآنلاین تاکید کرده بود: " ما محققی مثل علامه کورانی را داریم که در کتاب عصر ظهورش تطبیق را بارها انجام داده ... ایشان گفتند که تطبیق اشکال ندارد.... " او در جای دیگری از گفته هایش تصریح می کند:" ما هیچ دلیل روایی و عقلی نداریم که نباید تطبیق صورت بگیرد." و از سویی اظهار کرده است : " کتاب عصر ظهور نوشته علامه کورانی که از برجسته ترین اندیشمندان مباحث مهدوی است، یکی از منابع اصلی ما در ساخت این مستند بوده است. ... کمتر کسی مانند علامه کورانی وجود دارد که تمام عمر علمی خود را صرف این موضوع تخصصی کرده باشد و قطعا ایشان بهتر می توانند در این زمینه اظهار نظر کنند...."

ابتدا تا انتهای کتاب "عصر ظهور" نوشته " آیت الله شیخ علی کورانی" را که خواندیم، هیچ اثری از مصادیق و تطبیق دادن های مدل این سی دی نیافتیم.

همچنین در گفت وگوی منتشر شده با استاد کورانی توسط سایت ظهور نیز ایشان هیچگونه تصریحی بر مصادیق نداشته اند. مصاحبه شونده می پرسد:" آیا انطباق احتمالی نشانه های روایی شعیب بر دکتر احمدی نژاد امکان پذیر است؟ با توجه به اینکه ایشان مکررا بشارت نابودی اسرائیل را می دهند و همچنین بشارت های ایشان بر بسیار نزدیک بودن ظهور و تحقق وعده های الهی در سال های آینده ، این انطباق تا چه اندازه امکان پذیر است؟"جواب جناب کورانی به این سوال یک کلمه و واژه مرسوم طلبگی است : "ان شاء الله"

بعد سیجانی کنار این جواب در پرانتزی توضیح داده : ( قابل ذکر است که ذکر " ان شاالله " و تایید ضمنی و احتمالی شعیب بودن دکتر احمدی نژاد توسط محقق محتاط و دقیقی مانند علامه کورانی بسیار قابل تامل ، مهم و پرمعنا می باشد )

این ها بود که در ادامه روشنگری در خصوص این مستند سیاسی غیرعلمی، راهی قم شدیم تا از نزدیک با استاد کورانی دیدار و گفت و گو کنیم. روحانی ای که متولد جنوب لبنان است، در نجف درس خوانده و شاگرد آیت الله خویی و آیت الله شهید صدر بوده است. او از آنجا که به زبان انگلیسی و عربی و نیز استفاده از کامپیوتر مسلط بوده، در سال ۱۳۶۹ با دعوت آیت الله گلپایگانی به ایران آمد تا مرکز معجم فقهی را در مدرسه بزرگ تاسیس کند. این محقق علوم اسلامی پس از آن با ایجاد بنیاد معارف اسلامی، به تالیف مجموعه معجم احادیث امام مهدی (عج) پرداخت که تاکنون ۸ جلد آن منتشر شده است. از این استاد حوزه بیش از ۵۰ جلد کتاب به زبان های مختلف منتشر شده است. دیدار ما با او در "مرکز المصطفی" بیش از ۳ ساعت به طول انجامید. دیداری که در آن به بحث و بررسی احادیث ظهور و مسائل مطرح از سوی دست اندرکاران سی دی "ظهور بسیار نزدیک است"، پرداختیم.

بخشی از گفت وگوی گروه اندیشه خبرآنلاین را با این محقق مهدویت و عصرظهور می خوانید:

کورانی:
در کتاب "عصرظهور" که امروز مورد استناد و تاکید دست اندرکاران سی دی ظهور شده است، شما اساسا به تحلیل و بررسی منابع احادیث تاکیدی نداشته اید و بیشتر سعی کرده اید تا احادیث را جمع آوری کنید. این درست است؟

بله. اما برای ما منابع درجه اول با درجه دوم و درجه سوم مشخص است. آنجا که قطعی بوده، گفته ام.

اما خواننده کتاب خیلی با اینکه کدام حدیث از منابع درجه اول است یا کدام حدیث از منابع غیر موثق نقل شده روبرو نمی شود؟ شما فقط ذکر منابع کرده اید که فلان حدیث از منبع "غیبت طوسی" است یا حدیث دیگری از منبع"بشارت الاسلام" و همچنین دیگر منابع. مخاطب کتاب از کجا باید صحیح یا غیر صحیح بودن حدیث را تشخیص بدهد؟

درست است اما می دانید که احادیث کتاب "غیبت طوسی" درجه اول است. کتاب "قول المختصر" درجه دوم است و کتاب "بشارت الاسلام" متعلق به متاخرین است که احادیثش درجه سه است که جمع آوری شده است. اما منابع صحیح و اصلی ما "کمال الدین" صدوق و "غیبت الطوسی" و"غیبت النعمانی" هستند که منابع شیعی هستند.

اما شما در کتابتان، احادیثی نقل کرده اید که منبع آن ها به کتاب" ابن عساکر" برمی گردد که اساسا معتبر نیست.

بله. خب تاریخ موید است. تاریخ ابن عساکر هفتاد جلد است. انواع دارد. من برخی را موید آورده ام. ما یک حدیث از اهل بیت می آوریم بعد برای تاییدش از این کتاب می آوریم. به اصطلاح به عنوان کمکی می آوریم.

جناب استاد! ببینید مثلا روایات "اخنس مصر" در کتاب "ابن عساکر" که پیشامدهای کشور مصر در آخرالزمان گفته می شود و دست مایه برخی اظهارات این آقایان در سی دی ظهور شده، اصلا سندیت ندارند و حتی مرحوم علامه عسگری که عالم بزرگ رجالی هم بودند، این احادیث را معتبر نمی دانستند. آیا شما این احادیث را قبول دارید یا صحیح می دانید؟

من هم مستند نمی دانم. فقط آورده ام و گفته ام که روایتی هست. من اینگونه احادیث را نیاوردم به عنوان اینکه اعتقاد دارم. گفته ام که روایتی هست به عنوان اخنس مصر. در این کتاب، سیاق حرف مرا نگاه کنید. ضمن اینکه تطبیق هم نمی شود. اما کاری که در این سی دی کرده اند تطبیق می کنند که غلط است.

اینجا به انطباق احادیث اشاره کردید که بحث اصلی ما هم همین است که در گفت و گویی هم آقای کارگردان به نقل از شما گفته اند که تطبیق را صحیح می دانید. اساسا اگر از مستند بودن یا نبودن احادیث ظهور بگذریم، شما بحث این تطبیق دادن ها را که هدف این سی دی ظهور هم همین تطبیق هاست، چگونه می بینید؟ آیا به نظر شما کاری که در سی دی ظهور در مورد این تطبیق دادن ها شده، درست است؟ چه به جهت سبک و سیاق و چه به جهت علمی و معرفت دینی.

نه. به هیج وجه کاری که در این سی دی کردند درست نیست. از من پرسیدند، گفتم اگر به عنوان رجا و امیدواری شخصی شماست، ایرادی ندارد. اما اینکه اینگونه به عنوان قطعیت آورده اند، درست نیست. این کاری که کرده اند تعیین است و تعیین به معنای توقیت و وقت معین کردن است و این اصلا حرام است. چون توقیت، منهی عنه است. اهل بیت نهی کرده اند که کسی برای ظهور وقت معین کند یا مصداق معرفی کند.

پس شما این تطبیق هایی را که در این سی دی به نام شما هم مطرح می کنند، تایید نمی کنید؟

نه من اصلا تایید نمی کنم. من می خواستم بیانیه بدهم که تایید نمی کنم. تطبیق هایی که کرده اند در حکم توقیت است و توقیت حرام است. حتی ما داریم در احادیث کسی که وقت معین می کند لعن شده است. پس من چطور به خودم اجازه می دهم که این گونه تایید کنم یا تطبیق کنم.

حضرت آقای کورانی در مصاحبه ای که اینها با شما در سایتشان منتشر کرده اند، اجازه بدهید عین متن را برای شما بخوانم. سوال کننده از شما می پرسد" آیا انطباق احتمالی نشانه های روایی شعیب بر دکتر احمدی نژاد امکان پذیر است؟ با توجه به اینکه ایشان مکررا بشارت نابودی اسرائیل را می دهند و همچنین بشارت های ایشان بر بسیار نزدیک بودن ظهور و تحقق وعده های الهی در سال های آینده ، این انطباق تا چه اندازه امکان پذیر است؟" و بعد شما یک کلمه جواب داده اید: ان شاء الله. بعد این آقای مصاحبه کننده حتی کاری کرده و در مصاحبه خودش پرانتز باز کرده و اینگونه توضیح داده (قابل ذکر است که ذکر " ان شاالله " و تایید ضمنی و احتمالی شعیب بودن دکتر احمدی نژاد توسط محقق محتاط و دقیقی مانند علامه کورانی بسیار قابل تامل ، مهم و پرمعنا می باشد ) نظرتان درباره این مصاحبه با شما که در سایت همین گروه آمده است، چیست؟

غلط است. قطعا سوء استفاده کرده اند. من گفته ام " ان شاء الله" آخر این جواب یعنی تایید است؟ ان شاء الله به دو معنی است. یکی معنی شرط است. یکی معنای رجاء و امید است. یک کلام طلبگی است. نه جواب علمی است. نه پاسخ حدیثی و روایی است. نه سند آورده ام. این "ان شاء الله" که جواب تطبیق نمی شود.
من تاکید کرده ام که تطبیق درست نیست. اینها خودشان هم می دانند که این تطبیق ها درست نیست. اینها بعد از این کاری که کردند دو گروه ساخته اند. یک عده در تایید و یک عده در مخالفت. حالا می خواهند از ما سوء استفاده کنند.

خب شما چرا به عنوان یک محقق اهل علم اجازه می دهید از شما سوء استفاده بشود؟

من چه کار کنم. یک سوال کرده اند، من یک جمله طلبگی گفته ام " ان شاء الله" این یعنی تایید یا یعنی تطبیق؟ یعنی حرف علمی مستند؟

چرا اگر قبول نداشتید تاکنون علیه کاری که کردند چیزی ننوشتید یا تکذیب نکردید؟

نوشتم. اما خواستم منتشر کنم آمدند گفتند منتشر نکنید. من هم متوقف کردم. بنویسیم سوء استفاده می کنند. ننویسیم سوء استفاده می کنند. والله چه کنیم.

اما همین کلمه "ان شاء الله" شما به عنوان یک محقق اهل علم، الان دستمایه سیاسی کاری آقایان قرار گرفته است. به نظر شما این تطبیق ها که حالا به اسم شما هم هست آیا به اصل مفاهیم ظهور آسیب نمی زند؟

من گفتم ان شا الله. اما تنها جواب من ان شاء الله نیست. خودشان معنی کرده اند که این جواب تاییدی باشد. شما شیوه سوال کردن را ببینید. گفتند احتمالش هست؟ من گفتم ان شاء الله. خب احتمال مطلق که اشکال ندارد. این جواب که تایید تطبیق دادن نیست. من اساسا با تطبیق دادن مخالفم. این کار را نفی کرده ام. البته این تطبیق ها را عده ای عوام شاید باور کنند اما خواص و اهل علم می دانند که این طور نیست.

یعنی شما رسما نفی می کنید؟

قطعا نفی می کنم.

پس تطبیق های دست اندرکاران سی دی ظهور مورد تایید شما نیست؟
نه. من اصلا نمی شناسم اینها کی هستند. از نظر علمی کار اینها مذموم است. اینها کار علمی نکردند. کار تطبیق قطعی و جزمی کردند که تطبیق ها هم درست نیست. گفته اند سفیانی یعنی ملک عبدالله. با وجودی که سفیانی حاکم سوریه است از نسل ابوسفیان. گفته اند یمانی یعنی سید حسن نصرآلله. خب. سید حسن در عراق است با وجود اینکه یمانی در خود یمن خواهد بود نه در لبنان، نه در عراق. بعد تطبیق کرده اند که خراسانی یعنی مقام معظم رهبری . شعیب ابن صالح یعنی رئیس جمهور آقای احمدی نژاد. این تطبیق ها را نمی شود قبول کرد. تطبیق قطعی و تعیین این معنی اش توقیت یا وقت تعیین کردن است. این یعنی زمان ظهور حضرت را معین کردن. ما در احادیث صحیح و متواتر اهل بیت داریم که این کار حرام است و روایات کسانی که این کار را می کنند لعن کرده اند. 

البته من گفتم به عنوان امید که این انقلاب منجر به ظهور حضرت امام زمان صلوات الله علیه می شود ، این اشکال ندارد. به عنوان امید است اما تعیین و تطبیق علمی و صحیح نیست.

می دانید که نام سی دی را هم گذاشته اند" ظهور بسیار نزدیک است". در این کلمه "بسیار" هم خودش به نوعی اشاره به زمان آینده نزدیک و قریب به این زمان ما را دارد. یعنی شما در آثارتان درباره این تعیین و تطبیق اشخاص چیزی ننوشتید؟ یعنی از نظر شما نادرست است؟

حتما. اشخاصی را که در سی دی نامشان برده شده خودشان تکلیفشان را می دانند که چه بگویند. اما من نه در کتابم و نه در سخنانم هیچ کس یا هیچ وقتی را تعیین نکرده ام و این کار را حرام می دانم. تاکید می کنم تطبیق شخصیت هایی مثل یمانی، خراسانی، شعیب ابن صالح و کسانی که حضرت را همراهی می کنند و تطبیق و معین کردن اینها به شیوه قطعی به اعتقاد من کار حرامی است. چرا؟ چون موجب توقیت و وقت معین کردن می شود. از نظر علمی، غیر علمی و از نظر شرعی حرام است.

اجازه بدهید به عنوان آخرین سوال یک بحث دیگر هم در همین رابطه مطرح است. آقای جعفریان که از محققان تاریخ اسلام هستند در مقاله ای آورده اند که علامه مجلسی هم این تعیین مصداق را انجام داده اند و از علامه مجلسی نقل کرده اند که دولت صفویه مقدمه دولت امام زمان است. نظر شما در این باره چیست؟ و اگر به قول شما این تطبیق ها حرام است پس آیا علامه مجلسی، کار حرام کرده است؟

این طور نیست. سخن علامه مجلسی هم از روی رجاء و امیدواری بوده است. این سخن از روی رجاء گفته شده نه اینکه قصد تطبیق و توقیت داشته باشد. اظهار امیدواری کرده اند که ان شاء الله مقدمه زمان ظهور باشد. حتی ابن طاووس هم - خدا رحمتش کند- شبیه این را دارد. اما او حتی خودش را می گوید که آماده کننده ظهور است. اینکه خودش را گفته به معنای امید است. نه تطبیق و تعیین.

با تشکر از فرصتی که به ما دادید، در پایان اگر سخنی دارید بفرمایید؟

از شما که زحمت کشیدید تا اینجا آمدید تشکر می کنم. اجازه ندهید با فکر عوام بازی کنند. این کارها را نفی کنید. اسلام با حرف و سخن عقلی و منطقی و علمی پیش رفته و پیش خواهد رفت. موفق باشید.

نوشته شده توسط مسعود دریس در 12:39 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه بیست و یکم فروردین 1390

مصاحبه خواندنی با دکتر تهرانی

حجت‌الاسلام والمسلمين آقاتهراني بيان كرد؛

ناگفته‌هاي خواندني از درس اخلاق دولت، روابط حضرت آيت‌الله بهجت با امام(ره) و رهبر انقلاب و نسبت تحولات اخير جهان با حوادث عصر ظهور

مرتضی آقا تهرانی اولین فرزند خانواده در سال 1336 متولد شد. پدرش ابتدا سماور ساز بود ولی بعدها به سنگتراشی رو آورد. آقا مرتضی از همان جوانی در کلوپ دینی دبیرستان فعال بود تا این که با هدایتهای پدر پایش به حوزه رسید. چند سالی به پیروزی انقلاب مانده بود که حدود سیصد نفر در امتحان ورودی مدرسه حقانی شرکت کردند و تنها سی نفر طلبه پذیرش می شد که مرتضی در میان پذیرفته شدگان نفر سوم بود. مدرسه حقانی تحت نظارت شورایی متشکل از حضرات آیات: قدوسی، بهشتی، مصباح و جنتی اداره می شد. اوائل انقلاب، چون از اصول دیالکتیک آگاهی داشت بیشتر به شهر های شمالی کشور، همچون صومعه سرا، ضیابر، رضوان شهر، رشت، و... می رفت تا با مجاهدین و کمونیست ها مناظره کند.

در سال چهارم طلبگی، به علت یک سری اختلافات  فکری و اعتقادی در بین طلاب حقانی، مسئولین مدرسه تصمیم گرفتند به منظور حفظ آرامش، عده ای از طرفین دعوا را بیرون کنند، شیخ مرتضی یکی از آنها بود. از حقانی که بیرون آمد با حدود بیست و پنج نفر از دوستان در ساختمانی زندگی می کرد که تحت نظارت آیت الله مصباح (حفظه الله) بودند. در آن سال ها از طلاب پر تلاش مؤسسه در راه حق بود که تحت اشراف حضرت آیت الله مصباح (حفظه الله) اداره می شد، در حالی که حاضر نبود یک روز درسش را تعطیل کند، بارها بنابر وظیفه در جبهه های نبرد حاضر شد. در همان سال های ابتدای جنگ دو برادرش را از دست داد؛ شهید مصطفی ردانی پور، که همدرس و هم فکر و رفیق صمیمی اش بود و شهید مصطفی آقا طهرانی، که برادر کوچک تر او بود. وی گذشته از فقه و اصول، در حوزه تفسیر قرآن را خدمت آیات خزعلی، جوادی آملی و بیش از همه استاد مصباح تلمذ کرده است. فلسفه را به طور عمده نزد آیت الله مصباح (حفظه الله) خواند. کلام را در شرح تجرید نزد مرحوم آقا طه کافی (رحمه الله) خوانده و خارج فقه را محضر آیت الله مظاهری (حفظه الله) بهره برد. از محضر بسیاری دیگر از فضلا همچون آیت الله بهجت (قدَس سرَه)، آیت الله صافی اصفهانی(رحمه الله)، آیت الله کشمیری (رحمه الله)، آیت الله پهلوانی (رض) و... بهره ها برد. فوق لیسانس روانشناسی را از مؤسسه امام خمینی (که آن روزها به نام بنیاد باقر العلوم (ع) شناخته می شد) گرفت و با نظر حضرت آیت الله مصباح (حفظه الله) برای کسب علوم روز، به همراه زن و فرزند عازم غرب شد و دکترای فلسفه عرفان را از دانشگاه آمریکا گرفت. در کنار مطالعه سنگین و شبانه روزی، مسئولیت امامت جمعه و جماعت، اداره مؤسسه اسلامی نیویورک را هم به عهده داشت. مؤسسه اسلامی نیویورک در زمان حضور حاج شیخ مرتضی بسیار زنده و پررونق بود. پس از بازگشت به قم، با راه اندازی واحد تربیت مربی اخلاق در مؤسسه امام خمینی (ره) فعالیت خود را آغاز کرد و در کنار آن به امر تألیف نیز پرداخت. در سال 1384 به دعوت ریاست جمهوری اسلامی ایران و به امر اساتید خود و تشخیص تکلیف، معلم اخلاق هیأت دولت شد. در سال 86 بر مبنای تشخیص تکلیف و مشورت با اساتید و به ویژه استاد معظم حضرت آیت الله بهجت (قدس سره)  برای حوزه نمایندگی تهران کاندیدا شد و در انتخابات مجلس شرکت کرد و هم اکنون در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی مشغول انجام وظیفه است. شاگرد آیت الله مصباح و استاد اخلاق هیات دولت عضو فعال و نایب رییس فراکسیون انقلاب اسلامی است. دکتر حاج شیخ مرتضی آقا تهرانی، هنوز همان مرتضی است، با همان صفا و صمیمیت. عناوینی که در جلو اسم او آمده و یا پیش از این از آن یاد شده هیچ حُسنی از اخلاق او نکاسته، بلکه هر روز بر تواضع و مهربانی او می افزاید. زندگی بر طبق برنامه، عمل به وظیفه، تعبد و تعهد نسبت به کار، بارزترین خصیصه های اوست. همه حسن ها به یک طرف، و این حُسن که، شیخ مرتضی یک روضه خوان دلسوخته اهل بیت (ع) است یک طرف.

هفته نامه 9 دي، با ذكر اين مقدمه در مورد سوابق حجت‌الاسلام و المسلمين آقاتهراني مي‌افزايد: از آقامرتضی وقتی برای گفتگویی متفاوت دعوت شد، قبول نکرد تا دوستان ما به سراغ ایشان بروند و گفت: 9 دی سنگر ماست، من خودم می آیم دفتر 9 دی...

بدون مقدمه می خواهیم درباره تحولاتی که در حال حاضر به صدر اخبار جهان تبدیل شده صحبت کنیم. آیا می توانیم این تغییر و تحولات را با برخی روایات که درباره علائم ظهور وارد شده، ربط دهیم؟

بسم الله الرحمن الرحیم. ببینید چند اصل را بیان می کنم . اینها را وقتی کنار هم قرار می دهیم به نتیجه جدیدی می رسیم. یکی از این اصول که وعده خداست همین والعاقبة للمتقین است. یا والعاقبة لاهل التقوی. این از اصول الهی است که عاقبت زمین در اختیار اهل تقوا و اهل یقین قرار می گیرد. یقین آخرین مرحله و مرتبه ایمان است. یعنی ایمان وقتی به حد اعلی برسد، می شود حالت یقین. البته یقین هم خودش دارای مراتب مختلفی است: علم الیقین، عین الیقین و حق الیقین که توضیح آن در این فرصت ممکن نیست. ایمان هم مراتبی دارد ولی عالی ترین جایگاهش همان مقام یقین است.

 

این درجات ایمان چگونه نشان داده می شود؟ یعنی نشانه هایی که ما بتوانیم این تفکیک را درک کنیم و بفهمیم که به درجه یقین رسیده ایم یا نه چیست؟

ایمان افراد مومن از غیرمومن با فتنه ها و عکس العملی که شما در برابر این فتنه ها دارید از هم جدا می شود. ایمان وقتی صلابتش را نشان می دهد که فتنه ها ظهور پیدا کنند. از این منظر وقتی شما نگاه می کنید، می بینید که وقوع فتنه ها یک سنت الهی است. در قرآن هم می خوانیم که أحسب الناس أن یترکوا أن یقولوا أمنا وهم لایفتنون؟ مردم خیال کردند که رها می شوند و به فتنه نمی افتند و امتحان نمی شوند؟ نخیر! شما امتحان می شوید. ببینید استفهامی که در این آیه آمده استفهام انکاری است یعنی آیه این پندار غلط را رد می کند.

 

یعنی این تغییر و تحولات خارجی و حتی تحولات و فتنه های داخلی در سال‌های اخیر را یک امتحان الهی برای پر شدن ظرفیت مومنین می دانید.

اصل دیگری که می خواهم اشاره کنم همین است. ببینید اگر از نظر ما امتحان گیرنده و ممتحن، حکیم باشد، حتما امتحانهای بعدی این امتحان کننده باید از امتحانهای قبلی او سخت تر باشد. البته امتحانهای بعدی به شرطی برگزار می شود که شما در امتحان‌های قبلی قبول شده باشید. پس چون امتحان گیرنده حکیم است و شما هم قبول شده اید، باید امتحانات بعدی سخت تر باشد. البته بعضی از ماها بدمان می آید که خدا از ما امتحان بگیرد ، نه عزیزم چرا ناراحت می شوید؟ اتفاقا اگر می خواهید ببینید امتحان قبلی را قبول شده اید یا نه، دقت کنید ببینید امتحان جدید شما تکراری نباشد! می خواهم به همه بچه های متدین انقلابی ولایی بگویم که برادران و خواهران: اینکه می بینید امتحان‌ها لحظه به لحظه سخت تر و پیچیده تر می شود، ناراحت نشویم، چون این طبع قضیه است یعنی ما باید به چنین امتحانات سختی تن بدهیم به خاطر اینکه اولا با کسی طرفیم که حکیم است و از طرفی هم عقل حکم می کند که برویم بالا، نایستیم. این اتفاقات، این فتنه ها همه و همه امتحانات جدید در برابر ماست که باید تلاش کنیم تا قبول شویم. امتحان دوم از اولی سخت تر و سومی از دومی سخت تر و همینطور تا به مرحله یقین برسیم. ما این روند را در انقلاب خودمان هم به خوبی شاهد بودیم. ما در اول انقلاب با شاه کثیف، بداخلاق و بی دین مواجه بودیم. برای فهمیدن لزوم مبارزه با شاه یک  سخنرانی شهید هاشمی نژاد کافی بود برای اینکه جوان 19 ساله ای مثل من قانع شود. بعد جریان منافقین آمدند با ظاهری مبارز ولی ریشه ای منحرف، بعد لیبرالها خودشان را نشان دادند تا جایی که رسیدیم به دوره نفاق جدید. این انقلاب یکی پس از دیگری این امتحانها را گذراند البته هر چه امتحانات سخت تر می شود، ریزشها هم در خواص نسبت به گذشته – نه نسبت به کل - بیشتر می شود ولی همواره در جریان حق، رویشها بیش از ریزش‌ها است.

سئوال ما بیشتر ناظر به برخی از روایات است که این روزها با استناد به آنها تحولات منطقه را مرتبط با زمینه های ظهور امام عصر (عج) می دانند؟ آیا واقعا شما هم اینطور می بینید؟

به این نکته باید توجه داشت که سیر کار به کدام سمت است؟ ببینید در زمان ظهور، ایمان روشن روشن خودش را نشان می دهد و کفر باطل هم آن بطلان و کثافت خودش را نشان می دهد و کسانی هم که در این وسط هستند، تمایل‌شان بیشتر به سمت جریان ایمان است. به خاطر ظلمی که از مستکبرین دیده اند، یعنی می فهمند چه چیزی را نمی خواهند، حتی می فهمند که چه مفهومی را می خواهند ولی در فهم مصداق معطلند تا ظهور امام تحقق می یابد و این افراد مصداقشان را پیدا می کنند. ما در روایات داریم که یملأ الله الارض قسطا و عدلا کما ملئت ظلما و جورا! الان شما فقط ایران را نبینید، واقعا ظلم و جور همه جا را گرفته. بعضی ها خیال می کنند که ما باید برویم ظلم و جور درست کنیم تا حضرت بیاید، نه! شما لازم نیست کاری بکنید، ماهواره ها این کار را خودشان کرده اند. بشر البته در حال رشد است با این مظاهر فساد مبارزه می کند، مقاومت می کند. این اتفاقات نشانه رشد است و انسان کامل وقتی ظهور می کند که آمادگی برای حضورش باشد. اگر آمادگی نباشد وقتی آقا آمد، درکش نمی کنیم و سنگش می زنیم، ما باید این آمادگی را بیشتر کنیم تا این وعده زودتر تحقق پیدا کند...

چه چیز سرعتش را بیشتر می کند؟

من خودم گاهی تصور می کنم که اگر فرض کنید در نقاط دیگر دنیا درمصر، در لیبی ما باز هم سید حسن نصرالله داشتیم آیا این حرکت سرعت بیشتری نمی گرفت؟

با این حساب شما بین این اتفاقات منطقه و روایاتی که برخی از افراد با استناد به آنها این تحولات را به نوعی زمینه ظهور می دانند، ارتباطی نمی دهید؟

ببینید به ما گفته اند که کفار این اتفاق بزرگ را دور می دانند ولی شما آن را دور ندانید بلکه این اتفاق بزرگ را قریب و نزدیک بدانید. خب اگر اینطور باشد، ممکن است گفته شود این تحلیلی که الان ما کردیم معلوم می شود که پس حالا حالاها این موضوع طول می کشد! اما در روایات هم آمده که ممکن است نشانه های ظهور حتی یک شبه فراهم شود. با این نگاه واقعا ما اتفاقات مصر را چقدر محتمل می دانستیم؟ آقای بوش حتی برای خاورمیانه برنامه داشت. ولی با همان تعبیر یک شبه اتفاقاتی در منطقه در حال رخ دادن است که خیلی ها احتمالش را نمی دادند. البته در بحث ظهور همه باید امتحان پس بدهند تا حضرت بیاید هر کدام از ماها هم به شکلی، مومنین به یک شکل، آدمهای معمولی هم به شکل دیگر ...

بد نیست در این زمینه اگر خاطراتی از علما هم دارید برایمان نقل کنید، بالاخره خوانندگان ما انتظار دارند وقتی گفتگو با شما را می خوانند از این موارد هم به دستشان برسد...

بله مرور این خاطرات برای ما هم بد نیست، حالا یک موردش را می گویم. یک بار که میهمان آیت الله ناصری بودم از ایشان درباره شیخ محمد کوفی از ایشان پرسیدم. چون شنیده بودم که شیخ با حضرت مراوداتی داشته اند. آیت الله ناصری گفتند که بله من ایشان را خوب می شناختم چون با پدرم خیلی صمیمی بود. یک وقت که من طلبه هفده ساله در نجف بودم، آشیخ محمد کوفی میهمان حجره ما بود چون هر هفته ایشان از کوفه می آمد و پیش ما می ماند و سحر می رفت حرم امیرالمومنین. آن روز پدرم هم به خاطر فوت مادرشان رفته بودند مسافرت و پذیرایی از آشیخ را به من سپرده بودند. من هم سر صبحانه گفتم که حضرت آقا خیلی درباره تشرف‌های شما نقل می کنند، می خواهم ببینم راست است یا دروغ؟ وقتی این را گفتم ایشان فرمودند که از بسیاری یکی را برایت می گویم. فرمودند که یک شب بیست و سوم ماه رمضان خودم را آماده کرده بودم بروم مسجد کوفه برای یک احیای خیلی خوب. افطار کردم و سر شب در داخل مسجد خوابیدم تا بتوانم احیا بگیرم. خوابیده بودم که به یک‌باره از خواب پریدم دیدم هوا روشن شده! با شتاب آمدم برای وضو تا نمازم قضا نشود. نزدیک محراب که رسیدم دیدم که یک آقایی در حالت استراحت هستند و این طرف آن طرف‌شان چند نفری نشستند. همین که رسیدم یکی از آنها گفت که شیخ بشین! من هم نشستم. پرسیدم این آقا کیست این همه احترام می گذارید؟ گفتند ایشان آقای عالم هستند. من به ذهنم رسید که این بنده خدا از این عرب‌های بی سواد است که فرق کلمه عالم به معنای جهان را با علم و عالم دینی نمی داند. اصلا به فکرم نرسید منظورش این است که این آقا، آقای جهان است، فکر کردم منظورش این است که این آقا عالم دینی است! دیدم آقا فرمودند که ظرف آبی بیاورید. وقتی آب آوردند، آقا یک لبی زدند و دست به دست این آب بین همه چرخید تا رسید به من که گفتم میل ندارم و نخوردم. یکی از این آقایان خطاب به حضرت گفت که حضرت آقا اجازه بدهید تا شیخ را هم با خودمان ببریم، آقا فرمودند که نه! شیخ دوتا امتحان دیگر دارد، اگر قبول شد می بریمش. باز گفتم ایشان کیست؟ گفتند آقای عالمند، دومرتبه من تصور کردم منظورش این است که این آقا یک عالم دینی است! در این بین یکی از آنها گفت: آشیخ نمازت قضا نشه، پریدم وضو گرفتم وقتی آمدم بیرون دیدم هوا تاریک و ساعت 11 شب است...

آن امتحانی که منظور حضرت بود چه بود؟

همین سئوال شما را من از آقای ناصری پرسیدم. ایشان گفتند که اتفاقا من هم از شیخ پرسیدم امتحان دادید؟ گفت: بله! گفتم: قبول شدید؟ گفت: نه! ولی توضیح نداد که آن دو امتحان چه بوده.

پس ما قبل از ظهور امتحانات سختی را باید پس دهیم . یعنی حتی سخت تر از فتنه سال قبل؟

ببینید با یک خاطره دیگر که خودم از آقای بهجت شنیدم جوابتان را می دهم. تابستان حدود 23 سال قبل بود که یکی از علمای بزرگ از دنیا رفت. ما حدود پانزده نفر بودیم که می رفتیم درس آیت الله بهجت. آیت الله مصباح هم به بنده توصیه کرده بود که پای درس ایشان زودتر بروید و دیرتر بیایید بیرون تا غیر از درس، از آقای بهجت بهره های دیگر هم ببرید. آن روز یادم هست درس که تمام شد، ایشان با یک حالت خاصی فرمودند که نمی دانم آقایان خبر دارند یا نه ولی خوب است که توجه داشته باشید. آیت الله بهجت به ما فرمودند که یکی از دوستان لبنانی من که تشرف خدمت حضرت دارد، آمده بود قم و می گفت در تابستان وقتی در محضر آقا در لبنان بودم، ایشان به من فرمودند که فلانی من می خواهم بروم نجف شما هم می آیید؟ دوست لبنانی هم به حضرت گفته بود بله! به یک‌باره می بیند که در و دیوار و آدم‌ها همه عوض شدند و  متوجه می شود که رسیده اند به نجف! آقا می رسند به در خانه ای یاالله می گویند و وارد می شوند که منزل همان عالمی بوده که تابستان مرحوم شده بود. این دوست لبنانی آیت الله بهجت به ایشان گفته بود که من هم وارد اتاق شدم و پشت در ایستادم و در را بستم. دیدم حضرت با آن عالم بزرگوار صحبت می کنند. من الفاظ را می شنیدم ولی نمی فهمیدم. بعد از حدود نیم یا یک ساعت آقا آمدند بیرون، خداحافظی کردند. بعد آقا به من فرمودند که این آقای بزرگوار یک هفته بیشتر زنده نیست و من هم برای خداحافظی آمده بودم. البته ایشان از ما گلایه کرد، چون من به این بنده خدا قول داده بودم که تا در قید حیات هست، ظهور من اتفاق می افتد، اما چه کنم که باز هم به امر الهی در ظهورم تاخیر افتاد! یعنی ببینید بنا بود حدود بیست و چند سال قبل ظهور اتفاق بیافتد ولی باز هم تاخیر افتاد! این اتفاقات می تواند نشانه هایی از ظهور باشد ولی ممکن است به دلیل کمبود ظرفیت ما این امر الهی باز هم تاخیر بیفتد...

چه حادثه ای درآن دوره اتفاق افتاده که ظهور حضرت به گفته آن دوست آیت الله بهجت تاخیر می افتد؟

همین موضوع آن چیزی است که ما باید به آن فکر کنیم. امام که امام بود، خدا هم که خداست، دشمنان حضرت هم که همان دشمنان بودند! فقط مشکل از ماست، مقصراصلی خودمان هستیم! البته آیت الله بهجت از آن دوست لبنانی شان پرسیده بودند که من این را برای دیگران هم بگویم که ظهور تأخیر افتاد، فرموده بودند بگو که آقای بهجت هم به ما خبر دادند. این خودش یک نکته ای است که مرحوم سید بن طاووس به فرزندشان در کشف المحجة می گویند که بارها قرار بود آقا بیاید و همه چیز تمام شده بود ولی باز تاخیر افتاد.

بالاخره الان احساس شما چیست؟ این حوادث را علما مرتبط با ظهور و مقدمه ظهور می دانند یا نه؟

ببینید من فکر می کنم که یک نفسی دمیده شده ولی یادمان نرود که آن طرف مشکلی ندارد، آقا منتظر ماست، آیا مردم ظرفیت و اشتیاق این پذیرش را پیدا کرده اند؟

الان برخی از فعالان این عرصه از روی دلسوزی، لوح فشرده ای را درست کرده اند و در این لوح‌ها مشابهت سازی هایی را كرده‌اند كه مثلا سید خراسانی یا شعیب بن صالح را بر مصادیقی در زمان تطبیق داده اند، البته با مستندات روایی. شاید خیلی هم این تطبیق بی ربط نباشد ولی بحث بر سر این است که آیا این مشابه سازی‌ها درست است؟ اصلا این کار وظیفه یک طلبه عادی یا یک موسسه فرهنگی در قم است؟

ببینید به نظر می رسد که این مشابه سازی‌ها قطعی و یقینی نیست بلکه قابل تأمل است. چون ما که قطع و یقین به این مشابهت‌ها نداریم. آمدیم و بعدا معلوم شد اینطور نیست آن وقت چه می کنیم؟ این کارها هم به شخصیت‌های ما و هم به مسأله مهدویت ممکن است خدشه وارد کند. ما باید یقینیات را ترویج کنیم و به برخی از نشانه های ظهور که احتمالی است، نباید دامن بزنیم. مثلا می گویند نفس زکیه جناب آیت الله حکیم است که در روایت آمده قبل از ظهور به شهادت می رسد ولی در روایت هست که 15 روز قبل از ظهور این نفس زکیه به شهادت می رسد. خب الان چند سال است که آیت الله حکیم به شهادت رسیده و ظهور اتفاق نیفتاده! چطور این را توجیه می کنند؟ اهل تحقیق واقعا این را دقت کنند، نباید آنچه را كه دوست داریم بشود، با قدری تسامح به روایات تطبیق دهیم! البته این احادیث هم باید دید که سندش چطوری است و چقدر می تواند قابل اعتماد باشد، چون برخی از آنها قدری ضعف سند و دلالت دارد.

یعنی شما این روایاتی که درباره نشانه های برخی از افراد در دوره آخرالزمان آمده را رد می کنید؟

 

نمی شود راحت رد کرد، نمی شود هم راحت بر هر کس تطبیق داد. من هم نمی خواهم رد کنم ولی می خواهم بگویم نباید به راحتی اینها را به این و آن تطبیق داد. یادم می آید در دوره ای که آقای رحیم صفوی فرمانده سپاه بود، می گفتند که رحیم صفوی همان شعیب بن صالح است، چون نشانه هايی که در روایات آمده، به ایشان هم می خورد، خب فرمانده سپاه هم بود ولی الان ببینید می گویند احمدی نژاد شعیب بن صالح است! همین نکته نشان می دهد که این مشابه سازی‌های ما می تواند غلط باشد.

بالاخره این نشانی‌ها در روایات آمده تا ما آن را با مصادیقی تطبیق بدهیم والا چرا این ویژگی‌ها ذکر شده که شعیب بن صالح با این ویژگی ها در آخر الزمان می شود فرمانده سپاه سید خراسانی. آیا ما وظیفه ای برای این تطبیق نداریم؟

بنده این کار را نمی کنم. بله ممکن است برخی برایشان این نشانه ها و تطبیق کردن‌ها قطعی باشد. ولی این امور را باید به اهلش سپرد تا با درک ظرفیت‌ها و دقت بیشتری به تبیین مسأله بپردازند.

به مردم باید چه گفت؟ وظیفه ما چیست؟ آیا باید در این بازی تطبیق‌ها بیفتیم؟ خط اصلی چیست؟

این روایات نوعی بشارت است. ما باید تسلیم بیان اهل بیت باشیم و آن هم این است که حضرت حجت قطعا می آید، این آمدن هم نزدیک است. اصلا به ما گفتند که آن را نزدیک بدانید. این حالت باعث می شود که شیعه همیشه در آمادگی باشد و هیچ وقت در حالت یاس و ناامیدی نباشد. در هر حال به نظرم مسلمات و یقینیات را باید قاطع گفت ولی مسائل احتمالی را باید به اهلش واگذار کرد.

البته ما در روايات داريم كه قبل از ظهور، بشر به اين جمع بندي مي‌رسد كه همه راه‌هايي كه رفته و همه مدل‌هایی که برای اداره خودش تجربه کرده، هيچ كدام كارساز نيست...

همین الان شما ببینید در غرب به بن بست رسیده اند. در همین کشورهای اسلامی هم که کاملا مشهود است. اهل سنت در حال مبارزه با همان اصلی هستند که خودشان پایه گذاری کردند! خب اینها حاکمان خودشان را اولی الامر می دانند ولی الان در مصر، در لیبی، در تونس و همینطور جاهای دیگر در حال مبارزه با اولی الامری هستند که خودشان آن را تراشیده اند! این همان نویدی است که در روایات هم داده شده یعنی بشر در حال رسیدن به این نتیجه است که این راه هایی که رفته، غلط است. چند روز قبل که رفته بودیم خدمت علمای قم، بنده همین موضوع را خدمت آیت الله مکارم شیرازی عرض کردم که آقا به نظر شما با این وضعی که در اهل سنت ایجاد شده و اینها فهمیده اند که این برداشت از اولی الامر غلط است، آیا الان بهترین وقت برای این نیست که ما ولایت را معرفی کنیم. گفتم ما که نمی توانیم چون می گویند اینها حکومتی هستند، شاید بد نباشد علمای حوزه به‌ویژه مراجع محترم به شکلی در ارتباط با علمای الازهر از طریق مکاتبه یا دیگر راهکارها مسیر را به صراط مستقیم هدایت کنند؟!

آیت الله مکارم چه فرمودند؟

ایشان قدري تأمل كردند، بعد گفتند اين حرف درستي است. ببینید این حرکت‌ها اگر جهت اصلی خودش را پیدا نکند بعد از مدتی منحرف می شود...

بالاخره ما باید ظهور را نزدیک بدانیم یا نه؟ بر اساس وعده‌هايي كه علماي ما داده اند، حتی صدای برخی از آنها به صورت کلیپ در موبایل‌ها هم هست که می فرمایند به عمر ما هم می رسد...

ببینید من که جوان بودم، آمدم قم طلبه شدم بعد با آقای بهجت آشنا شدم، از همان 19 سالگی ایشان به ما می فرمودند مراقب خودتان باشید مریض نشوید، چون ظهور نزدیک است. باور کنید ما همیشه مراقب بودیم، می گفتیم شاید همین روزها ظهور اتفاق بیافتد. اين آمادگي خيلي مهم است. فكر مي‌كنم هر بچه مسلمانی باید نگاه کند ببیند که کجا ایستاده و در هنگام ظهور چه نقشی بر عهده دارد؛ از مردم عادی گرفته تا وکیل و وزیر و رییس جمهور. مهم این است که ما به دنبال نقش خودمان باشیم نه به دنبال نقش حضرت! ایشان که معلوم است خواهد آمد و در چه جایگاهی خواهد بود. ما باید به جایگاه خودمان برسیم.

حالا که بحث رسید به عالم بزرگی مثل آیت الله العظمی بهجت، بد نیست ما چند خاطره از زبان شما برای دوستانمان به‌ویژه در مورد رابطه آیت الله بهجت با امام و مقام معظم رهبری داشته باشیم.

این خاطره ای را که می گویم از پسر آیت الله بهجت، علي آقا شنیدم. ایشان می گفت كه قبل از 15 خرداد سال 42 در طول یک سال، شاید حدود 13 بار حضرت امام و آیت الله بهجت با هم دیدار داشتند. ایشان می گفت که در یک جلسه آن، من بودم یادم هست که آیت الله بهجت خیلی انقلابی موضع می گرفت و با امام همراهی می کرد. همان روزهای اول ایشان به حضرت امام فرموده بود که آقا، شاه باید برود. حتی فرموده بود اينهایی که اطراف شاه هستند، دنبال دنیا هستند یکی از اینها را بخواهید تا دنیایش را تامین کنیم و شاه را نابود کند. این را هم به امام فرموده بودند که شما باید 40 نفر را تربیت کنید تا همین که شاه نابود شد، امور را دست اینها بدهید، بعد امام فرموده بودند که من چهار نفر هم ندارم. این را می دانید که برخی از بزرگان حوزه در آن روزها فکر می کردند شاه را نمی شود دست زد، اینها به امام می گفتند که شاه بماند او را مدیریت می کنیم ولی بقیه را باید اصلاح کنیم! در حالی که آیت الله بهجت از همان زمان همراه امام بود و می فرمود شاه باید برود. همین نکته درک بالا و تیزبینی انقلابی آیت الله بهجت را نشان می دهد.

رابطه حضرت امام با آیت الله بهجت چگونه بود، مريد و مرادی بود؟

نمی دانم! ولی یادم هست ما یک جمعی بودیم که در خانه ای حدود 24 نفر که زير نظر حضرت آيت الله مصباح درس می خواندیم و برنامه هایمان را دنبال می کردیم. همان روزهای اول ورود امام(ره) به قم بود که یکی از دوستان خدمت آیت الله بهجت رسیده بود. ایشان هم فرموده بود به خانه امام برو و بگو من مي‌خواهم آقای خمینی را ببينم. بعد فرمودند به هيچ كس ديگر هم نگو، فقط به خود امام بگو. می گفت به خانه امام آمدم و گفتم با آقا كار دارم و يک پيامي هم از يكي از آقايان مراجع دارم. پاسدارها گفتند نمي شود، اصرار کردم تا بالاخره خود حاج احمد آقا آمد بيرون كه چه مي‌گویيد. گفتم من يک پيامي از آیت الله بهجت دارم که باید فقط به خود امام بگویم. رفتم خدمت امام ایشان فرمودند، بفرمایید. گفتم از طرف آیت الله بهجت پیامی آورده ام. امام تا اسم آقای بهجت را شنیدند، احترام کردند. بعد فرمودند بفرمایید ایشان ساعت چهار بیایند. آقاي بهجت به محل اقامت امام آمدند و بعدها که امام برای پاسخ به این دیدار منزل آقای بهجت آمدند، وقتی بر آقای بهجت وارد شدند، نگذاشتند کسی در اتاق بماند حتی به آسید احمد آقا هم گفتند که بیرون برود، چفت در را هم بسته بودند و حدود دو ساعت با هم خلوت کردند.

البته ظاهرا حضرت آیت الله بهجت از امام کوچک‌تر بودند ولی امام خیلی برای ایشان احترام ویژه ای  قائل بودند...

حاج آقا مصباح مي‌فرمودند که من از خود آيت الله شيخ عباس قوچاني که وصي مرحوم آقاي قاضي بودند شنیدم که فرمودند آقاي بهجت آن وقت که هنوز ريش صورتشان در نيامده بود و يک خط ريشی داشتند -حدود 19 سال‌شان بود- از همان موقع دارای موت اختیاری بودند.

در مورد رابطه مقام معظم رهبری با آیت الله بهجت چطور، این رابطه از چه زمانی بود؟

این را باید از آیت الله مصباح بشنویم، چون ایشان رابط بین آیت الله بهجت و حضرت آقا بودند. البته امام(ره) خودشان به حضرت آیت الله خامنه ای فرموده‌ بودند كه از آقاي بهجت استفاده كنيد. ایشان هم نامه‌اي مي نويسند و به حاج آقا مصباح مي‌دهند كه اين را شما لطف کنید و به‌ آقاي بهجت بدهید. البته ظاهرا آن طور که من اطلاع دارم، حاج آقا برای ثبت این مکاتبات حساس شرط مي‌گذارند كه من به شرطي نامه رساني مي‌كنم كه نامه را ببینم و نسخه ای هم کپي کنم و نگه دارم. حضرت آقا هم به دلیل علاقه خاصی که به آیت الله مصباح داشتند، قبول مي‌كنند. ظاهرا حضرت آقا تقاضای دستورالعمل داشتند که آیت الله مصباح می آوردند و آیت الله بهجت هم در پاسخ در مواقعی خودشان می نوشتند و در مواقعی هم به حاج آقا می فرمودند که این موارد را بنویسید و به ایشان تحویل بدهید. یک‌بار رهبر انقلاب برای آقای بهجت می نویسند که من این موارد را می دانم و انشاءالله عامل خواهم بود ولی توقعم بیش از این است که آقاي بهجت ‌در پاسخ نوشته بودند اينها را عمل کنید، در فرصتي كه پيش بیاید، ديگر شما برای من نامه ننويسيد، من خودم برای شما نامه مي‌نويسم. تا این که امام از دنیا رفتند، یادم است ما مشهد بوديم که حاج آقا مصباح برای بیعت با آقا به تهران آمده بودند و از آنجا هم به مشهد آمدند. ما خدمت‌شان رسیدیم و از وضع و اوضاع پرسیدیم. حاج آقا فرمودند كه برای بیعت خدمت آقا رفته بودم ولی خدا را شکر دست خالی نرفتم، چون آیت الله بهجت يک نامه چهار صفحه ای برای حضرت آقا که تازه رهبر شده بودند، نوشتند که شروع نامه هم این بود که بنده انتصاب حضرتعالي را به سمت مقام ولايت و رهبري تبريك عرض مي‌كنم و بعد شروع كرده بودند كه حالا ديگر وظايف شما این است. بعد آقا به آیت الله مصباح فرموده بودند که تا حالا  خيلي‌ها از مردم و مسئولین با من بيعت كردند ولی هيچ كدام دلم را آرام نكرد كه من در این جایگاه باید باشم یا نه الا این نامه که خیالم را راحت کرد. چون مي‌دانم که ايشان اصلا بر مبنایی که دیگران ممکن است بنویسند و حرف بزنند، نمی نویسند و صحبت نمی کنند.

می خواهم کمی جهت بحث را عوض کنم. ببینید برخی ها یکی از مهمترین ویژگی‌های این دولت یعنی اعتقاد به مهدویت را به عنوان نقطه انحراف و ضعف آن عنوان می کنند. برخی اساسا این ذکر و یاد امام عصر توسط آقای احمدی نژاد را برگرفته از یک جریان انحرافی می دانند. حتی یادم هست برخی از روحانیون شناخته شده وقتی در اولین سال حضور احمدی نژاد در سازمان ملل اسم ائمه معصومین و اهل بیت برده شد، این کار را مسخره می کردند! شما به عنوان استاد اخلاق دولت، این اعتقاد موجود در راس دولت را چطور می بینید؟ اصلا شما در این زمینه گرایش‌های منفی می بینید یا نه؟

ببينيد ما يک اعتقاداتي داريم که باید به آن پایبند باشیم. نبايد گرايش‌هاي سیاسی ما موجب شود كه بعضي اوقات اعتقادات قطعی خودمان را زير پا بگذاريم. بنده هم وقتي كه در هيئت دولت بحث اخلاق را شروع کردم، اولين بحثم این بود که امام عصر(عج) چگونه حكومتي را مي‌پسندد تا همانطور باشیم. اگر کسانی این‌طور نبوده اند، اشتباه کرده اند، نه آنهایی که تلاش می کنند این‌طور باشند یا حداقل حرفش را مطرح می کنند. واقعاً بنده فكر كنم این جهالت محض یک عده ای است که دولت را به این امور متهم می کنند.

يعني آن شکل منفی ای که برخی مطرح می کنند، شما به عنوان کسی که در کابینه حضور دارید، رد  می کنید.

ببينيد جو وقتي ملتهب باشد و شايعات حاکم باشد، آدم وظيفه اش فرق مي‌كند. ما نباید بازی بخوریم، ما نمی گوییم که آقای احمدی نژاد معصوم است ولی این نسبت‌هایی که برخی به احمدی نژاد می دهند، واقعا جفاست. این را هم بگویم که بنده در مباحثم در دولت مراعات کسی را نمی کنم، حتی به آقاي احمدي نژاد هم گفته ام که من به جلسات دولت می آیم ولی یادت باشد بنده وعاظ السلاطين نيستم و مي‌دانم که شما هم از من توقع وعاظ السلاطین بودن را نداری. من بايد يک كسي باشم كه بر مبناي موازيني كه فهميدم و مي‌دانم بحثي را آماده کنم بیاورم اینجا...

معمولا برای درس‌های اخلاق دولت چقدر وقت می‌گذارید؟

 

چندین ساعت آماده سازی یک بحث از من وقت می گیرد، تازه بعدش هم این بحث را تایپ می کنم، می دهم یکی از علمای معظم می بینند و اگر تذکری داشته باشند می دهند، بعد مي برم هیئت دولت و از روی آن طرح بحث می کنم.

آیا مباحث شما تاثیرگذار هم هست یا فقط یک درس اخلاق کلاسیک است. به‌ویژه که برخی ها تلاش می کنند احمدی نژاد را فردی یک دنده و غیر قابل انعطاف معرفی کنند.

اصلا آقاي احمدي نژاد خودش هم گاهی در بحث‌ها وارد می شود و حتی به دوستان هم می گوید که بپرسند. من هم جواب مي‌دهم. تاثیرگذار هم هست...

مثالی دارید ...

همین الان بحث ما در دولت با محتوای صحیفه سجادیه است. دو جلسه گذشته که بحث كرديم، يكي در حرمت غيبت بود و بعد انگیزه انسان‌ها از غیبت چیست، یا بحث کردیم که موارد استثنای در غیبت کجاست. اینها را دولتمردان ما باید بدانند. اين بحث‌ها را مطرح كردم كه در احقاق حق مردم و مسلمان‌ها باید حرف زد یا آنجایی که بدعتی رخ دهد، چون خداوند بدعت گذار و ساکت در برابر بدعت دین را لعنت کرده. البته طرح این مباحث راحت نیست. بنده هم به توصیه استادم ملاحظه کسی را ندارم، آنچه باید بگویم را می گویم، تاثیر هم دارد.

 

برای برخی از دوستداران دکتر این دغدغه هست که آیا تقید به علما در دولت کم شده یا نه؟ یا مثلا مدتی برخی رسانه ها فضاسازی می کنند که دولت نسبت به روحانیت مسأله دارد و اعتقادی ندارد. بینید ما تردید نداریم که این حرف‌ها درست نیست، چون این دولت تنها دولتی بوده که دو استاد اخلاق به صورت مرتب در آن حضور دارند، آقای احمدی نژاد تنها رییس جمهوری است که بیشترین دیدارها را با مراجع داشته و تا الان هم بیشترین جلسات عمومی و پرسش و پاسخ را با طلاب در سفرهای استانی داشته، ولی باز می خواهیم نظر استاد اخلاق دولت را در باره این شایعات بدانیم؟

يک چيزي را شما به عنوان يك اصل بپذيريد که نباید پیش داوری کرد، چون نه منصفانه است و نه عادلانه. اینکه من بگویم این نوع خطرات اصلا نیست، ادعای درستی نیست، در مورد خود من هم این خطرات هست، همه ما در معرض برخی از خطرات هستیم، برای چه کسی نیست؟ البته دولت باید نسبت به رهبری احساس تبعیت داشته باشد و این احساس تبعیت را نشان دهد. در همان موضوع معاون اولی، آقای احمدي نژاد در هيئت دولت با يک حرارت عجيبي صحبت کرد كه تا به حال خيلي تهمت‌ها به من زدند و من اين تهمت‌ها را تحمل كردم ولي ديگر تهمت ولایت‌مدار نبودن را نمی توانم تحمل کنم. بعلاوه ايشان گفتند من هر هفته با آقا جلسه دارم -بعضي وزرا آن موقع آقاي جهرمي را شاهد قرار دادند- كه من گاهي از اوقات ساعت 12 شب تلفن مي‌زنم به آقای جهرمی از خواب بيدارش می کنم و می گویم که این کار باید فردا صبح انجام شود و خدا مي‌داند که اين را به اين خاطر مي‌گویم كه اگر خدای نکرده اتفاقی برایم پیش آمد، حرف آقا زمین نماند. البته هر جايي كه شما ديدید احمدی نژاد برخلاف ولایت عمل می کند به ایشان بگویید یا به من بگویید تا به ایشان بگویم ولی یادتان باشد که یک طرفه به قاضی نروید بلکه توضیحاتش را هم بشنوید.

 

بعضي از آقايان به خاطر برخی از مواضع‌شان انتقاداتي را از طرف علما متوجه دولت می کنند به ويژه بعضي از رسانه ها هم به این امور دامن مي‌زنند، شما به عنوان استاد اخلاق نسبت به این امور چه واکنشی دارید؟

ببينيد من یک حيثيت استاد اخلاقی در دولت دارم از طرفی هم یک بچه مسلماني هستم كه در اين نظام فعالیت دارم. بنده برخی از مسائل را در همین قالب درس اخلاقم تذکر می دهم که توضیح دادم. ولی برخی از موضوعات را هم به صورت خصوصی گاهی در جلسه دو تا سه ساعته با دکتر مطرح کردم. ايشان هم گوش مي‌دهد بعد هم می گویم که من الان از شما جوابی نمی خواهم. از اين آدم‌ها هم نيستم كه يک چيزي بگویم بعد نگاه ‌كنم كه اگر طرف گوش کرد، خوشم بیايد، اگر نپذیرفت، گارد بگیرم. من به عنوان وظيفه شرعي و عقلي‌ام مطرح مي‌كنم، شما هم گوش بدهید، بعد فكر و عمل کنید. ديدم این خيلي هم تاثير گذار است. ببينيد گاهي اوقات انتقادات و پيشنهادات را با داد و بيداد می خواهیم به تمام عالم بفهمانیم، تاثير ندارد.

اگر هی خصوصی گفتیم و اثر نکرد بالاخره باید عمومی بگوییم یا نه؟

بله گاهي اوقات ممكن است طرف در ملا عام يک چيزي را گفته كه اشتباه است، بايد به او گفت که اين اشتباه را اصلاح كن، اگر کرد که هیچ ولی اگر نکرد، شما بايد برای جلوگیری از انحراف جامعه و برای کمک به خود آن شخص، علناً پاسخ به این اشکال را مطرح كنيد. بنده در دولت به عنوان يک معلم اخلاق ضمن مباحث اخلاقي، هر چيزي را كه بدانم در دولت اشكال دارد یا مربوط به یکی از وزراست در بحث مي آورم و تاثير هم مي‌گذارد. گاهي هم ممكن است بنده در جلسه ای خصوص با یکی از وزرا این بحث را مطرح کنم.

 

البته همین که دولت خودش به فکر این نوع  مراقبت و اصلاح رفتارهاست و توجه می کند، این قیمت دارد و سابقه هم نداشته...

من در مجلس هم همین روال را با آقای لاریجانی دارم.

آقای تهرانی همانطور که می دانید، آیت الله مصباح که مقام معظم رهبری هم از ایشان تجلیل‌های ویژه دارد، برای ما یک شاخص در موضع‌گیری‌هاست. ایشان از همان ابتدا و تا الان کلیت دولت و حتی شخص رییس جمهور را تایید کرده اند در عین حالی که در مواردی هم ایشان انتقاداتی داشته اند ولی توصیه همیشگی ایشان به همه ما، حمایت از این دولت بوده. با این همه در مواقع متعددی هم دیده ایم که ایشان خیلی صریح نسبت به برخی افراد و نقطه نظرات آنها مواضعی را اتخاذ کرده اند مثلا ایشان فرمودند كه هر كس مکتب ایرانی را دامن بزند، خودي نيست. می خواهم بگویم که در این موارد ما به این نتیجه می رسیم که ظاهرا توصیه های خصوصی نتیجه نداشته که آیت الله مصباح این‌طور صریح و شفاف موضع می گیرند، شما چطور این را می بینید؟

يكي از محاسن‌ حضرت آیت الله مصباح همين است كه ایشان هم صریح‌اند و هم منصف. در این امور دقت دارند و اهل مماشات نیستند. خود حاج آقا با این که در حالت عمومی شان بسیار عاطفی هستند ولی می فرمودند که من برای دفاع از دین خدا عاطفه ندارم!

 

البته در مواردی دفاع رییس جمهور از برخی اطرافیان، برای دوستان ایشان سئوال شده. دشمنان هم که از این موضوع بهره برداری می کنند. واقعا چرا این‌طور است؟ شما كه نزديك هستيد چطوري مي‌بينيد؟

من یک بار به آقای احمدي نژاد گفتم که من يک اشكالي دارم و آن اين كه احساس مي‌كنم گاهي از اوقات شما مطلق گرايي مي‌کنید. من به ایشان گفتم بنده معلم اخلاق در کابینه شما هستم، آقاي بي ريا هم مشاور شماست. آیا دلیلی دارد که اگر من صحبتی کردم و این صحبت هزینه داشت، شما بیايید و هزینه آن را بپردازید؟ من باید خودم جواب حرفم را پس بدهم. البته وقتی شخص عاقل و بالغ است، خودش باید از عهده دفاع از خودش بربیاید...

یعنی تاثیرش را مهم نمی دانید...

نه منظورم این نیست. بنده آقای احمدی نژاد را متدین می دانم. وقتی به یک اموری یقین دارد به یقینش عمل می کند شاید اشتباه هم کند ولی وقتی فهمید، به آن اشتباه اصرار ندارد، خودش را هم معصوم نمی داند

نوشته شده توسط مسعود دریس در 17:37 |  لینک ثابت   • 

شنبه بیستم فروردین 1390

حقیقت جویان

فیلم نشست نقد و بررسی مستند ظهور بسیار نزدیك است / مركز تخصصی مهدویت / لینك مستقیم دانلود

نشست نقد و بررسی فیلم مستند “ظهور بسیار نزدیك است” با حضور جمعی از استادان و طلاب حوزه علمیه قم، در سالن اجتماعات مدرسه علمیه فیضیه قم برگزار شد. در این میزگرد آیت الله نجم الدین طبسی از استادان برجسته حوزه علمیه قم و نویسنده و محقق مهدوی، حجت الاسلام و المسلمین دكتر جواد جعفری معاون پژوهشی پژوهشكده مهدویت، حجت الاسلام و المسلمین دكتر محمدصابر جعفری سردبیر مجله امان و حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا نصوری معاون تبلیغ و ارتباطات مركز تخصصی مهدویت حضور داشتند.

فیلم نشست نقد و بررسی مستند ظهور بسیار نزدیك است / مركز تخصصی مهدویت
فیلم نشست نقد و بررسی مستند ظهور بسیار نزدیك است / مركز تخصصی مهدویت

 

مدت زمان: ۱۰۰ دقیقه

كیفیت: DVDRip (عالی)

مكان برگزاری: مدرسه علمیه فیضیه قم

كاری از: مركز تخصصی مهدویت

منبع فایل: برای حقیقت جویان

 

 

فیلم نشست نقد و بررسی مستند ظهور بسیار نزدیك است / مركز تخصصی مهدویت
فیلم نشست نقد و بررسی مستند ظهور بسیار نزدیك است / مركز تخصصی مهدویت

 

آیت الله طبسی در این نشست، معرفی كردن افراد را بعنوان نشانه هایی كه برای ظهور معرفی شده است را اشتباه خواند و گفت: اگر بخواهیم هر نشانه ای كه برای ظهور معرفی شده است را به گونه ای به افراد خاص دیگر نسبت دهیم، اعتماد مردم را به وعده های الهی كم رنگ می­كنیم. وی افزود: یكی از مهم‌ترین مواردی كه ما باید به آن توجه داشته باشیم، تاكید بر تفكیك نشانه های حتمی و غیرحتمی ظهور است؛ چه بسیار افرادی از علما بوده اند كه به دلیل عدم انجام این تفكیك، در گذشته های دور مرتكب خطای وقاتی شده بودند و برای ظهور حضرت ولی عصر(عج) زمان تعیین كرده­اند.

همچنین، حجت الاسلام و المسلمین جواد جعفری با اشاره به مستند «ظهور نزدیك است» اظهار داشت: در این مستند از روایات به گونه ای استفاده شده كه واقعیت روایت آن گونه نیست. وی افزود: یكی از مواردی كه این مستند به آن استدلال كرده سخنان مقام معظم رهبری در مورد تحقق وعده الهی برای حكومت اسلامی و بر حق امام زمان(عج) است، آنها در این مستند این قسمت از سخنان مقام معظم رهبری را كه فرموده­اند انقلاب اسلامی ایران آغازی برای تحقق این وعده الهی است را حذف كرده اند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد صابر جعفری نیز در پایان این نشست شوق به ظهور امام زمان(عج) را عامل تعیین وقت توسط برخی افراد عنوان كرد و اظهار داشت: اینكه بیاییم و زمانی برای ظهور امام زمان(عج) تعیین كنیم؛ اما خب این سخن تحقق پیدا نكند باعث ایجاد دودلی و شك در بین مردم می­شود.

 

»» بخش تصویری
.::. دانلود با كیفیت بالا .::.
(فرمت: MP4 – ابعاد تصویر: ۵۷۶*۷۲۰)

لینك اصلی قسمت ۲ | لینك كمكی قسمت ۲

لینك اصلی قسمت ۳ | لینك كمكی قسمت ۳

تاریخ ماندگاری لینك اصلی: نا محدود
نوشته شده توسط مسعود دریس در 22:34 |  لینک ثابت   • 

شنبه بیستم فروردین 1390

نقد دیگر مستند ظهور نزدیک است در گرگان

به گزارش آینده روشن، آیت الله سید کاظم نورمفیدی، نماینده ولی فقیه در گلستان، روز جمعه در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه این هفته مرکز استان، با انتقاد از توزیع گسترده مستند «ظهور نزدیک است»، گفت: توزیع این مستند یک حرکت کاملاً انحرافی است که از سوی دشمنان اسلامی هدایت می شود.

وی با تأکید براین که این گونه مسائل نباید موجب سست شدن اعتقادات دینی خواهران و برادران دینی ما شود، افزود: عاملان تولید این مستند به طور حتم از دشمنان اسلام ناب هستند و هدف آنها از تولید این مجموعه ها انحراف مردم است.

امام جمعه گرگان با تأکید براین که به هیچ عنوان نمی توان برای ظهور حضرت ولی عصر(عج) زمان خاصی را تعیین کرد، بیان داشت: بیان زمان خاصی برای ظهور آن حضرت یک مسأله انحرافی از سوی دشمنان اسلام است.

آیت الله نورمفیدی، ظهور امام زمان (عج) را بر اساس مشیت الهی دانست و با بیان این که روایاتی که در مستند مورد نظر آمده صحت و سقم آن خدشه دار است، خاطرنشان کرد: مستند ظهور نزدیک است دورغی آشکار است و مردم مسلمان ما نباید گول این بازار گرمی‌ها را بخورند.

نماینده ولی فقیه در گلستان با تأکید براین که در صورت صحیح بودن برخی روایات، تعیین مصداق برای این موضوع، آثار سوئی به دنبال خواهد داشت، تصریح کرد: اگر این مساله اتفاق نیفتد، مردم در اصل مسأله ظهور شک می کنند و این موضوع صحیح نیست.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این که تولید این‌گونه مستند‌های بی محتوا و منحرف دوستی با امام زمان(عج) نیست، خاطرنشان کرد: مراجع عظام تقلید نیز با تولید این مجموعه به شدت مخالفت کردند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به نامگذاری سال جدید از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان سال «جهاد اقتصادی» اشاره کرد و با بیان این که جهاد اقتصادی و تعبیر آن بار معنائی زیادی دارد و باید از این نامگذاری در زمینه های تولید، اشتغال و اقتصادی استفاده کنیم، گفت: تحقق مناسب شعار امسال نیازمند عزم ملی و وحدت در کشور است.

امام جمعه گرگان خاطرنشان کرد: تعبیر جهاد اقتصادی این است که باید مبارزه اقتصادی داشته باشیم، زیرا جهاد یک کلمه مقدس است و باید در برابر دشمنان نیز به مقابله پرداخت تا در جهان اقتصادی حرفی برای گفتن داشته باشیم.

خطیب جمعه گرگان با اشاره به این که بخش عمده ای از اقتصاد کشور ما برپایه و اساس کشاورزی است، افزود: استان گلستان هم یکی از قطب های کشاورزی محسوب می شود و بخش عمده ای از اقتصاد ما بر روی دوش کشاورزان است.

آیت الله نورمفیدی گفت: در گذشته کشاورزی استان رونق خاصی داشت و جزء گروه‌های ممتاز بود، اما اکنون این وضع با توجه به وضعیت کود و سم و گران بودن حامل های انرژی و پائین بودن قیمت محصولات، مطلوب نیست.

نماینده ولی فقیه در گلستان در ادامه سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن سالروز ولادت حضرت زینب‌(س) و روز پرستار گفت: این قشر زحمتکش باید آن حضرت را به عنوان یک الگو و اسوه در کارهای خود قرار داده و از کارهای آن بزرگوار در حادثه عظیم کربلا راهنمائی بگیرند و آن را چراغ هدایت قرار دهند.

امام جمعه گرگان در خطبه اول در خصوص مسائل و خصوصیات اخلاقی حضرت زینب کبری (س) گفت: حادثه کربلا در واقع عظمت آن حضرت را ظاهر کرد و مهم ترین امتیاز آن بزرگوار، بندگی خاص خدا بود.

آیت الله نورمفیدی یادآور شد: بندگی خاص خدا تنها به معنای نماز، روزه، عبادت و مناجات نیست، بلکه ایشان خداخواهی، ایمان در همه شئون زندگی را در خود داشتند و آن را متجلی کرد.

وی در ادامه به شهامت آن حضرت در مجلس یزید به عنوان یک اسیر و آن هم یک زن در آن مجلس اشاره نمود و یادآور شد: آن بانوی بزرگوار یک زن معمولی نبودند و یک زمان شناس بوده و مدیریت زمان را به خوبی ایفا کردند.
نوشته شده توسط مسعود دریس در 22:29 |  لینک ثابت   • 

شنبه بیستم فروردین 1390

نقد مستند ظهور نزدیک است در مشهد

به گزارش خبرنگار آینده روشن از مشهد، به نقل از روابط عمومی مدرسه علمیه نواب ، حجت الاسلام و المسلمين احمد عابدي، در نشست علمی «آسیب شناسی مهدویت، توقیت ها و تطبیق ها» كه روز گذشته با هدف نقد مستند «ظهور نزدیک است» در مدرسه علمیه عالی نواب مشهد برگزار شد، نقد را عملي بسيار پسنديده نزد امام علي(ع) دانست و گفت: مستند«ظهور نزديك است» بسيار جذاب تنظيم و همچنين مطالبي كه در آن مطرح مي شود به خوبي تدوين شده و از جنبه هاي هنري خوبي برخوردار است، اما بايد نقد هاي كلي و جزئي اين فيلم تبيين و تشريح شود.

وي افزود: اگر بخواهيم به صورت كلي اين فيلم را نقد كنيم، مشاهده خواهيم كرد كه مغلطه اي كلي در اكثر بخش هاي فيلم به كار رفته است و به تكرار بيان مي شود: «برخي از محققين معتقدند»؛ بايد تحقيق كرد كه اين محققان چه افرادي هستند و يا اگر اسم آن ها ذكر مي شود، بايد بررسي شود كه آيا آن ها به معناي واقعي محقق هستند يا خير. آيا مي توان گفت هر كسي كه كتاب مي نويسد محقق است؟

حجت الاسلام و المسلمين اظهار داشت: اشكال ديگري كه بر اين فيلم وجود دارد اين است كه منابع آن مستند نيست، به عبارت ديگر بر اساس مستنداتي ساخته شده كه از عدم اعتبار برخوردار است؛ همانند مطالبي كه به استناد خواب و رؤيا و يا كتاب بيان الائمه در اين فيلم گنجانده شده است. بيان الائمه كتابي است كه با انگيزه سياسي مقرضانه نوشته شده و مطالب دروغ و احاديثي كه در اين كتاب ذكر شده، در هيچ منبعي بيان نشده است.

وي همچنين يادآور شد: اصل اين مسأله كه در فيلم بيان شود، ظهور بسيار نزديك است و افرادي به عنوان مصداق سيد خراساني، صفياني، شعيب و ... معرفي شوند، داراي اعتبار نيست، زيرا اگر اين مصاديق داراي دليل قطعي هم باشند، باز هم اين مسأله داراي شك و شبهه است.

استاد دانشگاه تهران با بيان اينكه اين مستند، براي ظهور محدوده زماني را مشخص كرده است، خاطرنشان كرد: در كتاب بحار الانوار نزديك به ۶۰ روايت جمله اي را با تعبيرات مختلف نقل مي كنند و آن اين است كه هركس وقتي براي ظهور تعيين كند، دروغ مي گويد.

وي اظهار داشت: در اين فيلم مسائلي همانند قيام يمن يا نسبت آل سعود با بني عباس ذكر مي شود، در حالي كه بايد به اين مسأله توجه داشت كه آيا اين انقلابي كه امروز در يمن رخ داده است، همان انقلاب نزديك ظهور حضرت حجت(عج) است؟ آيا چند سال ديگر انقلاب نمي شود؟ آيا ۲۵ سال قبل در يمن انقلاب صورت نگرفت؟

این استاد حوزه با اشاره به قسمت هایی از این فیلم  آل سعود از نسل بني عباس معرفی می کند، گفت: در كتب شيعه منابع موثقي وجود دارد، مبني بر اينكه خاندان آل سعود از نسل خانواده اي يهودي و تركيه اي هستند و در اين مسأله كه جد اين خاندان يهودي بوده است، هيچ شكي نيست.
نوشته شده توسط مسعود دریس در 13:48 |  لینک ثابت   • 

جمعه نوزدهم فروردین 1390

لوح‌فشرده «نقد مستند ظهور» در آبادان و خرمشهر توزیع می‌شود

لوح‌فشرده «نقد مستند ظهور» در آبادان و خرمشهر توزیع می‌شود


«مسعود دریس»، مدیر عامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) شعبه آبادان و خرمشهر، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) شعبه خوزستان اظهار کرد: مستندی با عنوان «ظهور بسیار نزدیک است» با هدف سست کردن عقاید جوانان در زمینه معارف مهدوی و فلسفه انتظار در سطح جامعه از سوی فرقه‌های منحرف توزیع شده است.

وی افزود: با توجه به وجود مسائل مخرب مطرح شده در این مستند، این بنیاد نقد این مستند را که در فیضیه قم و با حضور آیت‌الله «طبسی» از مدرسان برجسته مرکز تخصص مهدویت قم و جمعی از متخصصان مهدویت صورت گرفته است، به شکل رایگان در سطح شهرستان‌های آبادان و خرمشهر توزیع می‌کند.

مدیر عامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) شعبه آبادان و خرمشهر افزود: این اقدام در راستای برطرف کردن آسیب‌ها و شبهات این مستند انجام می‌شود.

دریس با بیان اینکه سه هزار نسخه از این لوح فشرده در سطح مساجد و پایگاه‌های بسیج شهرستان آبادان و خرمشهر توزیع می‌شود، ادامه داد: از همه نخبگان و فعالان مهدویت برای دریافت نقد این مستند دعوت می‌شود.

وی افزود: علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت این لوح فشرده به دفتر بنیاد به نشانی آبادان، کانون آزادگان، جنب استادیوم تختی مراجعه کنند و یا با شماره تلفن ۰۹۱۶۱۳۱۰۹۸۴ تماس برقرار کنند.

نوشته شده توسط مسعود دریس در 0:13 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه هجدهم فروردین 1390

واکنش احمدی نژاد به شعیب بن صالح خواندن او

واکنش احمدی نژاد به شعیب بن صالح خواندن او

 حجت الاسلام آقا تهرانی درباره نگاه رئیس جمهور به سی دی ظهور گفت: ایشان گفتند چرا این حرفها را می زنید و چه کسی گفته است من همان فرد (شعیب بن صالح) هستم.

حجت الاسلام مرتضی آقا تهرانی در گفت وگو با خبرآنلاین درباره انتشار سی دی موسوم به ظهور نزدیک است، با بیان اینکه اصل ظهور حضرت حجت(عج) قطعی است و ما به عنوان مسلمان باید آن را نزدیک ببینیم و خود را برای شرایط ظهور آماده کنیم، افزود: نشانه های ظهور، اصل دیگری است که برخی از آنها قطعی و برخی احتمالی است اما تعیین مصداق کردن، برای این شرایط غلط است.
 
عضو فراکسیون انقلاب اسلامی، خاطر نشان کرد: این گونه صحبت کردن درباره ظهور موجب می شود جوانان جامعه در اصل وجود حضرت حجت(عج) تردید کند. بنابراین باید در این گونه تحلیل ها احتیاط کرد.
 
وی درباره نگاه رئیس جمهور به این سی دی نیز، تصریح کرد: ایشان گفتند چرا این حرفها را می زنید و چه کسی گفته است من همان فرد (شعیب بن صالح) هستم.
 
آقا تهرانی با تاکید بر اینکه به نگاه رئیس جمهور و کسی که این برنامه را کارگردانی می کند، کاری ندارد، افزود: بحث من بالاتر از این است و معتقدم اگر وارد چنین معرکه ای می شویم باید از یقینیات سخن بگوییم و بیان کنیم که احتمالات، «احتمال» است تا اگر محقق نشد اصل موضوع مهدویت زیر سوال نرود و با اعتقاد مردم بازی نکنیم.
 
وی در پاسخ به اینکه گفت می شود این سی دی با حمایت یک چهره ای خاص در دولت توزیع شده نیز گفت: بنده هم اخباری در این زمینه شنیدم، ولی فکر نمی کنم این گونه باشد.

نوشته شده توسط مسعود دریس در 13:11 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه هفدهم فروردین 1390

مستند «ظهور بسيار نزديك است» ضربه به مهدويت است

مستند «ظهور بسيار نزديك است» ضربه به مهدويت است

گروه فرهنگ و هنر: توليد مستند «ظهور بسيار نزديك است» يك انحراف است، متأسفانه برخی دشمنان آگاهانه و برخی دوستان به صورت نا آگاهانه به انديشه زيبای انتظار و مهدويت ضربه می‌زنند.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه قم، حجت‌الاسلام والمسلمين ناصر رفيعی، عضو هيئت علمی جامعة‌المصطفی(ص) العالميه، شب گذشته 17 فروردين‌ماه در جمع منتظران حضرت ولی‌عصر(عج) در مسجد مقدس جمكران، گفت: موضوع مهدويت و امام‌زمان(عج) از موضوعات كهن تاريخی است، با اينكه 1150 سال از تولد ايشان می‌گذرد ولی داستان مهدويت، ظهور، علائم و نشانه‌های ظهور مربوط به قبل از تولد امام هنوز نقل محافل است.

وی افزود: جالب است قبل از تولد امام، بسياری ادعای امام زمان بودند داشتند مثلاً در زمان امام‌سجاد(ع) و امام‌باقر(ع) هم عده‌ای ادعای مهدويت كرده‌اند.

استاد حوزه علميه قم اظهار كرد: با توجه به اخبار و روايات بسياری كه درباره حضرت حتی در منابع اهل سنت موجود است، كسی شكی در وجود اصل و حقيقيت مهدويت ندارد، چه بسا اهل سنت كه كتاب‌های بسياری در اين زمينه دارند كه از ميان آن‌ها می‌توان به شافعی با كتاب «البيان فی اخبار صاحب‌الزمان» اشاره كرد كه اخبار مربوط به ايشان را آورده است.

وی تصريح كرد: از جمله نكات جالبی كه پيرامون اعتقادات اهل سنت نسبت به مسئله مهدويت می‌توان عنوان كرد، می‌توان به برگزاری كنفرانسی در مدينه از سوی وهابيون اشاره كرد كه در قطعنامه پايانی‌اش، بحث ظهور حضرت را انكار ناشدنی ذكر كردند.

رفيعی گفت: در اين جا قصد دارم به مسائلی كه اخيراً ايجاد شده‌است اشاره كنم و لو‌ح‌های فشرده‌ای مبنی بر علائم ظهور و نشانه‌هايی كه آن را دليلی بر حتمی بودن ظهور در چند ماه آينده ذكر كرده است، كه مثلاً تحولات در فلان كشور عربی دليلی واضح بر اين مسئله هست يا خير.

وی گفت: متأسفانه برخی دشمنان آگاهانه و برخی دوستان به صورت ناآگاهانه دارند به انديشه زيبای انتظار و مهدويت ضربه می‌زنند، بنده مقاله‌ای با عنوان آسيب‌های مهدويت نوشته‌ام كه در آن به 10 مورد از انحرافاتی كه در اين زمينه به وجود آمده است، اشاره كرده‌ام.

اين مدرس حوزه و دانشگاه خاطرنشان كرد: وقتی كه يك جريان خوب و سالم ايجاد می‌شود برای ضربه زدن به آن، ابتدا سعی می‌كنند، اصل سالم بودن آن را انكار كنند، مثلاً قضيه كربلا كه دست بردند در اهداف قيام امام‌حسين(ع) و سعی كردند اهداف دنيايی و پوچ را هدف اصلی حضرت از قيام معرفی كنند در حالی كه هدف امام، ظلم‌ستيزی و امر به معروف بود.

وی افزود: در جريان مهدويت اين قدر كتاب و حديث و اثر وجود دارد كه كسی نمی‌تواند منكرش شود چون حتی در صحيح بخاری هم روايات مهدويت آمده است، آيت‌الله العظمی صافی گلپايگانی از علمايی است كه بيش از 130 كتاب روايات مهدويت در كتب اهل سنت و شيعه را جمع‌آوری و معرفی كرده‌اند، به همين مناسبت، دشمنان سعی كردند تا با به كار بردن حربه‌های روانی و اعتقادی و شبهه‌پراكنی، اعتقادات مردم را سست كنند.

رفيعی در خصوص انحرافات در حوزه مهدويت، تصريح كرد: يكی از مهم‌ترين انحرافاتی كه می‌تواند در اين حوزه به وجود بيايد، مسئله تطبيق‌های ناروا در علائم ظهور است، بسياری از علما در كتاب‌های تخصصی، روايات مربوط به نشانه‌های ظهور را بررسی كرده‌اند، زيرا بسياری از نشانه‌ها، سست و از نظر سندی كم اعتبار هستند.

وی ادامه داد: از طرفی معلوم هم نيست نشانه‌هايی كه برای ظهور ذكر شده‌است، حتماً به ظهور حضرت منتهی شود، مثلاً نشانه‌هايی مثل كم شدن احترام به پدر و مادر و اين گونه مسائل در زمان‌های گذشته حادث شده‌است و الان هم وجود دارد ولی دليلی ندارد، دليلی بر نزديكی زمان ظهور باشد.

وی گفت: بيان مسائلی مثل قيام سيد حسنی و شيهه آسمانی و... در مجامع عمومی سودی ندارد بلكه ترويج اين مسائل با توجه به سوءاستفاده‌هايی كه می‌توان از اين نشانه‌ها انجام داد بسيار خطرناك است و ممكن است مردم را از وظيفه اصلی خود غافل كند.

وی با اشاره به سخنی از امام‌باقر(ع) به شيعيان مخلص، تصريح كرد: امام در اين سفارش، تأكيد فرمودند كه اسرار ما را مخفی نگاه داريد و حرف‌هايی كه از ما آمده است را با قرآن بسنجيد يعنی وقتی دين‌ها يك دست نيستند و با اين كار در ميان جامعه شكاف ايجاد نكنيد، شيعه بايد راز دار باشيد چون ممكن است باعث اختلاف شود در ميان جامعه اسلامی در آخر سر گفتند اگر به وظايف خودتان به‌عنوان شيعه عمل كنيد اگر قبل از ظهور مهدی بميريد، شهيد می‌ميرد.

رفيعی بيان كرد: دومين انحراف، ادعای ملاقات با امام‌زمان(عج) است كه از سوی بزرگان دين به ما سفارش شده‌است كه اگر كسی ادعای ملاقات با حضرت را مطرح كرد، اصلاً آن را نپذيريد، البته منظور، اين نيست كه امكان ملاقات نيز وجود ندارد.

وی افزود: داستان ملاقات‌های علما با امام كه برخی در عالم رؤيا و برخی در عالم واقع با امام ديدار كردنداز از شيخ صدوق(ره) كه در مقدمه كتاب كمال‌الدين آورده است و علمای ديگر واقعيت دارد، اما نكته در اينجا است كه علمای ما از قبل امام، و اين ارتباط مغازه باز نكرده‌اند تا از اين مسئله سوءاستفاده كنند در همين قم چقدر ادعاهای واهی در حوزه مهدويت مطرح شده‌است كه بساط همگی جمع شده‌است.

رفيعی خاطرنشان كرد: انحراف سوم، كه متأسفانه برخی افراد دانسته به آن دامن می‌زنند مسئله دور كردن مردم از علما است، مثلاً می‌گفتند دوران امام بايد ظلم زياد شوند اما از متن قرآن و روايات آمده است كه نگذاريد ظلم زياد نشود كدام آدم عاقلی به عشق گرمای تابستان، سرمای زمستان را تحمل می‌كنند، امام‌زمان(عج) فرمودند كه علما در زمان غيبت حجت من بر شما هستند.

نوشته شده توسط مسعود دریس در 22:28 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه شانزدهم فروردین 1390

طرح مباحث غیر ضروری از آسیب های مهدویت است

به گزارش آینده روشن، در نشست نقد و بررسی فیلم مستند «ظهور بسیار نزدیک است» که در مدرسه فیضیه قم برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین محمد صابر جعفری به نقد این مستند پرداخت که مشروح سخنان وی در ذیل می خوانید:

در آغاز لازم است سوالی را مطرح کنیم که پاسخ به دغدغه های حضار است، این نشست که در مرکز حوزه برپا شده به این دلیل است که همیشه چنین بوده است که مراجع دینی و حوزه سفرای دین هستند و کسانی هستند که سخن دین را به سراسر جهان منتقل می کنند؛ لازمه چنین مطلبی این است که اگر بحثی قرار است اتفاق بیفتد در حوزه مطرح شود. 

اصلا بحث در مورد متهم کردن دوستانی که زحمت کشیدند برای اینکه شوق ظهور را در جامعه ایجاد کنند نیست، صحبت سر این است که وقتی می خواهیم شوق به ظهور امام زمان(عج) ایجاد کنیم، وقتی می خواهیم محکم ایستادن در راه انقلاب را توصیه کنیم، وقتی می خواهیم حقانیت انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران را بیان کنیم، وقتی می خواهیم همراهی با این سید بزرگوار را اعلام کنیم که همه می خواهیم؛ بنابراین باید آگاهانه و با دقت وارد شویم. 

اگر مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم به برادران عزیزی که آمدند شوق ظهور را در دل مردم ایجاد کنند می گوید که مهلا مهلا، آهسته آهسته، دوستان بدشان نیاید، صحبت ما آن دوستان نیستند، صحبت سر این است که در طول تاریخ اشتیاق به ظهور باعث می شده است که افرادی اقدام به تعیین وقت برای ظهور بکنند، بحث این است که مسیر ما با مسیر کسانی که شوق ظهور ایجاد می کنند یکی است، اما به این نکته باید توجه داشت که چرا این فیلم ساخته شده است؟ خب می توان برای این سوال گفت که ایجاد شوق ظهور بوده، هدف بیان حقانیت مسیر اسلام و انقلاب است، اما چرا اساتید مرکز تخصصی مهدویت آمده اند و جاهایی گفته اند که مهلا مهلا، آیا اینها مخالف ظهور هستند؟ آیا اینها مخالف انقلاب هستد؟ آیا اینها مثلا شخصیت سید حسن نصرالله را قبول ندارند؟ اصلا چنین چیزی معنا ندارد. 

اما سوال اساسی من این است که چرا مرکز تخصصی مهدویت و برخی افراد آمدند و در مقابل این مستند موضع موضع گرفتند؟ اولا وقتی در حوزه تطبیق وارد می شویم، و یک سری از مشخصه ها و نشانه ها را بر افرادی منطبق کردیم، اگر این اتفاق نیفتد و ما زود قضاوت کرده باشیم چه می شود؟
خب ما همه امیدواریم که این پرچم به دست مقام معظم رهبری به دست امام زمان(عج) داده شود، شکی نیست انقلاب ظهور را نزدیک کرده است، اما صحبت سر این مساله است که آقای دکتر محمود احمدی نژاد دو سال دیگر دوره ریاست جمهوریشان تمام می شود، اگر این دو سال ریاست جمهوری ایشان تمام شد و امام زمان(عج) ظهور نکردند، آیا مردم ناامید نمی شوند و به اصل مهدویت و تمام حرف هایی که گفته می شود، بدبین نمی شوند؟ 

سوال بعدی هم در این مورد است که شما در این مستند مواردی را مطرح می کنید که گویا خود مقام معظم رهبری ادعا می کنند، من سید خراسانی هستم، در حالی که آن شاعر به صراحت می گوید که ما یک انجمن ادبی داشتیم و آقا این شعر را گفته اند: «هرچند امین، بسته دنیا نیم اما دلبسته یاران خراسانی خویشم.» می فرمایند: این شعر درباره آن یاران خراسانی هست که با هم انجمن شعر داشتیم، روشن هست که امروز در تمام عالم هیچ رهبری، هیچ حافظ الدینی، حافظ تر ار مقام معظم رهبری نیست، ما در این شکی نداریم، صحبت سر این است که شما این را می گویید و بعد اگر کسی دید می گوید اینها همه ادعا دارند و فردا ادعا می کنند و می گویند خود امام زمان(عج) هستند، ببینید ما می خواهیم دلسوزی کنیم برای دین اما باید مواظب باشیم که بد دفاع نکنیم. 

ما می گوییم که اصل روایت سید خراسانی پذیرفتنی است، مردی الهی که به امام ملحق می شود، اصل شعیب بن صالح، حالا با یکسری بحث هایی که در روایات داریم کاری نداریم، اصل شعیب بن صالح را قبول داریم اما وقتی شعیب را توی همین ۳۰ ساله انقلاب برای چهار پنج گزینه آیت الله هاشمی رفسنجانی، سردار رحیم صفوی، علی شمخانی و دکتر محمود احمدی نژاد هم تمام شد و این حدس درست نبود شما با اعتقادات مردم چه می کنید؟ 

نکته دیگر این هست که آنچه مایه امید هست که در روایات هم داریم که می فرمایند شما باید چنان امید داشته باشید که گویی همین الان ظهور اتفاق می افتد، اینها گفته اند که این انقلاب به ظهور متصل شود و مقام معظم رهبری پرچم را به دست امام زمان(عج) می دهند، ما هم امیدواریم؛ اما صحبت این است که چه کسی می تواند برای این اتصال زمان قرار بدهد، اینها آمدند و برای آن زمان گذاشتند و گفتند که ما روایت از امام جواد(ع) داریم که فرموده اند یک گروهی قیام می کنند، حقشان را به آنها نمی دهند، دوباره قیام می کنند حقشان را به آنها نمی دهند و خود امام می فرمایند که اگر من بودم خود را برای ظهور نگه می داشتم، آنها از این استفاده می کنند که این مصداق که می گویند گروهی قیام می کنند مصداق انقلاب اسلامی ایران است و این زمان تا زمان ظهور به اندازه عمر انسان است، صحبت این است که رجل من اهل قم، به مقدار زیادی به امام شباهت دارد و تاکنون و در آینده هم بعید است که کسی چنین شباهتی به ایشان داشته باشد، اما اینکه ما بگوییم که به اندازه عمر انسان از انقلاب تا ظهور است کدام است، شما در طول دوران رهبری امام و مقام معظم رهبری ببینید که کدام یک از این بزرگواران چنین ادعایی داشته اند، کدام یک چنین سخنی گفته اند. 

نکته سوم هم این است که یکی از آسیب های مهدویت طرح مباحث غیر ضروری است، من سوالم این است که شما که این قدر روایت می‌دانید، آیا این روایت که گفته اند برخی، اسرار را فاش می کنند را چگونه توجیه می کنید؟ فرض کنید تمام مصداق هایی که شما می گویید درست است، به چه مجوزی شما این را در کف جامعه آوردید؟ 

آیا روایتی نداریم یا برخی از بزرگان نگفته اند که بارها و بارها عواملی باعث شده است که ظهور به تاخیر بیفتد، به چه مجوزی شما آمدید این علوم را بر فرض که درست باشد را در کف جامعه آوردید؟

بر فرض اینکه تمام مباحث وارد شده در این مستند درست باشد، به چه حقی این موارد را در کف جامعه آوردید و اقدام به فاش کردن اسرار کردید؟

نوشته شده توسط مسعود دریس در 18:43 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه شانزدهم فروردین 1390

نظر آیت الله علوی گرگانی در مورد مستند ظهور بسیار نزدیک است

به ‌گزارش مرکز خبر حوزه، مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه طی استفتائی از حضرت آیت الله علوی‌گرگانی نظر ایشان را در خصوص مستند «ظهور بسیار نزدیک است» جویا شده‌اند که متن کامل آن بدین شرح است:

با دعا و توفیق سلامتی حضرت عالی، احتراما به استحضار می‌رساند مدتی است فضای جامعه اسلامی با پخش مستندی به نام «ظهور بسیار نزدیک است» از سوی برخی افراد ملتهب گردیده است و با تطبیق‌های نادرست و استناد به برخی از فرمایشات ائمه‌(ع) و مراجع و علمای بزرگوار، طوری طراحی نموده‌اند که منجر به تشویش اذهان عمومی شده است.

خواهشمند است نظرات خودتان را جهت راهنمایی و ارشاد این عزیزان و توصیه‌های لازم برای منتظران واقعی امام زمان‌(عج) بیان فرمایید .


پاسخ معظم‌له:

بسمه‌تعالی

تطبیق این علائم و گفتارها بر مصادیق خاص حدسیاتی است که بر اساس برخی قرائن گفته می‌شود و قطعی نمی‌باشد و نمی‌توان در مورد صحت آن حکم قطعی کرد گر چه عموم مسلمین باید در همه حال خود را برای فرج آقا و مولایمان آماده کنند چرا که برخی علائم ظهور محقق شده و یا در شرف تحقق است اما نمی‌توان تاریخ دقیقی را در مورد زمان ظهور حضرت حجت‌(عج) بیان کرد واین امر به مشیت الهی باز می‌گردد.

نوشته شده توسط مسعود دریس در 17:57 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه شانزدهم فروردین 1390

نظر آیت الله مکارم شیرازی در مورد مستند ظهور بسیار است

مهر: یکی از مراجع تقلید با بیان اهمیت مسجد مقدس جمکران از توزیع گسترده سی دی "ظهور نزدیک است" انتقاد کرد و گفت: توزیع گسترده این سی دی مشکوک است و دشمنان در پشت آن قرار دارند.

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در اولین روز از سال جدید با حضور در جمع نمازگزاران مسجد مقدس جمکران به اهمیت این مسجد اشاره و اضافه کرد: برخی وجود مسجد جمکران را به خواب دیدن منتسب و مردم را وسوسه می‌کنند و می‌گویند فرمان ساخت این مسجد در خواب بوده و خواب اعتبار ندارد.


وی با اشاره به اهمیت این مسجد و ورود دهها هزار زایر به این مسجد در سال و با بیان اینکه منشأ ساخت مسجد جمکران خواب نبوده است ادامه داد: دلیل این شبهه افکنی‌ها این است که این مسجد خاری در چشم دشمنان امام زمان(عج) است و دشمنان از این موضوع ناراحت هستند.


وی با اشاره به پیشینه این مسجد ابراز داشت: این مسجد در ابتدا جای بسیار کوچکی بود و افراد اندکی به اینجا رفت و آمد می‌کردند ولی امروز با زحماتی که صورت گرفته 9 شبستان عظیم احداث شده و 6 شبستان جدید نیز در حال ساخت است.


عبادت در مسجد جمکران عین توحید است


آیت الله مکارم به اهمیت عبادت در این مسجد پرداخت و اظهار داشت: با وجود وسوسه زیاد دشمنان روز به روز اقبال مردم به این مسجد بیشتر می‌شود و عبادت در مسجد جمکران سراسر توحید است.


این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به توزیع گسترده سی دی "ظهور بسیار نزدیک است" آن را مشکوک دانست و ابراز داشت: اینکه سی دی مذکور به صورت میلیونی در میان مردم به صورت رایگان توزیع می‌شود این سئوال را در ذهن هر انسانی ایجاد می‌کند که هزینه این سی دی از کجا آمده است و هدف از آن چیست؟.


مکارم شیرازی با بیان اینکه در این سی دی تطبیق‌های نادرست صورت گرفته است اظهارداشت: در این سی دی بر طبق میل افراد مضامین روایات بر برخی از افراد منطبق شده است و برای ظهور وقت تعیین کرده‌اند.


تعیین وقت برای ظهور کذب است


این مرجع تقلید با بیان اینکه براساس روایات تعیین وقت برای ظهور کذب و تعیین کنندگان کاذب هستند خاطرنشان کرد: یقین داشته باشید دست خارجی در این مسئله هست اگرچه ممکن است برخی از جوان‌ها به عشق امام زمان این کار را انجام دهند و خودشان هم متوجه دست‌های پشت پرده نباشند.


آیت الله مکارم شیرازی تأکیدکرد: این کارها باعث می‌شود تا مردم امام زمان و ظهور را موهوم تصور کنند زیرا وقتی شما تطبیق انجام دهید اگر این تطبیق درست نباشد به اعتقادات مردم آسیب خواهد زد.


این مرجع تقلید اظهار داشت: باید مراقب این توطئه‌ها بود زیرا این مطالب بی‌پایه و اساس است و براساس روایات، تعیین کنندگان وقت برای ظهور کذاب هستند.


حاکمان کشورهای عربی نامشروع هستند


وی با اشاره به موج بیداری اسلامی در خاورمیانه اظهار داشت: استکبار و دشمنان به دنبال سوء استفاده از این موج بیداری و ایجاد مانع در برابر آن هستند و وظیفه ما این است که برای همه آنها دعا کنیم.


آیت الله مکارم شیرازی خطاب به حاکمان کشورهای عربی تأکیدکرد: همه می‌دانند که شما مشروعیت خود را در میان ملت‌هایتان از دست داده‌اید پس بیش از این دست و پا نزنید و مملکت خود را ویران نکیند خودتان بروید تا مورد نفرین تاریخ قرار نگیرید.


این مرجع تقلید با اشاره به فرا رسیدن نوروز بیان داشت: نوروز یک مراسم دینی و مذهبی نیست و یک مراسم ملی و عرفی در میان تمام فارسی زبانان دنیاست که البته امتیازاتی هم دارد و نباید با خرافات مخلوط شود.


امتیازات نوروز


وی در خاتمه با بیان اینکه متوجه شدن دلها به سوی خدا در لحظه تحویل سال از امتیازات نوروز است اظهارداشت: محبت به یکدیگر، نظافت کردن، گرفتن دست بینوایان و کمک به آنها، صله ارحام و رفع کدورتها از جمله مزایای نوروز است که در اسلام نیز برآنها تاکید زیادی صورت گرفته است

نوشته شده توسط مسعود دریس در 17:52 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه شانزدهم فروردین 1390

ابراز نگرانی آیت الله سیستانی از مستند ظهور بسیار نزدیک است

حضرت آیت الله سیستانی با انتقاد از جریانات انحرافی تعیین وقت و تطبیق اشخاص در نزدیک بودن ظهور حضرت حجت (عج) درباره پخش برخی مستندات و حرف های انحرافی در زمینه نزدیک بودن ظهور ابراز نگرانی کرد.

نوشته شده توسط مسعود دریس در 17:47 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه شانزدهم فروردین 1390

شبهه ظهور نزدیک است

همیشه به کاربران عزیز و گرامی توصیه شده است که وقتی با یک موضوع «مشتبه» مواجه می‌شوید، قبل از جستجوی پاسخ برای شبهه‌ی مطروحه، به علل «تولید و توزیع» آن توجه نمایید، چرا که بخش اعظمی از پاسخ، در همان «علت ایجاد» شبهه قرار دارد. چرا که «شبهه» - یعنی مخلط کردن حق و و باطل – فقط جهت ایجاد تزلزل و سپس فروپاشی و انحراف در عقاید تولید و توزیع می‌گردد. لذا بدون شک و تردید، موضوعی که شبهه درباره‌ی آن طراحی شده است، دشمنان اسلام را رنج می‌دهد. مثل شبهاتی که راجع به «ولایت»، «نماز»، «حجاب» ... و حتی «عدل الهی» مطرح می‌کنند.

حال در مورد مطالب مندرج در این به اصطلاح مستند (که هیچ سندیتی ندارد) به نکات ذیل توجه نمایید:

الف – طرح موضوعات مطروحه در این CD جدید نیست. هجمه‌ی این مباحث در تیرماه 1389 و آن هم از طریق طرح موضوع در سایت‌های متفاوت و اغلب معلوم‌الحال آغاز شد، در همان موقع برخی از کاربران گرامی مطالب مطروحه را با این سایت در میان گذاشتند و پاسخ‌ها نیز درج گردید، که با کلیک روی شماره‌های (1)(2) و (3)، می‌توانید مورد مطالعه قرار دهید. اما ظاهراً مقاصد خاصی از طرح و تبلیغ این موضوع مد نظر است که فرافکنی بی‌مورد را هم چنان ادامه داده و پس از ایجاد سایتی به همین نام، با صرف هزینه‌های کلان، به تولید و توزیع سی‌دی‌های این چنینی اقدام کرده‌اند.

ب – جالب این که تولید کنندگان این مباحث، از هم اکنون خود را یک «جریان» معرفی می‌کنند و به شدت به مخالفین خود می‌تازند (؟!) – چرا که یک جریان اعتقادی یا سیاسی، تا جناحی در مقابل نداشته باشد، مطرح و بزرگ نمی‌شود - در حالی که ظاهر بحث جایی برای جریان‌سازی و جناح‌بندی مخالف و موافق ندارد. فقط مصداق سازی بر اساس (دست کم) سلیقه یا گمان است که بر برخی از اخبار صورت پذیرفته است. همین. نه یک جریان مهم عقیدتی یا سیاسی. در این سی‌دی مباحثی مطرح شده است که قبول یا رد آن، از هیچ اهمیت ویژه‌ای برخوردار نمی‌باشد.

ج – نکته‌ی بسیار مهم بعدی که مؤمنین، به ویژه جوانان (که هدف هجوم ضد تبلیغ بر علیه اسلام و تشیع هستند) همیشه باید مورد توجه قرار داده و مد نظر داشته باشند این است که ذهن خود را عادت دهند، همیشه از مدعی «سند و دلیل» بخواهند، نه این که از دیگران دلایل رد آن ادعا را مطالبه کنند. این روش و القای دشمن است که همیشه نظری می‌دهد و بعد می‌گوید: «اگر قبول نداری، رد کن»! مثل قصه معروف منسوب به «ملا نصرالدین» که گفت: ستاره‌های آسمان به این تعداد است، اگر قبول ندارید بشمارید. یا میخی بر زمین کوبید و گفت: اینجا مرکز زمین است، اگر قبول ندارید متر کنید.

در حالی که مدعی باید اثبات کند. لذا کاربران گرامی تجربه نموده‌اند که هرگاه سؤالی مبنی بر دلایل رد یک نظریه (مانند: داورینیسم، فرویدیسم، فمینیسم ... یا حتی ادعاهای قرائت جدیدی‌ها) برای این سایت ارسال می‌شود، ابتدا می‌پرسیم که دلایل ثبوتی صاحب نظریه چه بوده است؟ اصلاً خودش اثبات نموده که ما رد کنیم؟! یا فقط یک نظری داشته و نظرش را اعلام نموده است؟ لذا خوش‌بینانه‌ترین نگاه و قضاوت راجع به مندرجات این سی‌دی نیز این است که عده‌ای نظری داشتند و اعلام کردند. بدون اثبات.

د - مطالب مندرج در این به اصطلاح مستند نیز همین‌گونه است. چه دلیل بر اثبات «سید خراسانی» بودن مقام معظم رهبری یا فرمانده «شعیب» بودن آقای دکتر احمدی نژاد مطرح شده است که دیگران موظف باشند قبول کنند و یا اگر قبول ندارند، حتماً دلیل متقنی داشته باشند؟!

این که ما در مورد «خراسان» بگوییم در قدیم به کل ایران خراسان گفته می‌شد و در مورد «شباب» بگوییم «منظور روحیه‌ی جوانی است و ایشان به کوه و تپه می‌روند» که دلیل نشد، این مشخصات به خیلی‌ها صدق می‌کند. حضرت امام خمینی (ره) هم اهل همان ایرانی بود که به آن «خراسان» گفته می‌شد و از روحیه‌‌ای بسیار والا و سرشار از نشاط برخوردار بودند. تا آنجا که حتی برای مرگ خود فرمودند: «بادلی آرام، قلبی مطمئن و ضمیری امیدورار به رحمت الهی از میان شما می‌روم». حال اگر در آن زمان عده‌ای به همین دلایل و با چنین تفسیرهایی می‌گفتند: امام خمینی (ره) همان سید خراسانی است، چه دلایلی بر رد آن اقامه می‌شد؟ پس این دلیل از هیچ استحکام و روشنی ویژه‌ای برای اثبات یک مصداق برخوردار نیست.

این که بگوییم منظور از «مِن – از اهل» بودن، همان ساداتی است، به بسیاری از سادات دیگر نیز صدق می‌کند. مثلاً چرا «امام موسی صدر» سید خراسانی نباشد، هم از اهل ایران (خراسان سابق) است و هم سادات است و هم بسیار با نشاط است و هنگام حرکتش در لبنان نیز جوان پر انرژی و با نشاطی بوده است و اگر «إن شاء الله» هنوز زنده باشند، معلوم می‌شود که دیگر خیلی امید، نشاط، تراوت و انرژی داشته‌اند که این همه حبس و شکنجه و دوری از وطن و خانواده را تحمل آورده‌اند.

راجع به علامت «خال» در دست راست و تفسیر آن با گریز عجیب و قریب به جراحت و صدمه‌ای که به دست راست مقام معظم رهبری وارد شده است نیز همین گونه است. ما سادات جوان و از اهل خراسان و انقلابی و مؤمن و حتی روحانی بسیاری را می‌شناسیم که اتفاقاً در دست راست آنها خالی هم قرار دارد که هیچ نیاز به تفسیر و توجیه و تشبیه هم ندارد، حال بگوییم این همان است؟!

پس قبل از این که بخواهیم «سید خراسانی» بودن مقام معظم رهبری را قبول یا رد کنیم، می‌بینیم که مدعی هیچ سند معقول، محکم و مستندی را ارائه نداده است. بلکه نظری داشته و اتفاقاً همیشه نظر خود را درست می‌انگاشته و این همه زحمت و هزینه را صرف ترویج نظر خود کرده است. البته اگر غرض دیگری در کار نباشد.

ھ راجع به «شعیب» یا فرمانده بودن آقای دکتر احمدی نژاد نیز همین طور است. ما آن قدر از رؤسای جمهور یا نخست‌وزیر‌های قبلی (بازرگان، بنی‌صدر، میر حسین موسوی، هاشمی و خاتمی)،‌ کم‌کاری یا احیاناً خطاهای فاحش و حتی فساد و ظلم و خیانت دیده‌ایم که اگر یک رئیس جمهوری (مثل دکتر احمدی نژاد)، به پاره‌ای از وظایف خود عمل کند، دم از اسلام و مسلمانی و حضرت مهدی(عج) بزند، سخن از توکل به خدا و ضرورت تلاش برای زمینه‌سازی ظهور بزند، گمان می‌کنیم که لابد از آسمان آمده است! در حالی که این صفات و اعمال، روشن‌ترین وظایف یک رئیس جمهور سالم، در نظام جمهوری اسلامی ایران است و اگر قبلی‌ها اهمال یا عنادی کردند، ظلم کرده‌اند/

بدیهی است هر عقل منصفی، [ضمن قدردانی از همه‌ی زحمات بی‌دریغ ایشان]، گواهی می‌دهد که همه آن چه می‌گویند و یا انجام می‌دهند نیز مورد تأیید نیست. چنان چه مقام معظم رهبری نیز در باب تأیید ایشان فرمودند که فقط کارهای درست ایشان را تأیید می‌کنند.

و – اما نکته‌ی مهم‌تری که اذهان عمومی و به ویژه جوانان باید به‌ دقت داشته باشند، ایجاد انحراف ظریف در عقاید و باورها توسط این‌گونه شایعات عوامفریبانه است. اینک به نکات ذیل دقت فرمایید:

-          به فرض که مقام معظم رهبری سید خراسانی و احمدی نژاد نیز شعیب باشند، چه اتفاقی می‌افتد؟ چه انتظاری می‌رود؟ چه چیزی ثابت می‌شود؟ اصلاً چه فرقی می‌کند؟

-          آیا اگر ایشان «سید خراسانی» باشند، ما ملزم می‌شویم که بیشتر اطاعت و تبعیت می‌کنیم؟

-          آیا شیعیان و منتظرین ظهور موظف و مکلف هستند که تابع «ولایت فقیه» باشند، یا سید خراسانی؟! بدون شک اگر امروز کسی بیاید و مدعی شود که «سید خراسانی» است و ادعای خود را به اثبات رساند و علما و مراجع نیز تأیید کنند، او نیز موظف است که از «ولایت فقیه» اطاعت و تبعیت کند. پس چرا گمان می‌کنیم [یا می‌خواهند به ما القا کنند] که اطلاق «سید خراسانی» به ایشان، یک فضلیتی برتر از «ولایت فقیه» است؟

-          آیا اگر ایشان سید خراسانی نباشند، یعنی ظهور نزدیک نیست و شیعیان نباید فعلاً منتظر باشند؟ این است فرهنگ «انتظار» در عقاید شیعه؟!

-          به راستی چرا همه‌ی گفته‌ها و کارهای این «شعیب» که فرمانده و تحت امر این «سید خراسانی» است، مورد تأیید ایشان نیست؟!

در خاتمه گرامیان توجه داشته باشند، که «البته ظهور نزدیک است»، ولی نه به خاطر این مباحث و استنادهای سست و بی‌منطق. بلکه به خاطر آن که اولاً شیعه همیشه ظهور را نزدیک می‌بیند، و گرنه نمی‌تواند منتظر باشد. و در دعاهایی چون دعای عهد نیز به این باور اقرار کرده و می‌گوید: «ما ظهور را نزدیک می‌بینیم» و ثانیاً شاهد رشد و بیداری مردم و به ویژه مسلمانان هستیم. و البته که طبق روایت محکم و مستند، اگر مردم پس از این بیداری، اهمال کننند، ظهور عقب می‌افتد.

در مجموع مشخص می‌گردید که از این سر و صداها و عوامفریبی‌ها، اهداف دیگری در نظر است که کمترین آن، تغییر نگاه به مقوله‌ی «ولایت فقیه» و ضرورت اطاعت از این مقام است. و البته خدا نکند که رئیس جمهور احمدی‌نژاد نیز چند خطای فاحش انجام دهد و یا اطرافیان او مرتکب خلاف‌های سنگین شوند و ایشان هم چنان از آنها تعریف و تمجید کنند، آن وقت است که دشمنان، سید خراسانی و شعیب و بالتبع همه روایات و احادیث و باورهای شیعیان را به باد مسخره خواهند گرفت.

از قدیم معروف بود که می‌گفتند: «بد دفاع کردن بیشتر از خوب حمله‌کردن ضرر می‌زند». لذا به نظر می‌رسد این جنجال تبلیغاتی و هوچی‌گری، بیشتر برای بدبین کردن و ایجاد بغض و طعنه به مقام «ولایت فقیه» و رئیس‌جمهور و اعتقادات شیعه است.

نوشته شده توسط مسعود دریس در 17:38 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه شانزدهم فروردین 1390

نظر پناهیان در مورد مستند ظهور بسیار نزدیک است

نظر پناهیان درخصوص مستند "ظهور بسیار نزدیک است" پخش گسترده مستندی با عنوان "ظهور بسیار نزدیک است" واکنش‌های متفاوتی را در جامعه به دنبال داشته است، به‌ویژه اینکه در بخش‌هایی از این مستند، تلاش شده است تا برخی اشخاص که در احادیث ظهور به آنها اشاره شده است، با برخی مسئولین فعلی نظام تطابق داده شوند. به گزارش رجانیوز، پخش گسترده مستندی با عنوان "ظهور بسیار نزدیک است" واکنش‌های متفاوتی را در جامعه به دنبال داشته است، به‌ویژه اینکه در بخش‌هایی از این مستند، تلاش شده است تا برخی اشخاص که در احادیث ظهور به آنها اشاره شده است، با برخی مسئولین فعلی نظام تطابق داده شوند. این درحالی است که تولید و انتشار این مستند به یک جریان نوظهور انحرافی نسبت داده شده است. در همین حال حجت الاسلام پناهیان در جمع دانشجویان دانشگاه تهران به پرسش‏هایی درباره مستند "ظهور بسیار نزدیک است؟" پاسخ گفت. حجت الاسلام پناهیان در جلسه ای با موضوع مهدویت و رسانه که در دانشکده‌ی علوم دانشگاه تهران برگزار شده بود در پاسخ به سوالی پیرامون این مستند، و با تمرکز بر کلیت موضوع و بدون اشاره به جزئیات تطابق و مصداق‌سازی‌ها گفت: «اخیرا دوستان خیلی از بنده درباره‌ی سی دی "ظهور بسیار نزدیک است" سوال می‌کنند. بنده دخالتی در تولید سی دی نداشته‌ام و نمی‌دانم از کدام سخنرانی بنده استفاده شده است. این سی دی را هنوز ندیده‌ام؛ لذا اظهار نظر سخت است. ولی همیشه سفارشم به افرادی که در این زمینه‌ها کار می‌کنند، این بوده است که در مقام تطبیق مصادیق محتاط باشند. اولا اگر دلایل محکمی ندارند، به سمت بیان احتمالات نروند و اگر دلایل محکمی برای تطبیق دارند، با احتمال بیان کنند. هر چند اساساً بنده زیاد با پرداختن به "حوادث ظهور" موافق نیستم و تصور می‌کنم بیش از آن باید به "قواعد ظهور" پرداخت. یعنی ببینیم حضرت در چه شرایطی قیام خواهند کرد، آن شرایط را بشناسیم و حتی تا آنجا که می‌توانیم آن شرایط را ایجاد نماییم. البته این به آن معنا نیست که اخبار مربوط به حوادث در آستانه‌ی ظهور را کنار بگذاریم. باید اخبار مربوط به حوادث آخرالزمان را جدی بگیریم. معنا ندارد ائمه‌ی هدی علیهم السلام اخباری را درباره‌ی ظهور بیان فرموده باشند، ولی غرض‌شان این باشد که آنها را مورد مطالعه و بررسی قرار ندهیم و چشم‌مان را به واقعیت‌ها ببندیم، و هر اتفاقی افتاد، بگوییم: "نه معلوم نیست این همان اتفاق باشد." البته اگر تطبیق دادیم ولی تطبیق‌مان صحیح از آب درنیاید، هم فاجعه‌ای رخ نداده است. بالاخره معلوم است که این تطبیق‌ها احتمالی است. نباید به دلیل احتمال صحت نداشتن، بررسی را کنار بگذاریم. اینکه اینگونه حرف‌ها بازار پیدا می‌کند، به این دلیل است که اوضاع عالم و وضع منطقه کشش اینگونه بررسی‌ها را دارد و باید کسانی که اهل فن هستند، بیایند و نتیجه‌ی مطالعات خود را بیان کنند. بالاخره اخباری درباره‌ی منطقه در روایات آمده است. حتی محل دقیق ظهور سفیانی بیان شده است و الان هم در این التهابات، همه حساسیت پیدا کرده‌اند. خب، طبیعی است هر حرکتی مورد دقت قرار بگیرد که نکند این حرکت همان باشد که در روایت آمده است. البته برخی از روایات هم ضعیف‌السند هستند. یعنی به دلیل مجهول یا موثق نبودن برخی از روایان آن، نمی‌توانیم به صحت آن مطمئن باشیم، ولی در برخی از همین روایات هم حوادثی بیان شده است که عیناً رخ می‌دهد. بعد معلوم می‌شود روایت صحیح بوده است اما سند نداشته و ما راویان آن را نمی‌شناخته‌ایم. لذا از کنار این روایات هم نمی‌توان به راحتی گذشت. الان اتفاقاتی در مصر و لیبی دارد می‌افتد. خب ما در اخبار ظهور داریم که در آنجاها حرکت‌هایی صورت می‌گیرد. با اینکه احتمال سوءاستفاده از علائم آخرالزمان از طرف هر جریانی وجود دارد، ولی ائمه‌ی هدی(ع) از گفتن این علائم صرف نظر نکرده‌اند. حتماً برای این بوده که کسانی که در ایام آن وقایع قرار می‌گیرند، حساس بشوند. جلوی سوءاستفاده‌ها را راحت می‌توان گرفت.» به گزارش رجانیوز،‌ در متون دینی روایات قابل توجهی در مورد حوادث مصر آمده است که از آن جمله می‌توان به دو روایت در کتاب معتبر غیبت شیخ طوسی اشاره کرد: یَخْرُجُ قَبْلَ السُّفْیَانِیِّ مِصْرِیٌّ وَ یَمَانِی (غیبت شیخ طوسی/ص477) وَ یَخْرُجُ أَهْلُ الْغَرْبِ إِلَى مِصْرَ فَإِذَا دَخَلُوا فَتِلْکَ أَمَارَةُ السُّفْیَانِیِّ (همان/463) پایان مطلب/
نوشته شده توسط مسعود دریس در 14:51 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه شانزدهم فروردین 1390

نقد و بررسی مستند ظهور بسیار نزدیک است در اهواز

 

نقد و بررسی مستند "ظهور بسیار نزدیک است"
دانشجویان و طلاب مسجد حضرت فاطمه ی زهرا (س) اهواز، پنج شنبه شب گذشته در نشستی با حضور حجت الاسلام و المسلمین غفاری از نویسندگان مقالات مهدویت، به نقد و بررسی مستند "ظهور بسیار نزدیک است" پرداختند


صدای شیعه: دانشجویان و طلاب مسجد حضرت فاطمه ی زهرا (س) اهواز، پنج شنبه شب گذشته در نشستی با حضور حجت الاسلام و المسلمین غفاری از نویسندگان مقالات مهدویت، به نقد و بررسی مستند "ظهور بسیار نزدیک است" پرداختند. در این نشست که به همت واحد امام خامنه ای (دانشجویان و طلاب) این مسجد برگزار شد حجت الاسلام غفاری با بیان تفاوت بین شرایط ظهور و علایم ظهور فرمودند برای پیروزی هر قیام و انقلاب وجود چهار شرط رهبری، برنامه ی حکومت، یاران مخلص و پذیرش عمومی ضروری است. ایشان با ذکر این نکته که برای تحقق قیام آن حضرت نیز وجود این چهار شرط لازم است، ادامه دادند دو شرط اول با وجود امام زمان به عنوان رهبر قیام جهانی و دین مبین اسلام به عنوان برنامه ی حکومت جهانی محقق شده است و به وجود آمدن دو عامل دیگر یعنی یاران مخلص و مقبولیت عمومی، ظهور منجی موعود را حتمی خواهد کرد. ایشان اضافه کردند توجه به شرایط ظهور و تفکر در مورد آن، باعث پویایی و رشد جامعه در جهت کمال آن می شود زیرا دانستن این نکته که بدون وجود 313 یار برگزیده و همچنین عدم خواست قلبی اکثر انسان ها ظهور اتفاق نمی افتد، منتظران را به سمت تلاش برای بهبود وضعیت معنوی جامعه سوق می دهد. این در حالی است که علائم ظهور تنها نشانه های آمدن منجی هستند یعنی این نشانه ها و علائم به ظهور و طبیعتا شرایط تحقق آن  وابسته هستند، در حالی که برخی به اشتباه چنین برداشت می کنند که ظهور حضرت به تحقق این علائم و نشانه ها بستگی دارند. ایشان در ادامه فرمودند توجه بیش از حد به علائم و غفلت از شرایط ظهور وضعیتی را ایجاد می کند که منتظر دیگر تکلیفی برای خود احساس نمی کند و تنها با پیگیری نشانه ها به نوعی انتظار خنثی می رسد، این در حالی است که انتظار واقعی و مثبت همواره با پویایی و حرکت در جهت رشد و کمال خواص و عوام جامعه همراه است.

ححجت الاسلام غفاری که از پژوهشگران عرصه ی مهدویت هستند در ادامه ی بررسی مستند "ظهور بسیار نزدیک است" به این نکته اشاره کردندکه در مورد احادیث و روایات مربوط به ظهور باید علاوه بر تحقیق در مورد صحت سند و وثوق سلسله ی راویان آن، از سطحی نگری دربرداشت مفهوم از روایات نیز اجتناب کرد. ایشان ضمن مذموم دانستن تعیین حتمی مصادیق شخصیت های دوران ظهور، به علت ناامیدی منتظران در صورت اشتباه در این تشخیص ها عنوان کردند بعضی از مصادیق ذکر شده در این مستند  و یا مقالات مشابه در سایت ها مثل سید خراسانی و عبدالله عربستان به احتمال زیاد صحیح هستند ولی برخی مصادیق دیگر مانند یمانی و شعیب بن صالح با توجه به روایات معتبر، چندان صحیح به نظر نمی رسند.

حجت الاسلام و المسلمین غفاری در پایان این جلسه ی دو ساعته با ابراز خوشحالی از حضور در بین دانشچویان و طلاب پیشنهاد کردند که اینگونه نشست ها در آینده نیز با موضوعات مرتبط با ولایت فقیه ادامه پیدا کند. لازم به ذکر است مسجد حضرت فاطمه ی زهرا واقع در کوی ملت اهواز یکی از مساجد فعال سطح شهر بوده که متناسب با مسائل روز به برگزاری نشست های فرهنگی و سیاسی می پردازد.

نوشته شده توسط مسعود دریس در 14:31 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه شانزدهم فروردین 1390

توزیع رایگاه نقد مستند ظهور بسیار نزدیک است در بنیاد مهدویت آبادان و خرمشهر

با توجه به مسائل آسیب زا مطرح شده در این مستند که تطبیق و توقیت را بهمراه داشته بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود علیه السلام شعبه آبادان و خرمشهر نقد این مستند را که در فیضیه قم و با حضور ایت الله طبسی از اساتید برجسته مرکز تخصص مهدویت حوزه علمیه قم و جمعی از متخصصین مهدویت صورت گرفت به شکل رایگاه توزیع میگردد از همه نخبگان و فعالان مهدویت جهت دریافت نقد این مستند دعوت میشود جهت دریافت لوح فشرده به دفتر بنیاد واقع در کانون ازادگان جنب استادیوم تختی مراجعه نمایند .
نوشته شده توسط مسعود دریس در 14:21 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه شانزدهم فروردین 1390

نمره امام جمعه قم به مستند ظهور بسیار نزدیک است

نمره امام جمعه قم به مستند “ظهور نزدیک است”
امام جمعه قم در پاسخ به نامه مدیر مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم، تصریح کرد: نمره مستند« ظهور نزدیک است» از صفر بالاتر نیست.

به گزارش مرکز خبر حوزه، متن کامل نامه حجت الاسلام و المسلمین مجتبی کلباسی، مدیر مرکز تخصصی مهدویت حوزه و پاسخ آیت الله استادی، بدین شرح تقدیم منتظران واقعی حضرت ولی عصر (عج) می‌گردد.

*متن نامه مدیر مرکز تخصصی مهدویت حوزه

محضر مبارک حضرت آیت الله استادی

سلام علیکم

با دعا برای توفیق و سلامتی حضرت عالی، احتراماً به استحضار می‌رساند مدتی است فضای جامعه اسلامی با پخش مستندی به نام « ظهور نزدیک است» از سوی برخی افراد ملتهب گردیده است و با تطبیق‌های نادرست و استناد به برخی از فرمایشات ائمه(ع) و مراجع و علمای بزرگوار، طوری طراحی نموده‌اند که منجر به تشویش اذهان عمومی شده است.

خواهشمند است نظرات خودتان را جهت راهنمایی و ارشاد این عزیزان و توصیه‌های لازم برای منتظران واقعی امام زمان (عج) بیان فرمایید.

لازم به ذکر است، مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با همکاری معاونت تهذیب حوزه‌های علمیه، جلسه نقدی بر این مستند برگزار کرده و مورد استقبال واقع شد که به پیوست اصل مستند و نقد اساتید خدمتتان تقدیم می‌گردد.

امید است همواره مشمول ادعیه زاکیه حضرت ولی عصر (عج) باشید.

*نظر آیت الله استادی درباره مستند «ظهور نزدیک است»

بسمه تعالی

سلام علیکم

تفسیر روایات به آن­گونه که گوینده مایل است، بدون اینکه صراحتی یا ظهوری و یا حتی احتمال متنابهی بر آن معنی داشته باشد و نیز تطبیق واژه‌ها و یا نام‌هایی را بر موضوعات و یا اشخاصی که احتمال صحت آن تطبیق‌ها از صفر بالاتر نیست و همچنین تمسک به روایات و کتاب‌های غیر معتبر برای اثبات مطالب دینی، اثری جز سست کردن اعتقادات مردم ندارد و متزلزل ساختن عقاید مردم هدف دشمن است که احیاناً توسط دوستان نادان انجام می‌شود و یکی از مصادیق روشن مطالب یاد شده مستند مذکور است، البته باید عرض کنم« فی الصیف ضیًعت اللبن» زودتر از این باید از خواب بیدار می‌شدیم.

نوشته شده توسط مسعود دریس در 14:19 |  لینک ثابت   • 
مطالب قدیمی‌تر